Rozwód rodziców jest trudnym i bolesnym przeżyciem dla dziecka. Jego poukładany do tej pory świat wali się jak domek z kart, a ono wielu rzeczy nie rozumie i nie jest w stanie zaakceptować.
Maluch czuje się zdezorientowany i rozdarty pomiędzy mamą i tatą. Ma wrażenie, że traci jednego z rodziców, a bardzo często sam obarcza się odpowiedzialnością za ich rozstanie.
Jak pomóc dziecku przetrwać trudny czas
Pomimo bardzo trudnych emocji, nie możecie zapominać o waszym dziecku. Rozwód nie dotyczy tylko was, ale również waszej pociechy. Starajcie się być dla niej podporą i wparciem w tym trudnym czasie. Przede wszystkim, nie ukrywajcie decyzji o rozstaniu przed waszym dzieckiem i bądźcie z nim szczerzy. Maluch widzi, co się dzieje i z pewnością zauważył, że nie dogadujcie się ze sobą i z tego powodu dochodzi między wami do kłótni i nieporozumień. Nie pozwólcie, aby smyk musiał się czegoś domyślać i często dopisywał sobie nie do końca właściwy scenariusz.
Sposób przekazania informacji o rozwodzie powinien być dopasowany do wieku dziecka i etapu jego rozwoju. Wyjaśnijcie przyczyny waszego rozstania i zapewnijcie pociechę o swojej miłości – w tym przypadku absolutnie nic się nie zmieniło.
Nigdy przy dziecku nie ustalajcie planu widywania się z rodzicem. Porozmawiajcie wcześniej o możliwych ewentualnościach i ustalcie najlepszy dla waszego malucha plan działania. Nie testujcie jego lojalności i nie każcie mu wybierać pomiędzy mamą i tatą.
Rozwód rodziców w mniejszym lub większym stopniu odciska swoje piętno na psychice dziecka. Zapewnijcie pociechę o swojej miłości i dużo rozmawiajcie z maluchem. Pozwólcie mu na wyrażenie swoich emocji – gniew, smutek czy złość są czymś zupełnie naturalnym. Nie lekceważcie sygnałów, które świadczą o tym, że sytuacja przerasta dziecko – agresja, napady lęku, brak apetytu, moczenia nocne w przypadku młodszych dzieci czy jąkanie. Jeśli to konieczne, skorzystajcie z pomocy psychologa, który pomoże wam uporać się z tym problemem.
Po rozwodzie
Dziecko nigdy nie powinno być pośrednikiem i stanowić karty przetargowej pomiędzy rodzicami. Nawet jeśli rozstaliście się w gniewie i z jakiegoś powodu trudno jest wam się porozumieć, nigdy nie angażujcie w wasze problemy pociechy. Dla niej już sam fakt waszego rozstania jest wystarczająco trudny i przytłaczający.
Żadne z rodziców nie może utrudniać kontaktu dziecka z dalszą rodziną. Maluch powinien spędzać święta i inne ważne uroczystości z dziadkami, spotykać się kuzynostwem, zarówno ze strony mamy, jak i taty.
Postarajcie się znaleźć kompromis i dogadać w kwestii najważniejszych chwil w życiu pociechy. Drugi rodzic powinien uczestniczyć w życiu dziecka, a nie widywać się z nim tylko od święta.
Nie powinniście się wypowiadać źle przy dziecku o byłym małżonku. Nie krytykujcie go przy smyku. Dla malucha rodzic jest prawdziwym autorytetem, wzorem do naśladowania i właśnie w ten sposób powinien być postrzegany. Szanujcie się nawzajem i pamiętajcie, że w dalszym ciągu jesteście mamą i tatą dla waszej pociechy.
Rozwód rodziców jest często traumatycznym przeżyciem dla malucha. Starajcie się zrozumieć jego emocje w tym czasie i go wspierać. Sposób, w jaki rozwiążecie kwestie waszej przyszłości, będzie rzutował także na przyszłości waszego dziecka i z pewnością wpłynie na jego emocjonalny rozwój. To, jak poradzi sobie ono w tej sytuacji, zależy w ogromnej mierze od was i waszego nastawienia.