15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Jak dbać o wzrok dziecka

Avatar
27 grudnia 2018

Myślisz, że wszystkie dzieci mają zdrowe oczy i dobry wzrok? Jedno na troje rodziców, pomimo troski o swoje potomstwo, nigdy nie zabrało dziecka na badanie okulistyczne. Problemy z widzeniem mogą powodować trudności w nauce, zaburzać prawidłowy rozwój i zachowanie. Wzrok dziecka rozwija się najintensywniej od urodzenia do około 6. roku życia. Warto być uważnym i zadbać o to, by wady wzroku nie zaburzały tego procesu. Niezależnie od wieku dziecka, każda wada wzroku wymaga korekcji.

Pierwsze badanie okulistyczne twojego dziecka, o ile nie zezuje, urodziło się o czasie i jest ogólnie zdrowe, wykonaj najpóźniej w 6.-9. miesiącu życia. Kontroluj jego wzrok co najmniej raz w roku, zwłaszcza przed rozpoczęciem nauki w szkole i w okresie wczesnoszkolnym, ponieważ niezdiagnozowane i nieskorygowane zaburzenia widzenia mogą być przyczyną pojawienia się dysleksji, dysgrafii i problemów w nauce. Dla dzieci w wieku szkolnym zaleca się badanie wzroku co dwa lata, jeśli nie wymagają korekcji. Dzieci z wadą wzroku, szczególnie krótkowzroczne, w okresie intensywnego wzrostu, wymagają zwykle kontroli co 6 miesięcy. Jeśli chociaż jedno z rodziców ma wadę wzroku, istnieje duże ryzyko wystąpienia tej samej wady u dziecka. Jednakże prawidłowy wzrok rodziców nie wyklucza jej wystąpienia. Dzieci, które potrzebują okularów lub soczewek kontaktowych powinny być badane co rok lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dzisiaj dzieciom nie oferuje się już soczewek okularowych wykonanych ze szkła mineralnego, które łatwiej ulegają stłuczeniu i są cięższe od soczewek organicznych. Polecane dzieciom soczewki organiczne są bezpieczniejsze i lżejsze. Dzieci powinny nosić okulary z powłokami antyrefleksyjnymi. Głównym zadaniem powłoki antyrefleksyjnej jest zwiększenie ilości światła wpadającego do oka poprzez eliminacje niekorzystnych odbić od powierzchni soczewki. Odbicie światła od powierzchni soczewek nie tylko zmniejsza ilość informacji docierających do oka, ale także wprowadza uciążliwe, męczące oczy i mózg, zakłócenia widzenia. Kiedy wyposażamy dziecko w okulary, chodzi nam o to, aby polepszyć mu jakość patrzenia na świat, a nie dostarczać kolejne przeszkody w osiągnieciu komfortowego widzenia.
Zdrowa, zbilansowana dieta, odpowiedni styl życia oraz wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu pozytywnie wpływają na stan całego organizmu każdego człowieka. Dlatego tak istotnym jest zapewnienie dziecku przynajmniej 1-2 godzin dziennie ekspozycji na naturalne światło słoneczne, szczególnie jeśli jest ona połączona z aktywnością fizyczną, która wymaga patrzenia na dalsze odległości powyżej, 4-6 metrów np. podczas jazdy na rowerze. Badania pokazują, że dzieci spędzające czas na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, są mniej narażone na występowanie wad wzroku. Dieta to temat szeroki i ważny dla nas wszystkich. Jedzmy mniej i częściej. Jedzmy jedzenie, a nie wyroby jedzeniopodobne, w większości warzywa i owoce, zrezygnujmy z niepotrzebnej suplementacji. Pamiętaj o tym, że zdrowe ciało i zdrowy duch to zdrowe oczy.

Pamiętaj, że dziecko nie powie, że ma problemy z widzeniem – dzieci nie rozumieją̨, co to znaczy widzieć́ prawidłowo i nie wiedzą jak powinny, ani jak mogą widzieć.

***
Świat Oka to kompleksowe Centrum Okulistyczne i nowoczesne Studio Optyczne zlokalizowane w Warszawie przy ul. Dominika Merliniego 9. Wszechstronna oferta dedykowana jest dla każdego pacjenta niezależnie od jego wieku i potrzeb. Świat Oka tworzy doświadczony i wykwalifikowany zespół 60. specjalistów, którzy mają do dyspozycji 12. pracowni, 2. sale zabiegowe oraz 50. urządzeń dedykowanych m.in. laseroterapii, chirurgii zaćmy, jaskrze, chorobom siatkówki, korekcji wad wzroku czy estetyce okulistycznej. Centrum Okulistyczne Świat Oka zostało wyróżnione przez Instytut Biznesu tytułem Ambasadorzy Zdrowia 2018 za wiedzę, doświadczenie i poprawę jakości życia pacjentów.

Dyrektor Medyczną i Naukową Centrum Okulistycznego Świat Oka jest dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalista chorób oczu, członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego w latach 2004-2010, adiunkt na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Prelegent konferencji krajowych i międzynarodowych. W dorobku naukowym ma ponad 100 publikacji oraz udział w licznych badaniach i grantach.

Więcej informacji:
https://swiatoka.pl/
https://www.facebook.com/SwiatOkaCentrumOkulistyczne/