PT | 12.04 | g. 19:00 | sala Ziemia Obiecana
Disco polo | Kultowy piątek – Kino 89+
Zapraszamy na wieczór poświęcony fenomenowi disco polo. Zobaczymy Kochaj i rób co chcesz Roberta Glińskiego oraz dokument Bara bara Marii Zmarz-Koczanowicz.
Spotkanie
Przed projekcją filmów zapraszamy na spotkanie z Marią Zmarz-Koczanowicz i Michałem Arabudzkim, które poprowadzi Tomasz Kolankiewicz.
Bara bara, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Michał Arabudzki, 1996, 65 minut
Dokument prezentuje kulisy funkcjonowania branży związanej z muzyką disco polo. Maria Zmarz-Koczanowicz przygląda się jej mechanizmom: rozmawia z producentami, samymi muzykami oraz fanami ich twórczości.
Kochaj i rób co chcesz, reż. Robert Gliński, 1997, 95 minut
Film chwyta w lot fenomen „muzyki chodnikowej”. Jego bohaterem jest młody muzyk-organista, który po studiach w konserwatorium muzycznym i nieudanych próbach budowania kariery na Zachodzie wraca w rodzinne strony, gdzie zostaje organistą w miejscowym kościele. Trochę przypadkiem staje się też gwiazdą muzyki disco-polo.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w pokazie drugiego filmu lub spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/disco-polo-kino89/
SOB| 13.04 | g. 11:00 | Sala Ziemia Obiecana
Idol. Pola Negri | Premiera książki Justyny Styszyńskiej
Zapraszamy dzieci i rodziców na spotkanie z jedną z największych gwiazd polskiego i światowego kina – Polą Negri i wyprawę do czasów, w których po ulicach jeździły dorożki, na parkietach królował szalony taniec apasz, a w kinie do filmu przygrywał pianista.
Program
11.00 Otwarcie wystawy multimedialnej poświęconej Poli Negri
11.00 Spotkanie z autorką książki Idol. Pola Negri | Sala Ziemia Obiecana
Dziś filmy z udziałem Poli Negri można znaleźć raczej w archiwach, niż na wielkim ekranie, a serca młodego pokolenia kradną blogerzy i youtuberzy. W jej czasach to Pola Negri roztaczała wokół siebie magnetyczny urok, kochali ją wszyscy (zwłaszcza mężczyźni), nawet królowie. Została legendą w epoce, w której nie było ani telewizji, ani internetu. Jeździła rolls-roycem, gdy większość ludzi podróżowała dorożkami, w domu chowała małego tygrysa i spacerowała z nim po ulicach jak z pieskiem. To ona wprowadziła zwyczaj malowania na czerwono paznokci u stóp! Była jedną z pierwszych gwiazd Hollywood i do tej pory żadna z polskich aktorek nie odniosła takiego sukcesu za granicą.
Na czym polegał fenomen Poli Negri? Jak wyglądała praca na planie filmowym kiedyś, a jak wygląda dziś? Justyna Styszyńska ożywia legendę, snując przy tym opowieść o historii i magii kina.
12.00–13.00 Pokaz filmu Bestia z udziałem Poli Negri | Sala Ziemia Obiecana
12.00–13.00 Warsztaty aktorsko-filmowe Magia niemego kina dla dzieci 9–12 | Sala Minimax
Aktorzy w filmach niemych grali w sposób, który może wydawać się nienaturalny – role opierały się na wyrazistej grze i jakby przesadzonej mimice aktora. Co jeszcze różni kino lat 20. czy 30. od współczesnego?
W czasie warsztatów powstanie mini etiuda filmowa. Uczestnicy wcielą się w rolę scenarzystów oraz aktorów i na własnej skórze poczują magię niemego kina.
Gotowy film będzie wyświetlony ok. 45 min po warsztacie.
13.00–14.00 Warsztaty plastyczne Plakaty filmowe dla dzieci 6–9 lat | Sala Mediateka
Jak zareklamować film? Każdy uczestnik będzie miał możliwość zaprojektowania i wykonania plakatu w klimacie z epoki kina niemego według własnego pomysłu z użyciem różnych technik plastycznych, m.in. farb, flamastrów, zdjęć/ wydruków, odcisków i stempli.
14.00–15.00 Warsztaty aktorsko-filmowe Magia niemego kina dla dzieci 12–15 lat | Sala Minimax
15.00-16.00 Warsztaty plastyczne Plakaty filmowe dla dzieci w wieku 6-9 lat | Sala Mediateka
Wszyscy uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowego retro zdjęcia!
