Jeśli w domu często zdarza nam się przymykać oczy na zachowanie naszego dziecka podczas posiłku, to święta mogą być trudnym czasem dla całej rodziny. To przecież okres wzmożonych odwiedzin i długiego przesiadywania przy stole. Aby twój maluch nie zachowywał się przy stole jak człowiek pierwotny, warto wcześniej reagować i kształtować w dziecku dobre nawyki podczas codziennych posiłków.
Chciałabyś, aby twoje dziecko grzecznie zjadło i wróciło do zabawy, a rodzinny obiad nie był gonitwą za uciekającym przed jedzeniem maluchem. To jest możliwe, pod warunkiem, że wspólnym posiłkom nadasz odpowiednią rangę na długo przed wyjściem na uroczysty obiad czy kolację. Jeśli zachowanie twojego dziecka dalekie jest od ideału, musisz uzbroić się w cierpliwość, a wszelkie zmiany wprowadzać etapami. Pamiętaj, aby głośno doceniać wszystkie postępy dziecka. Na początku zadbaj o to, aby miejscem spożywania posiłku był stół, a dziecko umiało przy nim siedzieć. Jeśli maluch, zamiast jeść, bawi się produktami na talerzu, wyjaśnij mu spokojnie, że to nieodpowiednie zachowanie, a jeśli to nie działa, zakończ posiłek i przypomnij, że kolejny będzie za kilka godzin. Unikaj zabawiania dziecka przy jedzeniu, bo już niedługo lalkę trzeba będzie zastąpić bajką w telewizji lub grą, co będzie miało fatalny wpływ na kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych.
Pamiętaj, że kilkulatki uczą się, obserwując rodziców. Dlatego starajcie się jeść posiłki razem, przy wyłączonym telewizorze, rozmawiając w miłej atmosferze.
Kilkulatek przy stole
Czego warto nauczyć dziecko, aby wspólny posiłek był przyjemnością, a nie kampanią wojenną? To oczywiste, że dziecko przed posiłkiem powinno zawsze umyć ręce. Maluchy uczymy cierpliwości również prze stole, gdyż z rozpoczęciem jedzenia powinny poczekać, aż wszyscy dostaną swoje posiłki. Trudniej jest poczekać z odejściem od stołu, aż wszyscy skończą posiłek. Nie oczekuj, że małe dziecko wysiedzi przy stole dłużej niż dwadzieścia, trzydzieści minut. Z wiekiem przyjdzie czas na dłuższe posiłki.
Trzeba zadbać o to, aby na stole nie pojawiały się wszystkie najlepsze zabawki dziecka, bo to nie czas na zabawę. Rodzice powinni zadbać o właściwą postawę dziecka, trzymanie nóg na krześle, bujanie się jest nie tylko nieeleganckie, ale też niebezpieczne. Warto zwracać uwagę, w jaki sposób nasze dziecko spożywa posiłki. Maluchowi można wybaczyć więcej, ale oblizujący talerz pięciolatek czy wydający dziwne odgłosy mlaskania czy siorbania nastolatek to przykład braku kultury. Staraj się nauczyć dziecko, że opowiadanie z pełną buzią nieapetycznie wygląda i grozi zadławieniem! Niedobrym sposobem na uciszanie dziecka jest włączanie mu bajki czy proponowanie gry na tablecie w trakcie rodzinnego posiłku. To samo dotyczy dorosłych, których przykład odgrywa tutaj ważną rolę. Dziecko, które kolację spędzi z grą, nie dowie się, że w trakcie takich rodzinnych spotkań ważne są rodzina i pielęgnowanie relacji.
Świąteczny stół ugina się od sałatek, wytwornych dań i piętrowych ciast, ale nasza pociecha głośno i bez zahamowań daje do zrozumienia, że tu nie ma nic do jedzenia. Zgłasza przy tym swoją potrzebę, której gospodyni nie może zrealizować. Takie zachowanie może wprawić nas lub naszego gospodarza w niemałe zakłopotanie, szczególnie jeśli dotyczy sześciolatka, a nie malutkiego dziecka. Starsze dziecko powinno już wiedzieć, że takie zachowanie jest niegrzeczne, a my nie powinniśmy na nie pozwalać. Jak to zrobić? Przy świątecznym stole może być już na to za późno. Dlatego warto wcześniej cierpliwie tłumaczyć i wpajać dziecku zasady kulturalnego zachowania na co dzień. Jeśli na te nauki jest już za późno, daj dziecku zjeść wcześniej, co zaoszczędzi kłopotliwej sytuacji. Z całą pewnością chętnie zje ciasto.
Miłym akcentem na koniec rodzinnego posiłku będzie, jeśli dziecko, wstając od stołu, podziękuje za posiłek.
Pamiętaj o stroju
Jeśli nie jesteś zwolenniczką „pakowania” dzieci w odświętne, często mało wygodne ubrania, postaraj się, aby strój zakładany na rodzinne, świąteczne uroczyste spotkania różnił się od codziennego. Dzięki temu dzieci poznają różnicę i wyjątkowość takich spotkań i łatwo poczują się częścią ważnego wydarzenia, szczególnie gdy inny członkowie rodziny stosują się do tych samych zasad.
Nauczmy nasze dzieci celebrowania rodzinnych posiłków adekwatnie do ich możliwości związanych z wiekiem. Pamiętajmy, że zasady dobrego zachowania się przy stole należy zacząć wpajać najmłodszym jak najwcześniej. To bardzo ważne, jeśli chcemy, aby wszyscy czerpali radość ze wspólnych rodzinnych spotkań przy stole.