Wielu rodziców małych dzieci często zastanawia się, kiedy rozpocząć naukę samodzielnego jedzenia i pozwolić maluszkowi na pierwsze próby posługiwania się łyżeczką. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i jedne maluchy uczą się tego szybciej, a inne nieco później.
Pozostaje nam jedynie uzbroić się w cierpliwości i wspomagać maluszka w zdobywaniu nowych umiejętności.
Kiedy rozpocząć naukę samodzielnego jedzenia?
Uważnie obserwuj swoje dziecko. Kiedy widzisz, że jedzenie bardzo je interesuje, chętnie złapałoby za „dorosłą” łyżkę i chciało spróbować potrawy, być może nadszedł odpowiedni moment. Pozostałe pytania, na które powinieneś odpowiedzieć twierdząco, to: Czy twoja pociecha siedzi prosto? Czy sztywno trzyma główkę? Czy sięga rączkami po jedzenie?
Zwykle wspomniany wyżej moment następuje około 7.-8. miesiąca życia maluszka. Od czego więc zacząć?
Pierwsze próby
Kaszki, zupki czy deserki to dania, do których potrzebne są sztućce. Jednak przy pokarmach stałych pozwólmy dziecku na jedzenie rączkami. Pierwszym etapem samodzielnego jedzenia jest moment, w którym pociecha chwyta kawałki jedzenia rączkami i próbuje je włożyć do buzi.
Zadbaj o różnorodność podawanych produktów oraz o wizualną oprawę posiłków. Kolorowe ugotowane warzywa pokrojone na plasterki lub kawałki miękkich owoców zachęcą dziecko do ich skosztowania.
Odpowiednie akcesoria
Warto zaopatrzyć się w miękką plastikową łyżeczkę, miseczkę z przyssawką, a także śliniak, który zabezpieczy ubranko smyka.
Nauka jedzenia sztućcami nie jest łatwa, dlatego uzbrój się cierpliwość. Daj czas dziecku. Początkowo więcej jedzenia będzie lądowało na nim lub na podłodze niż w buzi, jednak trening koordynacji ręka-oko z pewnością da wkrótce odpowiednie rezultaty. Nie zabraniaj też bawienia się jedzeniem. Poznawanie świata odbywa się na różne sposoby. Przygotuj się na to, że po skończonym posiłku czeka cię sporo sprzątania. Wielu rodziców decyduje się na zabezpieczenie podłogi kawałkiem folii lub ceraty.
Wspólne posiłki
Jeśli to tylko to możliwe, zasiadajcie do posiłku całą rodziną. Pozwól, aby smyk obserwował, jak posługujecie się sztućcami. Początkowo konieczne będzie karmienie „na dwie łyżeczki”, Maluch będzie próbował nabrać posiłek na łyżeczkę, a ty podasz mu jedzenie osobną łyżką.
Takie wspólne momenty są nieocenione. Sadzając maluszka przy stole, pokazujesz mu, jak ważne i przyjemne mogą być wspólne posiłki. Pamiętaj, aby celebrować te chwile i sprawić, by przebiegały w miłej atmosferze.
Bądź cierpliwa
Nie denerwuj się, jeśli po raz kolejny jedzenie zamiast w buzi znalazło się na podłodze lub maluchu –ubranko wrzucisz do pralki, podłogę szybko wytrzesz i umyjesz. Chwal dziecko i doceniaj choćby te najmniejsze sukcesy.
Pamiętaj również, aby nie zmuszać dziecka do jedzenia. Zmuszanie jest pierwszym krokiem do wychowania niejadka. Jeśli pociecha odmawia przyjęcia posiłku, widocznie ma ku temu powód.
Rozszerzanie diety i nauka samodzielnego jedzenia to jeden z wielu przełomowych etapów w rozwoju dziecka. Jeśli będziesz trzymać się kilku prostych zasad, wykażesz się cierpliwością i zrozumieniem, dosyć szybko twój maluch opanuje tę trudną sztukę.