Nauka przez zabawę to najskuteczniejsza forma przekazywania wiedzy już od najmłodszych lat, a dzięki doświadczaniu zapamiętujemy o wiele więcej. Zachęcamy więc do eksperymentowania wraz z „Akademią Mądrego Dziecka”. Harper Collins proponuje serię 6 książek, każda z 10 prostymi, ale zadziwiającymi eksperymentami, które pozwalają zgłębić tajniki nauki.
W związku z tym, że czeka nas co najmniej kilkudniowy pobyt z dziećmi w domu oraz że zbliżają się Święta Wielkanocne, których symbolem jest m.in. jajko – proponujemy poeksperymentować z JAJKAMI.
Dla najmłodszych dzieci mogą to być zupełnie podstawowe zabawy z jajkiem – malowanie chociażby flamastrami, ozdabianie, obieranie ugotowanego jajka, a nawet rozbijanie i dotykanie konsystencji jajka. Spróbujmy zaprosić jajko do tańca – dajmy dziecku jajko ugotowane oraz surowe i sprawdźmy, które obraca się powoli, a które szybko. Ubijmy wspólnie białko na sztywną pianę – i śmiało pozwólmy dziecku przechylić miskę z pianą do góry nogami – zabawa gwarantowana!
Jajko to bardzo ciekawy materiał do doświadczania – starszym dzieciom możemy pozwolić na jego ugotowanie z podziałem na czas – odkryjcie, jaka forma białka i żółtka powstanie po 3, 5 oraz 10 minutach. Jajecznica czy jajko sadzone to również ciekawe zjawisko, które, przygotowane przez nasze dzieci, chętnie skonsumujemy podczas wspólnego posiłku.
Gotowanie z dziećmi to wspaniałe spędzenie wspólnego czasu, pozwalajmy naszym pociechom na tworzenie naszej rzeczywistości – każdy już od najmłodszych lat ma ogromną potrzebę przynależności i poczucia ważności w rodzinie/w grupie. Twórzmy razem ciekawą, pełną pozytywnych emocji przestrzeń.
W książce „Przygody z nauką. JAJKO” znajdziecie odpowiedzi m.in. na pytania: Czy jajko ma dziury? Czy może podskakiwać? Czy jajko umie pływać? Co kryje się w jego wnętrzu? Oraz wiele ciekawostek, których nie widać gołym okiem. Czy wiecie, że skorupka waży tyle samo co kostka cukru? Mnóstwo przygód i wiedzy posiadają te książkowe propozycje – jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie choćby jeden eksperyment, który natychmiast będzie chciał przeprowadzić.
Nas ogromnie zaciekawiło wyzwanie ze sprawdzeniem jak wytrzymała jest skorupka jaja – jak myślicie? Niewiarygodnie wytrzymała! Wspólnie z dziećmi układaliśmy książki na jajkach – zdziwienie rosło z każdą kolejną książką, a radość i błysk w oku dzieci nie dopuścił do szczypty niepewności czy oby na pewno będziemy mieli co malować do święconki.
Twórzcie, odkrywajcie, inspirujcie, doświadczajcie!
A na koniec pytanie, na które odpowiedzi udzielcie proszę w komentarzu – co było pierwsze: jajko czy kura?
Obserwujcie nas – kolejne eksperymenty już niebawem – cytryna czy papier? Wesołego doświadczania i smacznych Świąt!
Tekst i fot. Anna Czarnowska