15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Etapy rozwoju niemowlaka w pierwszych miesiącach życia

Avatar
Przez gaga
25 maja 2015
PAGE    1   /   2   /   3

Pierwsze pół roku życia dziecka jest bardzo intensywne i dynamiczne. Jakie są etapy rozwoju niemowlaka w pierwszych miesiącach życia?

[negative]Noworodek[/negative]

Bicie serca mamy i ciepło stwarzają niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa. Na tym etapie rozwoju charakterystyczna dla dziecka jest pozycja skulona i zaciśnięta. Dopiero z czasem maluch zaczyna się rozprostowywać. Dziecko ma zaciśnięte piąstki i obejmuje dłonią nasz palec.

Jednomiesięczne dziecko widzi z odległości 18 – 30 cm, nieostro, ale rozpoznaje twarze. Także słyszy choć inaczej niż dorosły. Dźwięki są chaotyczne a fale akustyczne odbijają się od ścian po kilkanaście razy. Należy zatem pamiętać, aby nie wykonywać nad dzieckiem zbyt gwałtownych ruchów lub głośno się zachowywać.

Dla malucha wszystko jest dużo głośniejsze, a ono jest dopiero na etapie aklimatyzacji w wielkim świecie. Ogromne znaczenie ma również dotyk, który pozwala na lepsze poznanie, sprawia przyjemność, a także powoli zaznajamia niemowlę ze swoim ciałem.
Dziecko poznaje również swoich najbliższych. Zna ich głosy jeszcze z okresu życia płodowego, ale teraz poznaje ich wygląd, mimikę czy zapach.

Noworodek reaguje na dotyk i wyposażony jest w odruchy bezwarunkowe, które z czasem zanikają.

Odruch Moro – dziecko, przestraszone nagłym dźwiękiem lub ruchem, gwałtownie rozprostowuje raczki i nóżki, a następnie przyciska je do siebie i zaciska piąstki.

Odruch Babińskiego – polega na tym, że w odpowiedzi na łaskotanie w stopę, dziecko zgina małe palce do środka, a duży palec wyciąga do góry.

Odruch chwytny – polega na zaciskaniu przez dziecko palców na kciuku dorosłego z taką siłą, że można delikatnie próbować unosić dziecko do góry.

Odruch Rootinga – jeśli dziecko delikatnie zostanie muśnięte w policzek , wówczas lekko odwróci głowę w tę stronę i otworzy buzię, przygotowane do ssania.

Odruch kroczenia – dziecko stawia kroki gdy podtrzymujemy je pod pachami.

[negative]Drugi miesiąc[/negative]

Dziecko potrafi już wyrazić smutek i radość, a głos bliskiej osoby jest dla niego kojący i uspakajający. Wprawia nas w zachwyt odpowiadając uśmiechem na uśmiech. Zaczyna wodzić wzrokiem za przedmiotami, ale i za dźwiękami.

Również samodzielnie próbuje wydawać z siebie głos, już inne niż płacz. Maleństwo coraz lepiej panuje nad swoim ciałem. Rączkami może chcieć łapać i dosięgać, albo wkładać je do buzi.

Położone na brzuchu unosi głowę pod kątem 45 stopni lub przewraca się na plecy. Za to trzymane na rękach w pozycji pionowej utrzymuje główkę. Należy jednak pamiętać aby cały czas ją podtrzymywać. To co też zaczynamy zauważać u niemowlęcia to nabieranie tłuszczyku, a co za tym idzie zmianę wyglądu.