Badanie to wykonuje się jedynie ze wskazań medycznych, po 16. tygodniu ciąży. Polega na wprowadzeniu do worka owodniowego, przez niewielkie nacięcia w brzuchu i macicy, fiberoendoskopu. Urządzenie to przypomina zminiaturyzowany teleskop, dzięki któremu lekarz obserwuje płód i diagnozuje jego ewentualne wady: deformacje twarzy, kończyn.
Podczas tego zabiegu można również pobrać krew pępowinową, przeprowadzić biopsję diagnostyczną wątroby i skóry oraz wykonać transfuzje krwi. Fetoskopię wykorzystuje się również do wykonania u płodu operacji, takich jak: przepuklina przeponowa, drenaż płynu z torbieli i opłucnej, leczenie wad układu nerwowego.
Ryzyko poronienia wynosi od około 3 do 5proc., w około 4proc. przypadków dochodzi do wycieku płynu owodniowego, a w 7 – 8proc. do przedwczesnego porodu.
Wskazania do wykonania zabiegu:
- zespół przetoczenia krwi między płodami – powikłanie ciąży wielopłodowych
- zespół odwróconej perfuzji tętniczej – rzadki zespół wad wrodzonych, spotykany jedynie w ciążach wielopłodowych, podwójnych lub potrójnych
- przepuklina przeponowa – przemieszczanie się narządów wewnętrznych z jamy brzusznej do klatki piersiowej
- przepuklina oponowo-rdzeniowa – zaburzenia powstające w trakcie tworzenia się rdzenia kręgowego oraz kręgosłupa
- przedwczesne pęknięcie worka owodniowego
- wodonercze – rozciągnięcie jednostronne lub dwustronne miedniczki nerkowej wskutek utrudnienia odpływu z niej moczu
- torbiele splotów naczyniówkowych (struktura produkująca płyn mózgowo-rdzeniowy)
- wrodzony rozszczep powłok brzusznych, czyli przemieszczenie poza jamę brzuszną noworodka jelit, które nie są pokryte workiem przepuklinowym, przez niewielki ubytek w powłokach.