W ostatni weekend listopada zabytkowe wnętrza Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi gościć będą artystów pisarzy i poetów, przedstawicieli świata literatury oraz miłośników dobrej książki. IV Salon Ciekawej Książki, który odbędzie się w dniach 28 – 30 listopada br., to największa impreza wystawiennicza w regionie łódzkim skierowana do branży wydawniczej i czytelników. Każdego roku bierze w niej udział 7 tys. osób. Salon Ciekawej Książki stanowi również inaugurację tegorocznej edycji Festiwalu „Puls Literatury” organizowanej przez Dom Literatury w Łodzi.
Impreza rozwija się z roku na rok. W tegorocznym Salonie Ciekawej Książki weźmie udział blisko 100 wystawców. Po raz pierwszy gościć będziemy również rekordową liczbę pisarzy, poetów oraz przedstawicieli branży wydawniczej. Wśród wydawnictw znajdują się zarówno te posiadające w ofercie literaturę dziecięcą, jak również skierowaną dla dorosłych – piękną, sensacyjną, kryminalną, historyczną, literaturę faktu, beletrystykę i reportaże. Swój udział w imprezie potwierdziły największe firmy, działające na polskim rynku wydawniczym: Znak, Nasza Księgarnia, Czarna Owca, Agora, Zakamarki, Sonia Draga, Helion, Zeszyty Literackie, Akapit Press, SQN, Azymut PWN i Burda Publishing National Geographic.
Salon Ciekawej Książki dedykowany jest wydawcom, księgarzom, dystrybutorom i bibliotekarzom, dając możliwość nawiązania kontaktów biznesowych, a wielbicielom czytelnictwa zapoznania się z nowościami rynku wydawniczego. Salon Ciekawej Książki to także ważne wydarzenie o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, literackim i rozrywkowym. Podczas 3 dni targowych na zwiedzających czekać będą spotkania z autorami, gwiazdami telewizji i kina. Zaplanowano także panele dyskusyjne dla bibliotekarzy, konferencje branżowe, edukacyjne warsztaty dla dzieci, itp.
Wystawcy tegorocznej imprezy zaprosili autorów książek i publikacji, które są aktualnie przygotowywane do druku. Na zaproszenie wydawnictwa Znak przyjedzie pisarz Marcin Ciszewski.
Z kolei Alicja Resich-Modlińska, Barbara Bursztynowicz i Ilona Felicjańska na zaproszenie Burda Publishing opowiedzą, dlaczego zdecydowały się zająć twórczością pisarską. Wydawnictwo Bis zaprosiło Tomasza Szweda, autora i kompozytora, który poprowadzi warsztaty dla dzieci poświęcone książce. Piosenkarz zaprezentuje też mini recital swojej twórczości muzycznej. Instytut Pamięci Narodowej (IPN) organizuje konferencję poświęconą życiu i twórczości Jana Karskiego. Zagranicznym gościem Salonu będzie Jurij Andruchowycz – ukraiński poeta, prozaik i piosenkarz oraz Charles Bernstein – amerykański poeta, eseista, redaktor i literaturoznawca, który przyjedzie do Łodzi na zaproszenie organizatorów Festiwalu „Puls Literatury”.
Podczas Salonu odbędą się również konferencje poświęcone kulturze i literaturze, w tym m.in. Konferencja „Pamięć i niepamięć”, której organizatorami są: Wydawnictwa: Literatura, Księży Młyn Dom Wydawniczy i Officyna. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Józefa Piłsudskiego organizuje konferencję pt. „W świecie książki dziecięcej – jubileusz 50-lecia Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Z kolei Wydawnictwo ANAGRAM zaprasza na konferencję pt. „Współczesna poezja polska po Pokoleniu Brulionu. Prawdy i mity. Portale literackie, druk na życzenie, rozproszenie, Facebook – jaką rolę w tym nowym, poetyckim świecie odgrywa wydawca i czy w ogóle jest potrzebny”. Miłośnicy literatury klasycznej i mediów społecznościowych będą mogli wziąć udział w spotkaniu organizowanym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego pt. „Shakespeare 2014: w 450. Rocznicę urodzin” oraz „Szekspir na blogu”.
Tak ważna impreza kulturalna nie może odbyć się bez sprawdzenia znajomości zasad języka polskiego. Podczas Salonu Ciekawej Książki przeprowadzone będzie dyktando, w którym udział wezmą miłośnicy polskiej ortografii oraz przedstawiciele łódzkiego świata biznesu i polityki.
