W Polsce edukacja domowa jest coraz częściej praktykowana i zdecydowanie więcej rodziców niż do tej pory decyduje się na uczenie swoich dzieci w domu. Tak zwany homeschooling to jednak dla wielu z nas temat, do którego podchodzimy z dystansem i tak naprawdę niewiele o nim wiemy.
W Polsce z edukacji domowej korzysta zaledwie parę tysięcy dzieci. W takich krajach jak USA, Wielka Brytania czy Australia to zjawisko bardzo powszechne (w USA około 2 miliony dzieci uczy się w domu). Jednak, co dosyć zaskakujące, w Turcji oraz w Niemczech ten rodzaj edukacji jest prawnie zakazany.
Formalności
Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o nauczaniu swoich dzieci w domu. Warto pamiętać, że decyzja ta nie jest nieodwracalna i jeśli czujemy, że homeschooling nie jest dla nas, możemy powrócić do tradycyjnej szkoły.
Kolejnym etapem jest zapisanie dziecka na badanie do rejonowej publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Warto wiedzieć, że czas oczekiwania na wizytę może być dość długi (nawet 2-3 miesiące), dlatego zróbmy to odpowiednio wcześnie. W międzyczasie możemy poszukać szkoły (znajdującej się na terenie województwa, w którym zamieszkujemy), która jest „przyjazna” edukacji domowej. Już wcześniej upewnijmy się, najlepiej po rozmowie z dyrektorem placówki, czy zapis na naukę w domu będzie możliwy.
Po otrzymaniu opinii z poradni składamy do szkoły wszystkie niezbędnie dokumenty i czekamy na decyzję dyrektora. W przypadku szkoły reprezentującej otwartą postawę odnośnie homeschoolingu, powinna być ona jednak formalnością.
Do obowiązków szkoły będzie później należało sprawdzanie co jakiś czas postępów w nauce ucznia, na koniec roku szkolnego dziecko otrzyma świadectwo z tej placówki.
Nauczanie
Od teraz przejmujemy całkowitą odpowiedzialność za kształcenie swojej pociechy. Zapoznajmy się z podstawą programową i zaplanujmy działania na najbliższe tygodnie. Pociecha musi przyswoić sobie obowiązkowy materiał na dany rok szkolny. Nie przejmujmy się jednak tym aż tak bardzo, ponieważ powinniśmy spokojnie uporać się z tym przez rok pracy z dzieckiem.
Nauka w odpowiednim tempie i dostosowana do potrzeb dziecka nie powinna sprawić mu problemów. Poza tym mamy pełną dowolność w sposobie przekazywania wiedzy. Możemy wybrać się na spacer z pociechą i przeprowadzić fascynującą lekcję przyrody lub zabrać dziecko na zakupy i zorganizować matematykę. W ten sposób dziecko uczy się niemal mimochodem, a nauka wynika bardziej z wewnętrznej potrzeby, a nie z przymusu.
Edukacja domowa to dla wielu świetna alternatywa dla tradycyjnej szkoły. Jeśli już podjęliśmy decyzję i chcemy, aby nasza pociecha uczyła się w domowym zaciszu, warto zapoznać się z naszym krótkim przewodnikiem po kolejnych etapach jakie musimy przejść, aby rozpocząć edukację domową.