Edukacyjna akcja SEGREGUJ NA 5 skierowana do najmłodszych powstała niedawno w formie piosenki i gry planszowej w klarowny sposób pomaga dzieciom i ich bliskim zrozumieć zasady segregacji i recyklingu.
Zachęcamy do dołączenia i szerowania w całej Polsce piosenki i klipu powstałych dzięki kreatywności zaprzyjaźnionych z Universal Music Polska Artystów: www.segregujna5.um.warszawa.pl/piosenka
#segregujna5 #segregujnapiec #piosenkasegregujna5 #radynaodpady #czystawarszawa #czystapolska
Powstała z inicjatywy Miasta Stołecznego Warszawa, skierowana do najmłodszych odbiorców kampania edukacyjna „Segreguj na 5”, dotycząca segregowania odpadów, została oparta o łatwo przyswajalną piosenkę i rysunkowo-animowany teledysk.
Składający się z trzech zwrotek i refrenu utwór zawiera prosto podane informacje o kolorach 5 podstawowych frakcji segregowania konkretnych odpadów i przypisanych im koszy: czarnych – zmieszane, żółtych – metale (w klipie podkreślono, że puszki trzeba zgniatać) i tworzywa sztuczne, zielonych – szkło opakowaniowe, brązowych – bio, niebieskich – papier. A także powody, dla których powinniśmy to robić!
Przekaz ma trafiać przede wszystkim do dzieci z ostatnich grup przedszkolnych, zerówki, pierwszych klas ale też pośrednio do rodziców, opiekunów, rodzeństwa i bliskich znajomych dzieci uczących się i śpiewających tę piosenkę.
Wpadająca w ucho melodia, energiczny, zachęcający do zabawy i ruchu rytm, pozytywny, rymowany (łatwy do zapamiętania i przyswojenia nie tylko dla dziecka) edukacyjny przekaz, to wspaniałe walory tego utworu. O to wszystko zadbał twórca takich hitów jak m.in. eurowizyjny „Superhero”, czy ważny społecznie „Ramię w ramię” z repertuaru Viki Gabor oraz podnoszący rangę indywidualnej identyfikacji dziecka (i nie tylko), również eurowizyjny „Anyone I Want To Be” Roksany Węgiel – kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny, Patryk Kumór.
O sile piosenki stanowi też znakomita, radosna forma interpretacji dzieci z muzycznego zespołu Wesoła Lokomotywa, który od lat zrzesza olbrzymią widownię (wielomilionowe odsłony w serwisach cyfrowych).
A wszystko wyżej wymienione dopełnia z wyczuciem wrażliwości i potrzeb dzieci rysunkowy teledysk, w którym znakomita rysowniczka i animatorka Anna Chabros-Piłat stworzyła głównych bohaterów, tak potrzebnych do identyfikacji i pójścia z nimi: dziewczynkę i chłopca, ale także kilkadziesiąt przyjaznych, wesołych postaci śmieci!
Ale to nie wszystko! Na podstawie klipu powstała również edukacyjna gra planszowa z jego bohaterami do nauki przez zabawę dla całej rodziny.
Gra składa się z 80 kart z bohaterami klipu oraz książeczką – rozszerzoną instrukcją do gry, zawierającą informacje dodatkowe poszerzające wiedzę dotyczącą segregacji odpadów.
BARDZO WAŻNE:
Od ponad roku stolica prowadzi kampanię informacyjną na temat zasad segregacji na pięć frakcji. Dzięki odpowiedniemu podzieleniu odpadów można ponownie wykorzystać część surowców. Mieszkańcy, w razie wątpliwości, mogą skorzystać też z wyszukiwarki segregujna5.um.warszawa.pl, gdzie znajduje się blisko 600 przykładów! I wciąż można zgłaszać nowe uwagi, wątpliwości, sugestie. Niedawno, aby uczyć ekologicznych działań również dzieci, miasto stworzyło wyżej opisaną piosenkę „Segreguj na 5”, która jest dostępna na warszawskim kanale You Tube. Ale rysunkowe postacie w teledysku, prosty tekst i skoczna melodia mogą zachęcić do śpiewu i nauki o ochronie środowiska najmłodszych nie tylko z Warszawy i okolic, również dzieci i ich bliskich z całej Polski!