15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Jak często i czym czyścić zabawki dla dzieci?

Magdalena Zaporowska
21 kwietnia 2020

Pluszowe misie, klocki Lego, lalki, samochodziki… – zabawki dziecka są jego najcenniejszymi skarbami i trudno mu sobie wyobrazić dzień bez jego ulubionych przedmiotów. Dzieci  nie tylko bawią się zabawkami, ale często śpią z nimi, a czasem rzucają, żują, gryzą… Zabawki lądują też w różnych miejscach – na podłodze, pod łóżkiem, w stercie z innymi zabawkami lub w kącie… I szybko się brudzą! Oprócz widocznego brudu, mogą mieć na sobie lub w sobie zarazki, alergeny a nawet pleśń.

Różne zabawki wymagają różnych metod czyszczenia, nie tylko dlatego, aby skutecznie usunąć brud, ale także po to, aby dłużej mogły służyć zabawie. Poniżej kilka wskazówek, jak – i jak często – czyścić zabawki, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom.

Kiedy myć?

To, jak często zabawki wymagają czyszczenia, zależy od tego, jak często dzieci się nimi bawią, ale też od tego, czy dziecko jest zdrowe. Częściej czyścimy  i dezynfekujemy zabawki, gdy dziecko jest chore lub ma infekcję i trzeba to zrobić ponownie, gdy wyzdrowieje.

Standardowo:

  • Zabawki z twardego plastiku są najłatwiejsze w utrzymaniu i powinny być czyszczone co tydzień, jeśli są używane codziennie.
  • Pluszowe zabawki można często prać w pralce i nadają się do suszenia, więc można je prać raz w tygodniu (zwłaszcza, jeśli śpią z nimi dzieci) lub co drugi tydzień. Pluszowe zabawki, które nie nadają się do prania (bo są np. wypełnione styropianem), dobrze jest odświeżać, usuwając z nich kurz oraz przechowywać w pojemnikach.
  • Zabawki elektroniczne czyścimy tylko na powierzchni – co tydzień.
  • Zabawki dla małych dzieci, które maluch często bierze do ust i upuszcza na podłogę, to te, które wymagają największej uwagi. Dobrze jest czyścić je co jeden, dwa dni.
  • Pamiętajcie o bezwzględnym myciu i suszeniu zabawek po każdej kąpieli, pozostawienie ich w łazience grozi rozwinięciem się na nich bakterii, pleśni oraz grzybów.

Czym myć zabawki?

Do czyszczenia zabawek wystarczy gorąca woda, woda z mydłem lub proszkiem dla dzieci. Zabawki z plastiku bez elektronicznych elementów, a także gumowe zabawki oraz klocki można łatwo umyć w zmywarce.

Czy i jak dezynfekować?

Nie przesadzajmy z dezynfekcją! Choć w czasach koronawirusa trzeba zwracać większą uwagę na higienę, częste nadużywanie chemicznych środków czystości może być prostą drogą do kłopotów – zaburzeń odporności czy alergii. Dezynfekujemy zabawki po każdej infekcji dziecka, upuszczeniu jej podczas spaceru lub kiedy inne dziecko brało ją do ust. Gryzaki, grzechotki, smoczki, itd. wystarczy wygotować w wodzie. Do dezynfekcji chemicznej można użyć gotowych środków, jak na przykład chusteczki dezynfekujące lub za pomocą dedykowanych środków odkażających posiadających odpowiednie certyfikaty. Powierzchnia zabawki powinna być przed dezynfekcją dokładnie umyta i oczyszczona z tłuszczu. W przypadku chusteczek dezynfekujących zabawka powinna być namoczona roztworem co najmniej 10 sekund (lub według zaleceń producenta), a w przypadku innych środków – zgodnie z informacją na etykiecie.

Chociaż są to bezpieczne sposoby czyszczenia i dezynfekcji zabawek,  po dezynfekcji oraz wysuszeniu dobrze jest jeszcze raz przepłukać lub przeczyścić zabawki wodą i ponownie pozostawić do wyschnięcia  – to spowoduje  usunięcie resztek roztworu czyszczącego.

Czy można dezynfekować zabawki octem?

Jednym słowem – nie. Ocet jest doskonałym domowym środkiem do usuwania tłuszczu oraz  kamienia i chociaż może zabijać niektóre szczepy bakterii, nie jest wystarczająco silny do dezynfekcji.

Pielęgnacja niektórych zabawek, np. pluszaków z elementami elektronicznymi, jest szczególnie trudna. Dlatego warto w momencie zakupu zwracać uwagę na tę kwestię, by później nie okazało się, że danej zabawki nie można już używać ze względu na brak możliwości wyczyszczenia jej i dezynfekcji.

Magdalena Zaporowska