Płatki śniadaniowe wydają się być idealnym śniadaniem dla dzieci. Szybkie w przygotowaniu, przepełnione witaminami i minerałami, obiecują zdrowie dzieciom. Wysiłki marketingowe nie idą na marne i najmłodsi chętnie sięgają po nie każdego dnia. Niestety płatki śniadaniowe są niezdrowe, a przez wielu specjalistów określane są jako śmieciowe jedzenie. Zamiast więc kupować „super płatki”, warto zrobić swoje własne. Granola to smaczne i idealne połączenie zdrowych składników w sam raz na śniadanie dla dzieci.
Płatków śniadaniowych nie można zaliczyć do zdrowej żywności, w tym także tych sprzedawanych jako żywność „ekologiczna” czy tradycyjna. To nie jest „dobry początek dnia”, jak głosi reklama. Badania 137 rodzajów płatków śniadaniowych nie pozostawiają wątpliwości. Wynika z nich, że 90% badanych produktów dla dzieci zawierało 75-80% węglowodanów ogółem, w tym 30-35% cukrów prostych i dwucukrów. Oznacza to, że w standardowej porcji płatków (ok. 30g) mamy aż łyżkę cukru i to tego w najgorszej postaci, czyli ekstraktu słodowego, melasy, glukozy czy syropu glukozowo-fruktozowego, czyli 1/3 opakowania płatków to sam cukier. Nie może więc być zdrowy produkt, który zawiera takie ilości cukru, będącego najważniejszą przyczyną otyłości i osłabienia układu immunologicznego, a co się z tym wiąże: stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych, grzybiczych i próchnicy. Płatki są też bardzo kaloryczne. Standardowe w 100 g produktu zawierają ok 400 kcal.
Płatki, oprócz rafinowanego cukru, zawierają również spore ilości soli. Jej obecność sprawia, że organizm dzieci uzależnia się od smaku tego produktu i najmłodsi potrafią zjeść go znacznie więcej, niż rzeczywiście potrzebują.
Olej palmowy obecny w płatkach, w większości składa się z niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych, których dzieci powinny unikać. Dodatkowo w większości płatków obecne są fosforany, których nadmiar może niszczyć zęby, przyczyniać się do problemów trawiennych i utraty wapnia z kości.
Sztuczne witaminy, którymi szczycą się producenci płatków, wchłaniają się dużo gorzej niż witaminy naturalne, a duża ich część jest wydalana z organizmu. To jednak dobry chwyt reklamowy, będący zachętą dla wielu rodziców, którzy w ten sposób decydują się wzbogacać dietę dziecka.
Granola zdrowe płatki śniadaniowe
Granola znana jest w świecie kulinariów od ponad 120 lat, ale w Polsce dopiero od niedawna robi prawdziwą furorę, głównie dlatego, że zawiera dużo składników odżywczych i jest naprawdę smaczna. To mieszanka wielu składników, o których doborze decydujemy sami. Aby zrobić swoją ulubioną, wybieramy odpowiadające nam produkty. W granoli znaleźć powinny się płatki (np. owsiane, orkiszowe, jaglane), orzechy (włoskie, migdały, laskowe), nasiona, np. słonecznik, dynia, otręby, suszone owoce (rodzynki, morele, śliwki). Granolę najlepiej osłodzić prawdziwym miodem. Własną kompozycję składników piecze się w piekarniku do momentu uzyskania pożądanego stopnia chrupkości. Zrobienie własnych płatków jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu, a przygotowując je, możemy zrobić zapas na kilka tygodni. Robiąc granolę w domu, mamy pewność, że nie ma w niej żadnych niezdrowych składników.