Sport i aktywność fizyczna stanowią niezwykle ważny element życia każdego z nas. Choćby niewielka dawka ruchu powinna być na stałe wpisana w codzienność także naszych pociech. Warto zachęcać dzieci do uprawiania sportu i ułatwiać im to, zapisując na różnego rodzaju zajęcia. Jaki sport jednak wybrać?
Temperament dziecka
Obserwujmy nasze dziecko i spróbujmy dopasować dyscyplinę sportową do predyspozycji fizycznych i charakteru dziecka. Każdy człowiek jest inny i posiada indywidualne cechy, które predysponują go do uprawiania konkretnego sportu. Dziecko, które rozpiera energia, z pewnością odnajdzie się doskonale w sztukach walki czy w tańcu. Wolący statyczne zabawy maluch wybierze chętniej pływanie lub, np. jazdę konną. Zwróćmy również uwagę na to, czy dziecko potrzebuje i szuka kontaktu z rówieśnikami, czy też jest indywidualistą, który stroni od zajęć zespołowych.
Zespołowo czy indywidualnie?
Nie powinniśmy zachęcać dziecka do uprawiania tylko jednej dyscypliny sportowej i poświęcania jej całego swojego wolnego czasu i energii. Do prawidłowego rozwoju smyk potrzebuje ćwiczeń ogólnorozwojowych i różnych form aktywności. Nawet jeśli pociecha preferuje jedną konkretną dyscyplinę, postarajmy się, aby znalazła choć chwilę na drugą, zupełnie odmienną formę aktywności. Obciążenie organizmu tylko w jednej sferze nie sprzyja harmonijnemu rozwojowi, dlatego tak ważna jest różnorodność i nasza rozwaga w tej kwestii. Smyk powinien uprawiać zarówno dyscyplinę indywidualną, jak i taką, w której musi pracować w zespole, ponieważ dzięki temu będzie rozwijał się prawidłowo, tak pod względem ruchowym, jak i społecznym i emocjonalnym.
Wiek dziecka
Zbyt mały szkrab może nie poradzić sobie z pewnymi dyscyplinami sportu i mogą one się okazać dla niego jeszcze zbyt niebezpieczne. Postawmy na aktywną zabawę i radość, jaką dają ćwiczenia i ruch. Dyscyplinę sportową dopasujmy do poziomu rozwoju fizycznego dziecka i jego możliwości. Jeśli widzimy, że malec nie do końca radzi sobie, np. na rolkach, nie zmuszajmy go do tej formy aktywności, ponieważ łatwo tutaj o skręcenie czy zwichnięcie. Specjaliści nie zalecają również regularnych treningów jeździeckich małym dzieciom, ponieważ zbyt długa jazda w dużym rozkroku może niekorzystnie wpływać na stawy biodrowe malucha.
Radość ze sportu
Pokazujmy naszemu małemu sportowcowi różne możliwości i nie przejmujmy się tym, że po pewnym czasie smyk jednak rezygnuje z danego sportu. Dzieci bardzo szybko zmieniają zdanie i trudno jest im podejmować świadome decyzje.
Nie starajmy się także za wszelką cenę urzeczywistniać naszych własnych marzeń i pragnień. Dziecko wcale nie musi zostać sławnym piłkarzem czy światowej sławy tenisistą. Nasza presja na wybór dyscypliny może tylko zniechęcić dziecko. Najważniejsze, aby sport, który wybierze maluch, sprawiał mu radość i dziecko polubiło aktywność fizyczną.
Sport jest źródłem ogromnych korzyści, zarówno w sferze fizycznej, jak i emocjonalnej. Dziecko nie musi uprawiać systematycznie jednej dyscypliny sportowej i tego się trzymać. Ważne, aby podejmowało jakiekolwiek formy aktywności sportowej, dobrze się bawiło, a przy okazji rozwijało się na wielu płaszczyznach oraz wyrabiało odpowiednie nawyki na całe życie.