Ryba w diecie niemowlęcia może pojawić się po raz pierwszy już na początku 7. miesiąca. Gerber ma w ofercie aż 6 różnych obiadków, które pomogą w zapoznaniu malucha z jej smakiem.
Kiedy maluszek kończy 6. miesięcy, jest już gotowy przewracać się z brzucha na plecy
i odwrotnie oraz odbywać pierwsze podróże na czworaka. Jest także gotowy na pierwsze spotkanie
z rybką, która już na początku 7. miesiąca może pojawić się na jego talerzu w formie zmiksowanej lub drobno posiekanej.
Czy Polskie dzieci jedzą ryby?
Niestety, w Polsce najmłodsi ryb nie jedzą – w diecie większości dzieci w wieku 13-36 miesięcy ryb nie ma wcale, a tylko mniej niż co 4. z nich zjadało zalecane 10g dziennie. (1) Zdaniem ekspertów przyczyną może być obawa rodziców przez alergizującymi właściwościami tych produktów. Obawa częsta i zupełnie nieuzasadniona – wyniki badań wskazują bowiem, iż ryby mogą być bezpiecznie podawane w okresie niemowlęcym, co nie tylko nie zwiększa ryzyka wystąpienia u dziecka alergii,
a wręcz sprzyja tworzeniu tzw. tolerancji immunologicznej i ogranicza prawdopodobieństwo rozwoju alergii. Inną przyczyną niedostatecznego spożycia ryb jest także niepewność odnośnie ich jakości, szczególnie w zakresie potencjalnego zanieczyszczenia niekorzystnymi substancjami, głównie rtęcią
i dioksynami. (2) Ryzyko to można zmniejszyć wybierając wyłącznie ryby z pewnych źródeł i unikając ryb drapieżnych (szczególnie miecznik, rekin, makrela królewska, tuńczyk, płytecznik), które żyjąc długo, mogą w organizmie zgromadzić większe ilości tych związków.
Jak serwować ryby w diecie dziecka?
Pierwsze spotkanie malucha z rybą powinno być nieco nieśmiałe. Początkowo rybkę należy serwować w niewielkich porcjach, nie częściej niż raz w tygodniu, czujnie obserwując dziecko, by jak najszybciej wychwycić symptomy ewentualnej alergii na ten produkt. Jeśli dziecko dobrze toleruje nowy produkt, warto zwiększyć częstotliwość podawania ryb do 2 razy w tygodniu. Szczególnie warte uwagi są tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, śledź i szprot.
Uspokajamy: to, że eksperci zalecają podawanie dziecku 10 g ryby dziennie nie oznacza, że każdego dnia należy przygotowywać posiłek z niewielką ilością ryby – wystarczy, by na przestrzeni około tygodnia średnie spożycie pozwalało na dostarczenie takiej porcji rybki.
Jak powstaje obiadek z rybką Gerber?
Rodzic, który, chcąc zaserwować swojemu niemowlęciu obiadek z rybką, sięgnie po danie Gerber, może mieć pewność, że do jego przygotowania wykorzystano składniki najwyższej jakości.
W ich skład wchodzą wyłącznie łosoś i mintaj żyjące dziko, poławiane na północnym Pacyfiku,
u wschodnich wybrzeży Alaski i Kanady, słynnych ze swej nieskażonej przyrody. Ryby przed przygotowaniem obiadku zostają dokładnie przebadane, co zapewnia ich bezpieczeństwo dla najmłodszych.
Dobry surowiec to jednak nie wszystko – trzeba jeszcze wiedzieć, jak go podać. W związku
z tym skład naszych dań i ich wartość odżywcza dostosowane zostały do wieku dzieci, dla których są przeznaczone:
• Zapotrzebowanie niemowląt i małych dzieci na tłuszcz jest większe niż w przypadku dorosłych, dlatego w obiadkach z rybką Gerber stanowi on od 29 do prawie 33% energii;
• Białko to ważny składnik budulcowy, którego ilość w diecie dziecka musi być dopasowana do jego etapu rozwoju, dlatego zawartość białka w obiadkach z rybką Gerber przeznaczonych dla dzieci starszych i młodszych różni się – wynosi od 2,5 do 8,5 g w porcji;
• Aż 56% polskich maluchów spożywa zbyt mało błonnika pokarmowego (1), dlatego każdy
z obiadków Gerber z rybką jest źródłem tego składnika – słoiczek dostarcza od 2,1 aż do 3,4 g błonnika.
Nic, co dobre nie może się zmarnować, dlatego ryby i towarzyszące im warzywa zostały ugotowane na parze, co pomaga w zachowaniu naturalnego smaku oraz ogranicza straty zawartych
w nich cennych składników odżywczych.
Gerber, przygotowując swoje obiadki z rybką, także wielkość porcji rybki dostosowuje do wieku dziecka – wynosi ona od 10 g w przypadku dzieci najmłodszych, do nawet 30 g w obiadkach przeznaczonych dla dzieci po 1. roku życia.
Podobnie z konsystencją – zmienia się ona wraz z wiekiem dziecka: od gładkich przecierów dla maluszków, do posiłków z wyczuwalnymi cząstkami dla starszaków, bo wraz z ich wzrostem, rozwija się także umiejętność gryzienia i żucia.
Nie ma na co czekać – czas na rybkę jest właśnie teraz!