15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Festiwal TAKE PART IN ART – podsumowanie wydarzeń z maja i czerwca

Avatar
20 lipca 2015

1500 uczestników, 18 spektakli, artyści z 5 krajów, w sumie ponad 30 godzin wyjątkowych spotkań z teatrem – a to dopiero początek Festiwalu TAKE PART IN ART! Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART to pierwsze tak duże święto teatru dla dzieci w Warszawie i niepowtarzalna okazja do obejrzenia inspirujących zagranicznych produkcji teatrów, które są niekwestionowanymi autorytetami w tworzeniu spektakli dla NAJmłodszej publiczności. Przedstawiamy podsumowanie wydarzeń z maja i czerwca.

Pierwsza edycja festiwalu odbywająca się w budynku Starej Prochowni SCEK przy ul. Boleść 2, potrwa do końca 2015 roku. Podczas wszystkich kolejnych weekendów festiwalowych – a tych przed nami jeszcze 9 – widzowie będą mogli dodatkowo korzystać ze starannie przygotowanej przestrzeni – przytulny kącik zabaw, sensoryczna instalacja w amfiteatrze i morze kolorowych kulek – to tylko niektóre atrakcje umilające czas oczekującym na spektakle. Jesienią na pewno pojawią się nowe!

IMG_4069 IMG_4568 IMG_5495

MAJ. OGRÓD PEŁEN WŁÓCZKOWYCH ZAKAMARKÓW I DZIECIĘCYCH EMOCJI.
Wszystko zaczęło się w maju – otwarcie festiwalu należało do belgijskiego Théâtre de la Guimbarde. Gromko oklaskiwany spektakl „ITD.” opowiadał o relacji dwójki nieznajomych – Pierre’a i Amel, którzy spotykają się w tajemniczym ogrodzie pełnym sensorycznych niespodzianek. Scenografia stworzona z wielobarwnych włóczek, kawałków materiałów oraz drewna, inspirowana książkami ilustrowanymi przez Catherine Pineur, stała się fascynującym miejscem eksploracji dla maluchów tuż po zakończeniu spektaklu.

01360217 0343

VIDEO – relacja z wizyty Théâtre de la Guimbarde, spektakl „ITD”

CZERWIEC. KOSMICZNE ZAPACHY I TANIEC KOLORÓW W RYTMIE TANGA
Początek lata to szczytowy sezon na świeże warzywa – w czerwcu mieliśmy najlepszy tego dowód na scenie Starej Prochowni. Widzowie przybywający na drugi festiwalowy spektakl „WARZYWA SĄ Z KOSMOSU” już od progu wołali z zachwytem: Ale tu pachnie! I jak kolorowo! Czerwiec przywitaliśmy wspólnie przygotowaną gigantyczną sałatką z cukinii, ogórków, marchewek, rzodkiewek, kapusty, papryki, porów i szczypiorów. Co więcej, po spektaklu kosmos wzbogacił się o kilometry warzywnych galaktyk, nowoczesne kapuściane stacje kosmiczne i nowych zwolenników chrupania zieleniny (nawet ci nieprzekonani lub mniej doświadczeni chętnie próbowali nowych smaków). Wydawać by się mogło, że pojęcia takie jak jedzenie i teatr wykluczają się wzajemnie, w tym przypadku stało się jednak inaczej – ku wielkiej radości dzieci i nieskrywanemu zachwytowi rodziców! Doświadczenie zbiorowego konsumowania scenografii na scenie to zjawisko iście kosmiczne. Takie atrakcje zapewnił festiwalowej publiczności Teatr Małego Widza.

IMG_4263 IMG_4669 IMG_5314

VIDEO – relacja z wizyty Teatru Małego Widza, spektakl „WARZYWA SĄ Z KOSMOSU”

W ostatni weekend czerwca holenderska grupa Dansmakers Amsterdam zachwyciła publiczność tańcem – tańcem bez wielkich estradowych kostiumów, za to z nietypowymi rekwizytami: wiadrami, pędzlami i wielkim obrazem, który tworzyli na scenie własnymi ciałami. Spektakl „KOLOR” i przepiękne rytmy tanga zainspirowały najpierw NAJmłodszych, a po dwóch pokazach również i starszych widzów, do spontanicznych działań na scenie. Farby poszły w ruch, a za nimi po kolei paluszki, ręce, stopy – na scenie powstawały niezwykłe dzieła sztuki, a tak kolorowej i szczęśliwej publiczności na pewno nigdzie nie spotkacie!

0046 IMG_4150

VIDEO – relacja z wizyty Dansmakers Amsterdam, spektakl „KOLOR”

Wypełniona po brzegi widownia (ponad 1500 uczestników w maju i czerwcu), a co za tym idzie ogromne zainteresowanie spektaklami dla NAJmłodszych podczas festiwalu TAKE PART IN ART wyraźnie pokazują, jak ważne jest poszanowanie prawa małego dziecka do kontaktu ze sztuką oraz to, że powinniśmy traktować NAJmłodszych jako pełnoprawnych uczestników kultury, bo mają taką samą potrzebę doświadczania piękna, jak dorośli.
Kolejne występy festiwalowe zagranicznych teatrów powracają na scenę Starej Prochowni pod koniec sierpnia. I tym razem widzowie nie powinni spodziewać się zwykłych bajek – belgijski teatr De Spiegel w spektaklu “RĘKAW” pokaże nam świat przedziwnych sworzeń szczęśliwych z tego powodu, że są …inne. We wrześniu ponownie wystąpi Théâtre de la Guimbarde, tym razem na scenie pojawią sie multimedia i wędrujące przestrzenie, które powstaną z białych brył (“KUBIK”). Koniec września będzie należał do Włochów – teatr La Baracca Testoni Ragazzi zaprezentuje wzruszającą opowieść, pt. “DOM”. Dom, który jest centralnym miejscem naszego bycia i przez całe życie pozostaje miejscem, z którego się wyrusza i do którego się powraca. Jest naszym „pierwszym wszystkim”, jest prawdziwym kosmosem.

Program i szczegółowe informacje o planowanych wydarzeniach można uzyskać na stronie internetowej festiwalu: www.takepartinart.pl. Bilety są dostępne w sprzedaży elektronicznej, na stronie internetowej: www.takepartinart.pl/kalendarz.

O TEATRZE MAŁEGO WIDZA:
Po 4 latach działalności dorobek Teatru Małego Widza (rok zał. 2011) to osiem spektakli dla dzieci od 1. roku życia, trzy interaktywne koncerty, ale również dwa spektakle i liczne kreatywne warsztaty dla dzieci nieco starszych, takich powyżej 4 lat. W tym czasie zagraliśmy ponad 1500 spektakli, odwiedziło nas 60 tys. widzów. Teatr Małego Widza – to teatr zapachu, dźwięku, koloru i smaku. Najważniejsze dla nas jest pobudzanie wszystkich zmysłów i wyobraźni dzieci. TMW został założony przez Agnieszkę̨ Czekierdę, obecną Dyrektor Generalną i Artystyczną teatru oraz Prezes Fundacji Teatru Małego Widza. Do zobaczenia na Jezuickiej 4 w Warszawie!

www.teatrmalegowidza.pl