„Jak ja nienawidzę Świąt!”. Jak często to słyszycie? Święta to piękny, rodzinny czas. Przepełniony magią, wyjątkowymi zapachami i potrawami. Spotykamy się zazwyczaj w większym gronie – rodzina, przyjaciele. Odwiedzamy dawno niewidziane osoby. Ale czy wiecie, jak straszny jest to czas dla osób, które mają Zespół Aspergera?
Spróbujcie spojrzeć na Boże Narodzenie z innej strony.
W Święta trzeba się elegancko ubrać, ale dlaczego? Przecież to niewygodne. Jakie to ma znaczenie? Ja lubię tylko te spodnie i tylko tę bluzkę – nie ma mowy, żeby założyć sztywną, białą koszulę! W kuchni wszystko pachnie? O nie – śmierdzi! Śledzie są obrzydliwe, karp ma same ości, kapusta jest dziwna. Kiedy przychodzą goście, robi się głośno. Każdemu należy podać rękę i przywitać się. Jak to zrobić, kiedy babcia tak mocno się wyperfumowała, że mnie głowa boli, wujek ma wąsy, a cioci nigdy wcześniej nie widziałem, a ona mnie przytula, całuje i wypytuje, co słychać. Najgorsze jest składanie życzeń. Do każdego trzeba się odezwać i coś wymyślić. Po co te życzenia? Skąd mam wiedzieć, co powiedzieć? Potem wszyscy siedzą przy stole. Tak dużo ludzi, każdy coś mówi, zapachy mieszają się, na stole nie ma nic normalnego do zjedzenia. I wszyscy patrzą się na mnie. Fajnie jest, kiedy można odpakować prezenty, tylko nie wszystkie są fajne.
Każdy jest inny i wyjątkowy, dlatego w każdym przypadku reakcje są trochę inne. Ważny jest także wiek dziecka i to, czy wie, że ma ZA. Nasze tradycje, zwyczaje i dobre maniery często nie mają znaczenia dla osoby z Aspergerem. Zazwyczaj ma ona swój tok rozumowania, własną logikę i nasze argumenty są dla niej bez sensu.
Osoby z Aspergerem najczęściej mówią to, co myślą, bo nie rozumieją, dlaczego za prawdę mają być skarcone. Jeśli mamy świadomość, że nasze dziecko inaczej funkcjonuje, to nie narażajmy go na dodatkowe stresy i trudne sytuacje. Rodzina niestety nie zawsze przyjmuje do wiadomości, że tak jest, lub nie chcemy po prostu jej o tym informować. Musimy mieć świadomość, że Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu, często też towarzyszą mu zaburzenia integracji sensorycznej.
Życzę Wam pięknych Świąt Bożego Narodzenia – każdy ma prawo spędzić je tak, żeby był szczęśliwy.
Marta Kaczmarek
http://sensoryfashion.pl/