Wstęp
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Warsztaty wymagają rejestracji.
Zgłoszenie należy wysłać do 10 kwietnia na adres warsztaty@wydawnictwo-widnokrag.pl, podając w treści w maila imię i nazwisko dziecka, wiek dziecka, godzinę warsztatów, adres e-mail, numer telefonu oraz potwierdzenie akceptacji regulaminu („Akceptuję zasady uczestnictwa w warsztatach”).
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/idol-pola-negri/
SOB| 13.04 | g. 16:00 | sala Ziemia Obiecana
Awantura o Basię | Filmoniada. Dyskusyjny Klub Filmowy
W ramach Filmoniady – dyskusyjnego klubu filmowego dla dzieci w wieku 7-12 lat i ich rodziców – zapraszamy na film nakręcony na podstawie popularnej powieści dla dzieci Kornela Makuszyńskiego. Międzynarodowe Jury uhonorowało go Brązowym Lwem na MFF dla Dzieci w Wenecji w 1960 roku.
Awantura o Basię, reż. Maria Kaniewska, 1959, 96 minut
Film opowiada historię Basi, która po stracie mamy wyrusza w samotną podróż pociągiem, by zamieszkać z nową opiekunką, Stanisławą Olszańską. Zanim jednak dziewczynka dotrze do Krakowa, pozna dwóch aktorów, którzy staną się jej przyjaciółmi i opiekunami do czasu odnalezienia prawdziwego domu.
Prelekcję przed filmem i rozmowę po projekcji poprowadzi kuratorka cyklu Beata Zaborek.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 15:30. Liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/awantura-o-basie/
WT| 16.04 | g. 19:00 | sala Ziemia Obiecana
Monument| Nowe polskie kino
Zapraszamy na pokaz filmu Jagody Szelc, który na festiwalu w Gdyni zdobył nagrodę w kategorii „Inne Spojrzenie”. Po projekcji spotkanie z reżyserką.
Monument, reż. Jagoda Szelc, 2018, 90 min
W swoim drugim filmie Jagoda Szelc, reżyserka entuzjastycznie przyjętej Wieży. Jasny dzień, obsadza aż dwudziestu młodych aktorów. W Monumencie wcielającą się oni w studentów szkoły hotelarskiej, którzy lądują na praktykach w opustoszałym, Kubrickowskim hotelu. Jego menadżerka wprowadza wśród przyjezdnych wojskowy dryl, oczekując nie tylko wykonywania rutynowych prac w ośrodku, ale również realizowania dodatkowych zadań. Do tych ostatnich należy czyszczenie zagadkowego, betonowego monumentu.
Spotkanie
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserką Jagodą Szelc.
Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.
Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/monument-nowe-polskie-kino/
ŚR| 17.04 | g. 19:00 | sala Ziemia Obiecana
Walka. Stanisław Szukalski | Teraz-wtedy
Zobacz głośny, współprodukowany przez Leonardo di Caprio, dokument o rzeźbiarzu Stanisławie Szukalskim. Projekcji filmu towarzyszyć będzie spotkanie z jego polskimi twórcami oraz historyczką sztuki prof. Marią Poprzęcką. Obowiązują zapisy!
Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego, reż. Ireneusz Dobrowolski, 2018, 115 minut
Grupa artystów z Los Angeles odkrywa prace i pasjonującą historię dawno zapomnianego polskiego rzeźbiarza i szalonego geniusza Stanisława Szukalskiego, którego życie było serią niezwykłych zdarzeń, a który żyje po cichu na przedmieściach Los Angeles.
Spotkanie
O filmie porozmawiamy z reżyserem Ireneuszem Dobrowolskim, producentką Anną Dobrowolską i historyczką sztuki prof. Marią Poprzęcką. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.
Wstęp
Wydarzenie ma charakter zamkniętego spotkania edukacyjnego. Osoby zainteresowane otrzymaniem bezpłatnego zaproszenia prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego.
Kliknij przycisk „Zapisz się na wydarzenie” poniżej (lub „Weź udział” powyżej), wypełnij i wyślij formularz, koniecznie podając swój numer telefonu. Otrzymasz od nas e-mail z potwierdzeniem rezerwacji lub informacją o braku wolnych miejsc (wiadomość nie jest wysyłana automatycznie – prosimy o cierpliwość).
Wszystkie rezerwacje są pojedyncze. Aby zapisać kolejną osobę, wypełnij formularz ponownie.
UWAGA! Zaproszenia należy odebrać co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Nieodebrane zaproszenia mogą zostać przekazane innym widzom.