Literatura ma moc uruchamiania myśli i uczuć. Czytanie poszerza horyzonty, uczy odróżniać dobro od zła, rozwija wyobraźnię, pomaga pięknie formułować myśli. Wspólne czytanie buduje emocjonalną więź między dziećmi a rodzicami. Niech więc Gdańsk czyta dzieciom! Raz w miesiącu – w sobotę lub niedzielę – organizatorzy zapraszają dzieci wraz z rodzicami do Ratusza Staromiejskiego na wspólne czytanie wartościowych i pięknie ilustrowanych książek. Każde spotkanie trwać będzie ok. 50 minut. Po wspólnej lekturze uczestnicy zostaną zaproszeni do krótkiej dyskusji. Twórcy chcą podarować najmłodszym wolną przestrzeń do zdziwienia i samodzielnego zastanawiania się, a także do wzruszenia i zachwytu. Zależy im aby dzieci znajdowały odwagę i przyjemność w publicznym zabieraniu głosu, w dzieleniu się swoimi spostrzeżeniami. Kierują się korczakowską zasadą poważania dla dziecka jako istoty myślącej. Po lekturze odbywać sie będą interaktywne warsztaty. Organizatorzy chcą aby kontakt z książką obrazkową stał się dla dzieci i ich rodziców inspiracją do podjęcia własnej twórczości i pretekstem do zabawy, aby mieli ochotę sięgać do niewyczerpanego źródła wyobraźni.
Małgorzata Brajner i Piotr Białas
Bezpłatne wejściówki na spotkanie odebrać można w księgarniach przyjaznych dzieciom:
Księgarnia PWN (Korzenna 33/35, Ratusz Staromiejski)
Księgarnia GWO (Targ Węglowy 1, budynek Teatru Wybrzeże)
lość miejsc ograniczona!
Organizator: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.





