Gorące i upalne lato może dać się we znaki każdemu z nas. Szczególnie źle bardzo wysoką temperaturę i żar lejący się z nieba znoszą małe dzieci, które nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów termoregulacji. Podpowiadamy, jak przetrwać falę upałów i sprawić, aby maluch nie odczuł skutków zbyt wysokiej temperatury.
Nie przegrzewaj!
Przy około 30 stopniach Celsjusza nawet niemowlę nie potrzebuje ciepłego ubranka. W zupełności wystarczy mu bawełniane, wygodne body lub lekka koszulka. Przebywając w domu, możesz zupełnie zrezygnować z garderoby dla szkraba i pozostawić mu tylko pieluszkę. W trakcie drzemki przykryj dziecko jedynie tetrową lub bambusową pieluszką.
Rozsądnie korzystaj również z wózka. W gondoli pojazdu z rozłożoną budką może być naprawdę bardzo gorąco. Brak cyrkulacji powietrza sprawia, że temperatura wewnątrz podnosi się znacząco i może być sporo wyższa, niż ta na zewnątrz. Wielu rodziców dodatkowo okrywa budkę cienką pieluszką w celu ochrony smyka przed palącym słońcem. W trakcie upałów takie zachowanie może być dla dziecka bardzo niebezpieczne i doprowadzić do udaru cieplnego, a w najgorszym wypadku do śmierci.
Staraj się spacerować z maluchem wcześnie rano lub wieczorem, kiedy nieco się ochłodzi. Najlepiej nie wychodzić z domu pomiędzy 10 a 16. Jeśli jednak musisz to zrobić, staraj się szukać zacienionych miejsc i sprawdzać stan dziecka (np. czy nie jest za bardzo spocone lub czy nie oddycha zbyt szybko). Lepiej jest również zrezygnować z budki w wózku i wybrać specjalną parasolkę, która zapewni maluszkowi większy przewiew.
Przy temperaturze oscylującej w okolicach 30 stopni zrezygnuj z nosidełka czy chusty. Pomimo ich niewątpliwych zalet, noszonemu dziecku (a także tobie), może w nich być naprawdę gorąco.
Nawadniaj
Gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, nie zapominaj o częstym nawadnianiu pociechy. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia będzie niegazowana woda mineralna. Jeśli karmisz piersią, nie ma potrzeby dodatkowego dopajania maluszka (szczególnie przed szóstym miesiącem życia dziecka), twoje mleko powinno mu w zupełności wystarczyć. Wypływający w pierwszej kolejności wodnisty pokarm doskonale zaspokaja jego pragnienie, dlatego bądź przygotowana na to, że smyk będzie domagał się piersi częściej niż zwykle.
Nie przejmuj się jeśli maluch w trakcie upałów nie chce jeść. To zupełnie naturalne. Najistotniejsze jest przyjmowanie wystarczającej ilości płynów. Nie zmuszajmy dziecka do jedzenia, samo odzyska apetyt, kiedy tylko się nieco ochłodzi.
Na wakacjach
Również na wakacjach nie możesz zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie upałów. W górach i nad morzem słońce przygrzewa jeszcze mocniej, dlatego zawsze zabezpieczaj skórę malca kremem z wysokim filtrem oraz zakładaj mu czapkę lub kapelusz chroniący przed silnym słońcem. Delikatna skóra dzieci jest bardzo podatna na oparzenia słoneczne, dlatego pamiętaj, aby nigdy nie opalać szkraba oraz że termin „zdrowa opalenizna” nie istnieje.
Wybierając się w podróż samochodem, najlepiej wyrusz wczesnym rankiem, kiedy słońce nie świeci jeszcze tak mocno. Rób częste postoje i podawaj maluszkowi wodę do picia. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego w aucie nawet na krótką chwilę. Wystarczy dosłownie kilka minut w nagrzanym pojeździe, aby doszło do zmian w organizmie smyka, które mogą zagrozić jego życiu i zdrowiu.
Uwaga na udar!
Udar cieplny, nazywany również porażeniem cieplnym, jest skutkiem zbyt długiego wystawiania ciała na promienie słoneczne. Do jego podstawowych objawów należą: ból głowy, zaczerwienie skóry, osłabienie, nudności, wymioty, dreszcze, sucha skóra oraz podwyższona temperatura. Nigdy nie lekceważ podobnych objawów u swoje pociechy i jeśli tylko coś w zachowaniu szkraba zacznie cię niepokoić, szybko jedź do lekarza lub wezwij karetkę.
Słońce i wysoka temperatura mogą być dla małego dziecka bardzo niebezpieczne. Istnieje jednak wiele sposobów na przetrwanie gorącego lata. Wykorzystaj choć część z nich i postaraj się, aby twój maluch jak najlepiej zniósł panujące na zewnątrz upały.