Jaja można przyrządzić na wiele nieoczywistych sposobów. Mogą być bazą do pożywnego śniadania, zupy czy deseru. Możliwości wykorzystania jaj w kuchni wydają się być nieograniczone, a szukając nowych przepisów na dania z jajem w roli głównej warto szukać inspiracji w różnych kuchniach i kulturach.
Do wykorzystywania jaj w kuchni nie trzeba nikogo przekonywać. Oprócz pełnowartościowego białka, jaja są cennym źródłem żelaza, fosforu, wapnia, cynku, witamin z grupy B i rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A i E oraz przeciwutleniaczy. Obok nasyconych kwasów tłuszczowych zawierają także kwasy jedno- i wielonienasycone, również niezbędne kwasy omega-3. Jaja to prawdziwa bomba odżywcza, która powinna być składnikiem codziennych posiłków. W licznych badaniach naukowcy dowodzą, że mogą być spożywane w liczbie większej niż sądzono przed laty.
Możliwość zjedzenia więcej niż dwóch jajek tygodniowo daje wymierne korzyści zdrowotne dla każdego. Zarówno dla kilkumiesięcznego dziecka (od 2015 roku zaleca się wprowadzanie jajek już w 5.-6. miesiącu życia), jak i dla osób dbających o odpowiedni poziom cholesterolu, jaja powinny być ważnym elementem diety. Już w 1965 roku WHO uznała jaja za produkt wzorcowy dla innych pod względem układu aminokwasów, gdyż zawierają wszystkie niezbędne dla człowieka aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie umie sam wytworzyć.
Światowe inspiracje
Nowych przepisów na dania z wykorzystaniem jaj warto szukać w kuchniach z innych części świata. W większości odległych kultur znajdziemy prawdziwe „perełki” – smaczne, pożywne potrawy, które bez większego wysiłku mogą być przygotowywane w Polsce.
Ramen
Zupa japońska, której przygotowania Japończycy uczą się na specjalnych kursach, a w samym Tokio jest ponad 5 tysięcy ramen shopów. Zupa składa się z wywaru roślinnego lub zwierzęcego rosołu na bazie wieprzowiny i wywaru z kości, ewentualnie rybnego, warzyw i makaronu. W tej bogatej wersji rosołu znajdziemy kapustę bok choi, grzybki mun, tofu, chili, kukurydzę. Obowiązkowym składnikiem zupy jest przekrojone na pół, ugotowane na półtwardo jajko.
Jaja cocotte
Ten sposób przyrządzania jaj polega na ich upieczeniu w piekarniku w małych foremkach z różnymi dodatkami. Mogą być nimi ser, szynka, groszek, cebula, pomidory, szpinak, a wariantów tego paryskiego śniadania może być naprawdę wiele.
Frittata
Frittata, czyli masa jajeczna zapiekana z warzywami, szynką czy serem, to danie popularne w Hiszpanii i Włoszech. Frittata to niezwykle proste i ciekawe danie, a lista składników jest otwarta. Danie to można jeść na różne sposoby – na ciepło i na zimno, na śniadanie samo lub z dodatkami. Najprostsza frittata zawiera zaledwie kilka składników – jajka, sól, pieprz, oliwę oraz parmigiano reggiano i pecorino. Z frittatą komponują się najlepiej wyraziste smaki, takie jak gorgonzola, oliwki, suszone pomidory, ser kozi czy świeże zioła. Dużo słabiej wypadają mniej wyraziste składniki, jak pieczarki.
Szakszuka
Danie pochodzi z Afryki Północnej i Izraela, gdzie jest popularnym posiłkiem jadanym w porze obiadu. Szakszuka to dosłownie „wielki bałagan″. Na patelni przygotowuje się sos pomidorowy z dodatkiem cebuli, ostrej papryki chili. Następnie wbija się kilka jajek, które należy wymieszać z sosem. Na patelni robi się wówczas niezły bałagan. Szakszuka ma wiele odmian: z kiełbasą, mięsem, rybą lub dodatkiem serów i ma tyle wersji, ilu jest kucharzy. Szakszuka idealnie nadaje się na śniadanie, lunch lub szybką i łatwą kolację. Przygotuj sos pomidorowy na patelni, wbij jajka i włóż całość do piekarnika, aż jaja będą gotowe.
Menemen
Turecka jajecznica z pomidorami. To typowa turecka potrawa na śniadanie, wykorzystująca bogactwo i aromat dostępnych warzyw. Wersja podstawowa to cebula, papryka i pomidory podduszone na maśle, a następnie zalane jajkami i dokładnie rozbełtane na ogniu, aż do tego trudno uchwytnego momentu, gdy jajka będą idealnie ścięte, ale nie zanadto twarde. Menemen doprawia się standardowo solą i pieprzem, kuminem, miętą, oregano i chili. Zamiast masła dopuszcza się wykorzystanie oliwy z oliwek. Do jajecznicy dodaje się kiełbasę sucuk i fetę, czasem mieloną jagnięcinę i grzyby.