15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

„I masz to pod kontrolą!” – pozycja obowiązkowa dla nastolatków i ich rodziców

Avatar
15 września 2020

Nasze dziecko wraca ze szkoły. Gdy pytamy, jak mu minął dzień, wprost nas ignoruje, parska lub w inny sposób okazuje swoje niezadowolenie. Kiedy próbujemy z troską wybadać co się stało, krzyczy na nas, że nic nie rozumiemy, jesteśmy okropni, po czym idzie do swojego pokoju i trzaska drzwiami. Brzmi znajomo?

Czasy się zmieniają, to nie ulega wątpliwości. Mogłoby się wydawać, że współcześnie dzieci „mają łatwiej” – dostęp do Internetu jest powszechny, podobnie jak do nieskończenie wielu innych nowinek technicznych. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że nowoczesne technologie generują kolejne problemy. Presja rówieśnicza i społeczna, stres szybkiego, wymagającego życia, trudne relacje ze znajomymi to tylko krople w morzu bolączek, z którymi borykają się nasze pociechy. To wszystko negatywnie wpływa na ich samopoczucie i zdrowie psychiczne. Na domiar złego my sami nie zawsze rozumiemy, ani nie potrafimy się z nimi porozumieć. Co robić w takiej sytuacji?

Z pomocą przychodzi (zarówno nastolatkom, jak i nam, rodzicom) Anna Williamson ze swoją nową książką pt. „I masz to pod kontrolą!”, opublikowaną przez wydawnictwo Zielona Sowa. Autorka podejmuje w niej wiele trudnych tematów, takich jak zaburzenia lękowe, depresja, poczucie tożsamości, problemy emocjonalne. Omawia je przystępnym językiem, traktując czytelnika z troską i zrozumieniem. Jako licencjonowana psychoterapeutka wie, co potrzebują usłyszeć nasze pociechy oraz co może kłębić się w ich nastoletnich głowach. Poza tym Autorka zachęca młodzież do przemyśleń oraz rozmów z bliskimi, co może okazać się wyjątkowo pomocne, jeśli nasze dziecko niezbyt chętnie nam się zwierza. Całość dopełniają klasyczne, urocze ilustracje, które z pewnością przykują uwagę młodego czytelnika.

„I masz to pod kontrolą!” to poradnik, którym powinni zainteresować się wszyscy, których sercom drogi jest dobrostan psychiczny ich bliskich nastolatków. Będzie szczególnie przydatny tym dzieciom, którym trudno znaleźć wspólny język z rodziną. Wreszcie do treści książki powinni zajrzeć sami rodzice, by lepiej zrozumieć, co może dręczyć ich pociechy.

Wydawnictwo Zielona Sowa ma w swojej ofercie wiele innych poradników, zarówno dla rodziców („Trudne tematy dla mamy i taty”, „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć” czy „Szczęśliwe dziecko, czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych”), jak i młodych czytelników w różnym wieku („#nastolatka. Poradnik dla początkujących nastolatek”, ‚Jak wytrzymać w szkole i nie zwariować?” albo „Jak wytrzymać z chłopakami i nie zwariować?”).

I masz to pod kontrolą!

Anna Williamson
przeł. Ewa Kleszcz
wyd. Zielona Sowa, 2020
wiek: 12+