„Tato, czy ty też masz cipkę? Co to jest siusiak? Mamo, kiedy będę miała takie duże cycuszki, jak ty? Skąd się biorą dzieci?”. Te i inne poważne, czasem kłopotliwe pytania usłyszy prędzej czy później każdy rodzic. Jak rozmawiać z dzieckiem na tematy związane z cielesnością i seksualnością, aby zwiększyć jego bezpieczeństwo i zapobiec skrzywdzeniu? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprasza 9 lipca o godz. 19:00 na bezpłatne webinarium dla rodziców „GADKI, czyli proste rozmowy na trudne tematy”.
Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, ale rozmowy na ten temat bywają dla nich trudne i stresujące. Dorośli często ich unikają lub odkładają na później. Tymczasem szczere rozmowy z dzieckiem, dostosowane do wieku i możliwości rozwojowych, przy użyciu słów, których znaczenie rozumie, mogą uchronić je przed złym dotykiem.
Wydaje mi się, że rozmowy z dzieckiem na temat seksualności są dla rodzica najtrudniejsze. Z jednej strony istnieje niepewność, czy dziecko jest na takie rozmowy gotowe, czy je w ogóle zrozumie. Z drugiej strony pojawia obawa, żeby nie przestraszyć dziecka, żeby nie doprowadzić do sytuacji, że będzie się bało wszystkich i wszystkiego – mówi mama 4-letniej dziewczynki. – My na te tematy jeszcze nie rozmawiamy. Wydaje mi się, że jest na to za wcześnie. Poza tym mam wrażanie, że moja córka jeszcze tego nie rozumie, nie ma poczucia wstydu na ten moment – dodaje.
Z uwagą i szacunkiem „zaopiekujmy się” ciekawością dziecka
Rozmowy z dzieckiem na tematy dotyczące sfery seksualnej, budowy ciała i jego bezpieczeństwa nie muszą być trudne. Mogą się o tym przekonać wszyscy, którzy wezmą udział w bezpłatnym webinarium „GADKI, czyli proste rozmowy na trudne tematy” organizowanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Webinarium odbędzie się 9 lipca o godz. 19:00. Spotkanie poprowadzą:
Marta Skierkowska – psycholożka, odpowiadająca w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę za strategię profilaktyki wykorzystywania seksualnego dzieci;
Patrycja Cieślik-Ossowska – pedagożka, psychoterapeutka w Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Zamiast zastanawiać się, jak uniknąć trudnych tematów, zachęcamy rodziców, aby spróbowali się z nimi zmierzyć. Nie zostawiajmy dzieci bez odpowiedzi, nie bagatelizujmy ich pytań. Pozytywna atmosfera, którą my rodzice zbudujemy wokół intymnych tematów, sprzyja wzajemnej relacji i zaowocuje w przyszłości. Naszą otwartością pokażmy dziecku, że u nas w domu nie ma tematów tabu, że dziecko ze wszystkim może do nas przyjść i że żaden temat nas nie przestraszy. To jest niezwykle
ważne, jeśli chodzi o budowanie wzajemnego zaufania, ale też w procesie ujawniania zagrażających sytuacji, których dziecko już doświadczyło – mówi Marta Skierkowska, psycholożka, członkini zarządu w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Obawy i skrępowanie rodziców związane z rozmowami z dziećmi na tematy dotyczące sfery intymnej są często wynikiem tabuizowania seksualności dziecięcej w społeczeństwie. A dziecko, pytając na przykład o budowę ciała i miejsca intymne, robi to bez skojarzeń i rozumienia, które ma osoba dorosła. Te pytania wynikają z jego naturalnego rozwoju poznawczego. Podczas webinarium postaramy się „odczarować” to tabu i zaprezentujemy GADKI, czyli narzędzie, które pomaga dorosłym w prowadzeniu codziennych rozmów na trudne tematy nawet z najmłodszymi dziećmi – mówi Patrycja Cieślik-Ossowska, pedagożka i psychoterapeutka w Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Usłysz i zagospodaruj dziecięce „nie”
Nawet bardzo troskliwy rodzic nie jest w stanie w pełni kontrolować środowiska swojego dziecka. Zagrożenia pojawiają się czasem tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. Sprawcy wykorzystywania seksualnego często wykorzystują bezradność, posłuszeństwo i uległość dzieci – a są to cechy, których często oczekują od dzieci rodzice. Podczas webinarium będzie mowa o tym, jak ważne jest to, aby nauczyć dziecko asertywności, odwagi, dać mu poczucie sprawczości i przestrzeń na mówienie „nie” w różnych codziennych sytuacjach. Reakcja dziecka ma znaczenie i może je ustrzec przed niechcianymi działaniami ze strony innych osób.
Kanwą zagadnień poruszanych podczas webinarium będzie akronim GADKI, którego poszczególne litery wyznaczają zasady, przydatne w edukacji dziecka na tematy związane z ochroną przed wykorzystywaniem seksualnym:
G – gdy mówisz „nie”, to znaczny „nie” A – alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy D – dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją K – koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy tylko do Ciebie I – intymne części ciała są szczególnie chronione
Spotkanie dedykowane jest wszystkim rodzicom – zarówno tym, których dzieci interesują się już sprawami intymnymi, jak i tym, którzy te rozmowy mają dopiero przed sobą. Aby dołączyć do webinarium, wymagana jest REJESTRACJA. Osoby, które się zarejestrują, otrzymają mailowo link do spotkania. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapraszamy też na stronę gadki.fdds.pl, na której znajdują się m.in. wskazówki i materiały dla rodziców oraz ćwiczenia edukacyjne dla dzieci do samodzielnego wydruku.