Gigantyczna Mandala odpadowa w sercu Wrocławia
ul. Szewska, plac przy fontannie
100 metrów kwadratowych placu przy ul. Szewskiej w sobotnie przedpołudnie zamieni się w piękną, kolorową Mandalę stworzoną z nakrętek po napojach.
Mandalę z plastikowych nakrętek pod okiem Darka Paczkowskiego, znanego street- artowca, ułożą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 108. Akcja będzie poprzedzona dwudniowymi warsztatami z uczniami zaangażowanymi w projekt. Po akcji nakrętki zostaną po akcji przekazane Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla dzieci”.
Mandala oznacza krąg lub koło. Może to być na przykład jakiś cykl. Mandala to także obraz na planie koła. Symbolizuje harmonię. 99 procent tego, co kupujemy, po 6 miesiącach trafia na śmietnik. A my kupujemy wciąż nowe rzeczy, wciąż dewastując środowisko wydobyciem kończących się surowców. We Wrocławiu mamy najniższy w regionie poziom zbiórki posegregowanych odpadów.
Mandala odpadowa ma znaczenie symboliczne. Pokazuje, że to co już oraz wyprodukowane powinno się z powrotem znaleźć w cyklu produkcji. Że to, co nazywamy odpadem czy śmieciem, jest cennym surowcem wtórnym a produkcja potrzebnych nam do życia rzeczy powinna być kołem, nie linią.
Nakrętki z mandali zostaną przekazane Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci" (partner akcji), skąd zostaną przekazane z powrotem do recyklingu.