Wielu z nas potrzebuje chwili w ciągu dnia tylko dla siebie, czasu, w którym może spokojnie usiąść, wypić ciepłą kawę, przeczytać choć fragment książki. Rodzice małych dzieci wiedzą jednak, że takie chwile zdarzają się bardzo rzadko, a maluch pochłania całą ich uwagę i czas. Z niecierpliwością czekamy więc na moment, w którym szkrab zacznie bawić się samodzielnie.
Jak zatem wspierać samodzielność pociechy?
Zainspiruj swoje dziecko
Maluch często potrzebuje jedynie drobnej zachęty i inspiracji do zabawy. Warto zainicjować zabawę, którą smyk będzie mógł później kontynuować samodzielnie. Na początku pokaż dziecku, jak się bawić – zbuduj z nim garaż z klocków, zorganizuj przyjęcie dla pluszaków, a później odejdź na chwilę i obserwuj malucha. Tak naprawdę wystarczy dosłownie kilka minut, aby przyciągnąć uwagę malca i zająć go na długi czas.
Nie przeszkadzaj
Jeśli widzisz, że dziecko dobrze się bawi, zostaw je w spokoju i nie przeszkadzaj. Nie komentuj jego poczynań i nie proś o wykonanie jakiegoś zadania. Przerywając mu, sprawisz, że straci on zainteresowanie zabawą.
Pozwól mu się bawić tak, jak chce. Nie martw się, jeśli smyk nie wykorzystuje zabawki zgodnie z jej przeznaczeniem. Pozwól mu odkrywać ją na inne sposoby i wymyślać własne warianty zabaw. O ile nie stanowi to dla niego zagrożenia, nie powinnaś się martwić.
Chwal
Co jakiś czas chwal bawiące się samo dziecko. Staraj się jednak nie przeszkadzać, a jedynie reaguj na poczynania szkraba. Z pewnością maluch przybiegnie do ciebie i będzie chciał pochwalić się wybudowaniem bardzo wysokiej wieży lub pięknie pokolorowanym obrazkiem. Doceń wtedy jego starania, zapytaj, np. „To jak udało mu się tak pięknie pokolorować samochodzik?”.
Zainwestuj w odpowiednie zabawki
W przypadku zabawek często mniej znaczy więcej. Lepiej jest zainwestować w kilka dobrej jakości zabawek, pobudzających zmysły dziecka i skłaniających do domyślenia, aniżeli w mnóstwo kolorowych, świecących i wydających irytujące dźwięki gadżetów. Pomimo tego, że na początku elektroniczne zabawki wydają się nam bardzo ciekawe, dosyć szybko zaczynają one nudzić dziecko. Wybierzmy taki sprzęt, który posłuży naszej pociesze długi czas i maluch będzie mógł się nim bawić bez końca, wymyślając coraz to nowe warianty zabaw, np. klocki, piłki sensoryczne, domek dla lalek, tor wyścigowy.
Bądź w pobliżu
Dziecko czuje się dużo pewniej, kiedy jedno z rodziców jest tuż obok i w razie potrzeby może do niego przyjść i mu pomóc. Aby szkrab bawił się sam, musi czuć się bezpiecznie, dlatego warto, abyście znajdowali się w pobliżu, a nie np. w drugiej części domu.
Nie narzekaj na bałagan
Nie narzekaj na porozrzucane po całym pokoju zabawki. Kiedy zabawa dobiegnie końca, uprzątniecie wszystko wspólnie w przeciągu kilku minut.
Schowaj część zabawek na jakiś czas
Dziecko odkryje swoje zabawki na nowo, jeśli schowasz część z nich i wyciągniesz, np. za kilka tygodni. Po tym czasie wydadzą się one znacznie bardziej atrakcyjne i szkrab poświeci sporo czasu na samodzielną zabawę takimi skarbami.
Twoje dziecko potrzebuje czasu na zmiany
Jeśli twoje dziecko nie bawiło się do tej pory samodzielnie nie oczekuj, że pozostawione samo sobie, będzie bawiło się dłużej niż kilka minut. Maluch musi przywyknąć do samodzielnej zabawy. Początkowo zostawiaj go na kilka minut, mówiąc np. że musisz nastawić pranie. Stopniowo wydłużaj ten czas. Pamiętaj jednak, aby zawsze być w pobliżu.
Samodzielna zabawa dziecka jest niezwykle ważną umiejętnością, która wpływa na kreatywność i niezależność malucha. Szkrab potrzebuje również czasu spędzonego z nami, dlatego pamiętajmy, aby znaleźć w ciągu dnia chwilę na zabawę i kontakt z maluszkiem. Jeśli poświęcimy mu wystarczająco dużo uwagi, wkrótce okaże się, że nasza ciągła obecność w trakcie zabawy nie jest mu aż tak potrzebna.