Zapewne twoje dziecko także korzysta z Internetu i posiada profil na portalu społecznościowym, dzięki któremu kontaktuje się ze znajomymi. W tej sytuacji niemal nieuniknione jest to, że pociecha prędzej czy później zetknie się z internetowym hejtem.
Portale społecznościowe, tak chętnie odwiedzane przez młodzież, są pełne mniej lub bardziej pochlebnych wpisów, odnośnie wyglądu czy zachowania innych. Nie jesteśmy w stanie uchronić pociechy przed hejtem w sieci, jednak powinniśmy wiedzieć, jak radzić sobie z mową nienawiści i pomóc dziecku.
Czym jest internetowy hejt?
Coraz popularniejsze określenie ‘hejt’, z angielskiego słowa ‘hate’, oznacza ‘nienawiść’. Niestety, mowa nienawiści i pogardy wobec innych osób rozprzestrzenia się w sieci i może nieść za sobą fatalne skutki. Hejt przejawia się nie tylko przy pomocy obraźliwych komentarzy czy wpisów, ale też obrazków, filmów i memów, mających na celu wyśmianie innych. Hejterzy czują się bezkarni, a anonimowość daje im możliwość powiedzenia innym słów, których nigdy nie odważyliby się powiedzieć komuś, rozmawiając twarzą w twarz.
Skutki hejtu w sieci
Dziecko korzystające z Internetu, tak jak każdy z nas, narażane jest na hejt i poniżanie w sieci. Dla młodego człowieka bardzo ważna jest opinia jego grupy znajomych i często trudno jest mu sobie poradzić z niepochlebnymi komentarzami na jego temat.
Młody człowiek, który ciągle buduje swoją tożsamość, może mieć problem z takimi przejawami wrogości i wyśmiewaniem. Wrażliwa na krytykę osoba może zacząć wierzyć w wypowiadane na jej temat kłamstwa. Ofiary hejtu często zamykają się w sobie, pojawiają się u nich objawy nerwicy oraz depresji, a w skrajnych przypadkach dochodzi do prób samobójczych. U dziecka zaburzone zostaje poczucie własnej wartości, może czuć się upokorzone i odrzucone przez osoby, którym często do tej pory ufało.
Jak radzić sobie mową nienawiści i jak pomóc dziecku
Nie powinniśmy ignorować internetowego hejtu. W ten sposób dajemy przyzwolenie na mowę nienawiści i pokazujemy, że agresywne zachowania są przez nas akceptowalne. Wiele portali społecznościowych, np. Facebook, pozwala na zgłoszenie postów o niewłaściwej treści, co prowadzi do szybkiego zablokowania hejtera. W poważniejszych przypadkach warto zgłosić sprawę na policję. Za zniesławienie w Internecie grozi grzywna, a nawet wyrok ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Jeśli hejterem jest osoba z otoczenia dziecka, w pierwszej kolejności porozmawiajmy jednak z wychowawcą, dyrektorem szkoły czy rodzicami dziecka i wyjaśnijmy im całą sprawę.
Przede wszystkim wspierajmy pociechę i powiedzmy jej, że zawsze może na nas liczyć. Potraktujmy dziecko poważnie, ponieważ to, co nam może wydawać się błahą sprawą, dla pociechy może stanowić ogromny problem.
Nauczmy dziecko właściwego i mądrego korzystania z portali społecznościowych, powiedzmy mu, że nie każde informacje czy zdjęcia powinny być udostępniane i wrzucane do sieci.
Ważne jest rozpoznanie problemu i szczera rozmowa z pociechą. Wpierajmy dziecko i tłumaczmy mu, że to nie ono jest winne, a negatywne emocje i próba zaistnienia hejtera w sieci wynikają z jego słabości i niedowartościowania.