[negative]Dziesiąty miesiąc[/negative]
Dziecko stale przybiera na wadze. Zmieniają się także proporcje jego ciała. Nóżki i rączki stają się dłuższe, głowa mniejsza. Zazwyczaj są już pojedyncze zęby. Dziecko próbuje swoich umiejętności siadania, szybko raczkuje a nawet wstaje. Jego uwaga często koncentruje się na niewielkich przedmiotach, próbuje ich dotykać lub chwytać paluszkami. Pojawiają się próby używania dźwięków, które mają swoje konkretne znaczenie, np. „am”. Maluch także rozumie słowo „nie” choć nie zawsze je respektuje.
[negative]Jedenasty miesiąc[/negative]
Nadszedł czas samodzielności, podczas której dziecko staje bez podpórki, utrzymując stabilny pion, a nawet może postawić pierwsze kroki. Siadanie i kucanie staje się łatwizną. Zdarzają się jednak potknięcia i upadki na pupę. Ciekawski człowiek chętnie sięga wyżej czy próbuje otwierać szafki i szuflady. Dłonie są na tyle sprawne, że coraz większą atrakcją stają się klocki czy pudełka. Dziecko umie wyjmować je z pudełka i wkładać z powrotem do środka. Rozpoznaje ich kształty i różnicuje ich wielkości. Jedenastomiesięczne maluch z łatwością umie zakomunikować najbliższemu otoczeniu co by chciało lub czego nie. A na pożegnanie pomacha „pa – pa”.
[negative]Dwunasty miesiąc[/negative]
Zbliżamy się do pierwszych urodzin. Roczniak może już stawiać pierwsze kroki. Chętnie zaczyna naśladować proste wyrazy za rodzicami. Rozpoczyna się prawdziwa współpraca między dzieckiem a rodzicami. Maluch chętnie wykonuje proste polecenia, odpowiada na pytania, pokazuje co by chciało. Umie się dłużej zająć zabawą, lubi kolory i kształty, a także dźwięki czy melodyjki. Bada przedmioty potrząsając nimi, uderzając czy upuszczając. W temacie zachowania społecznego, dwunastomiesięczne dziecko, po okresie kiedy było „obce” w stosunku do nieznanych mu ludzi, staje się pogodne, pewne siebie i przyjacielskie. Uwielbia mieć widownię i rozpoznaje aprobatę innych. Jest bystrym obserwatorem i zaczyna zauważać zastosowanie niektórych przedmiotów. Np. telefon przykłada się do ucha, a ubranie wkłada przez głowę. Umie wyrazić chęć przytulenia się do rodzica lub zawstydzenie czy lęk przed nieznajomym. Waga dwunastomiesięcznego dziecka jest średnio trzy razy większa niż w momencie narodzin. Ma też już kilka zębów, które pozwalają mu próbować jeść nowe dania, a z kubka napije się sam.
————————–
Bibliografia:
H. Murkoff, S. Mazel, Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2013.
Czytaj więcej – http://www.egaga.pl/etapy-rozwoju-niemowlaka/