Poza wydawnictwami swoją ofertę przedstawią także firmy tworzące gry edukacyjne. Z ich bogatą ofertą można będzie zapoznać się w Strefie Gier i Zabaw. Wśród atrakcji, z których zapewne chętnie skorzystają całe rodziny, znajdą się gry planszowe przygotowane przez firmy G3, TacTic i Lider Serwis. Rodzice będą mogli zostawić pociechy pod okiem profesjonalnych animatorów prowadzących kreatywne zabawy. Gratką dla najmłodszych gości Salonu z pewnością okaże się budowanie książki z klocków Lego oraz zajęcia przygotowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi, pt. „Uwolnij swoją wyobraźnię”, gdzie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych staną przez zadaniem komponowania książki artystycznej z tekturowego pudełka.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi przygotowała również zajęcia dla osób na co dzień zajmujących się nauczaniem i wychowaniem młodzieży – nauczycieli, bibliotekarzy, psychologów i pedagogów szkolnych. Będą to warsztaty pt. „Filmoterapia w edukacji – profilaktyka współczesnych zagrożeń społecznych z wykorzystaniem filmu”, których celem jest prezentacja terapeutycznych walorów tego gatunku sztuki. Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przeprowadzi promocję platformy książek elektronicznych IBUK LIBRA, w której dostępnych jest już ponad 1300 publikacji. 28 listopada odbędzie się też uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów zorganizowanych przez Bibliotekę: „Mój Bajkowy Świat”, „Mój Superbohater Książkowy”, „Zatrzymane w kadrze – mój ulubiony bohater literacki”.
Salon Ciekawej Książki to również możliwość „podzielenia się kulturą” z innymi uczestnikami imprezy. Służy temu bookcrosing – czyli wymiana książek. W specjalnie przygotowanej strefie można będzie pozostawić swoją przeczytaną już książkę, a w zamian wziąć inną, której jeszcze nie mieliśmy okazji poznać. To akcja, która z pewnością przyczyni się do popularyzacji czytelnictwa i skłoni amatorów literatury do jeszcze liczniejszego odwiedzenia Salonu.
Wnętrza „Białej Fabryki” to atrakcyjne, zarówno dla wystawców i zwiedzających, miejsce prezentacji oferty wydawniczej. Udział cenionych pisarzy i poetów z pewnością ucieszy koneserów literatury i będzie idealną okazją do poznania ich dorobku literackiego i zdobycia autografu ulubionego autora.
Puls Literatury” organizowany przez Dom Literatury w Łodzi, jest dorocznym wydarzeniem kulturalnym, mającym na celu upowszechnianie literatury oraz rozwijanie czytelnictwa; nazwa nawiązuje
do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi nieregularnika „Puls”, ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. Piąta edycja festiwalu jest kontynuacją i rozszerzeniem inicjatywy rozpoczętej w 2007 roku w związku z obchodami 30. rocznicy powstania czasopisma. W swoim założeniu Festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym „pulsem” literatury. Do udziału w nim zapraszani są wybitni pisarze, krytycy, tłumacze, literaturoznawcy, zaś na festiwalowe wydarzenia składają się spotkania autorskie, panele krytycznoliterackie, warsztaty, koncerty muzyczne, projekcje filmowe, działania multimedialne, wystawy (związane z ilustracją książek oraz artystów plastyków, którzy są jednocześnie pisarzami) happeningi i inne akcje w przestrzeni miasta i w przestrzeni Internetu. VI Festiwal Puls Literatury 2011 odbywał się będzie pod hasłem „Razem i osobno”, a w 2012 pod hasłem „Niebezpieczne związki”. W 2013 roku były to „Lokomotywy literatury”. W 2014 roku są to „Szumy, zlepy, ciągi”.
Godziny zwiedzania
- 28 listopada (piątek) – od 10:00 do 18:00
- 29 listopada (sobota) – od 10:00 do 18:00
- 30 listopada (niedziela) – od 10:00 do 16:00
Więcej informacji na www.salonciekawejksiazki.pl i www.targi.lodz.pl
Bilety:
- normalny 6 zł
- ulgowy 4 zł
- dzieci do lat 10 wstęp wolny
- grupy zorganizowane wstęp wolny
- emeryci i renciści wstęp wolny