Nauka dobrych manier to długi proces, wymagający sporo cierpliwości oraz konsekwencji z waszej strony. Ważne, by taką edukację rozpocząć jak najwcześniej oraz dostosowywać wymagania do etapu rozwoju malucha. Będziecie mieć wtedy pewność, że systematycznie powtarzane nawyki związane z dobrym zachowaniem pozostaną z waszym dzieckiem na bardzo długi czas.
Dobry przykład
Jesteście pierwszymi nauczycielami swojego dziecka i to od was zależy, w jaki sposób będzie zachowywał się wasz smyk. Okres pomiędzy 2. a 4. rokiem życia to czas, w którym dzieci uczą się przez naśladownictwo. Obserwują was uważnie i nawet nie zauważacie, kiedy zaczynają powtarzać pewne zachowania. Teoretycznie proste, w praktyce jednak nie zawsze wychodzi. Musicie być po prostu Mamą i Tatą, bądźcie prawdziwym przykładem i wzorem do naśladowania dla swojego dziecka.
Rozpocznijcie od podstaw
„Proszę” i „dziękuję” to zazwyczaj pierwsze zwroty grzecznościowe, które staramy się wpoić naszym pociechom. Używajcie tych słów jak najczęściej, zarówno w stosunku do pozostałych domowników, jak i do malucha. Z czasem „magiczne słowa” wejdą w nawyk waszemu dziecku. Nie przejmujcie się jednak, jeśli maluch zapomni czasem, np. o coś poprosić. Grzecznie zwrócicie uwagę i przypomnijcie mu o tym. Naukę nowych zwrotów warto zamienić w zabawę. Doskonale sprawdzą się tutaj wszystkie sytuacje, w których brzdąc naśladuje zachowania dorosłych. Zabawa w sklep, dom czy popołudniowa herbatka z lalami i misiami będą ku temu idealną okazją.
Savoir-vivre przy stole
Dla niejednego dwulatka wysiedzenie pięciu minut przy stole w bezruchu może być nie lada wyczynem. Nauka kulturalnego spożywania posiłków to wyzwanie dla wielu rodziców. Nie przejmujcie się jednak początkowymi niepowodzeniami i nie oczekujcie od malucha rzeczy dla niego niemal niemożliwych. Wszystkiego nauczy się z czasem. Pokażcie mu, do czego służą sztućce i w jaki sposób należy ich używać, wytłumaczcie, że mlaskanie i głośne picie napojów nie jest najlepiej postrzegane. Zwracajcie uwagę na zachowanie dziecka przy stole. Pamiętajcie też, aby wyłączyć telewizor i nie pozwalać na czytanie czy zabawy w trakcie spożywania posiłków.
W miejscach publicznych
Jeśli korzystacie z komunikacji miejskiej, postarajcie się, aby malec widział, jak ustępujecie miejsca starszej osobie lub kobiecie w ciąży. Wytłumaczcie, dlaczego to takie ważne. Swoim przykładem pokażcie także, kiedy powinniście powiedzieć „dzień dobry”, a kiedy „do widzenia”. Waszym zadaniem jest również wytłumaczenie, że do starszych osób zwracamy się Pan lub Pani, a do osób młodszych, które bardzo dobrze znacie, w mniej formalny sposób.
Wśród rówieśników
Małe dziecko nie rozumie idei dzielenia się, np. zabawkami. Dlatego nie oczekujcie, że jeśli odwiedzą was goście z małymi dziećmi, będzie siedzieć z założonymi rękami i pozwalać im na bezkarne zabieranie jego „skarbów”. Cierpliwie tłumaczcie i pochwalcie za właściwe zachowanie, mówić np.: „To miłe z twojej strony, że pozwoliłeś Ani pobawić się swoim robotem”. Dopiero w żłobku lub w przedszkolu szkrab zobaczy, że nie wszystkie przedmioty należą tylko do niego, a wyrywanie komuś zabawki jest niedozwolone.
Zabawki na swoim miejscu
Dobre zachowanie to również umiejętność pozostawienia po sobie ładu i porządku. Odkładanie pluszaków na półkę i zabawek do pojemnika powinno być waszym codziennym rytuałem. Przy waszej pomocy smyk chętnie odłoży rzeczy na swoje miejsce, szczególnie jeśli odbywać się to będzie w formie zabawy. Pamiętajcie jednak, że dopiero w wieku około czterech lat dziecko zrozumie, że jest odpowiedzialne za porządek w swoim pokoju.
Bądźcie cierpliwi i wyrozumiali i pamiętajcie, że to wy stanowicie model, na którym wzorują się wasze pociechy. Postarajcie zachowywać się w taki sposób i być takimi ludźmi, jakimi chcielibyście, aby stały się wasze dzieci.