Alergia krzyżowa
Między pyłkami i pokarmami często dochodzi do reakcji krzyżowych. Osoba uczulona na pyłek brzozy, która jesienią (poza sezonem pylenia) toleruje czekoladę, w okresie pylenia brzozy, po spożyciu tej samej czekolady, doznaje reakcji alergicznej na zawarte w niej śladowe ilości alergenów – orzechów. Wskutek pokrewieństwa biochemicznego różnych substancji, nawet pierwszy kontakt z odpowiednim alergenem krzyżowym może u alergika wywołać reakcje alergiczne. W tym przypadku mówi się o reakcji krzyżowej – do reakcji prowadzi alergen inny, niż ten, który wywołał uczulenie. Najczęstsze objawy to pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy.
Czy to alergia?
Niepokojące objawy alergii to przede wszystkim: zmiany skórne, biegunki, sapka, „świszczący oddech”, suchy kaszel (występujący głównie w nocy), poranny wodnisty katar, kichanie „salwami”, napady duszności, łzawienie. Ważne jest ustalenie czy ww. dolegliwości występują sezonowo i w jakiej porze roku. Bardzo niepokojącym objawem jest wystąpienie dużych objawów alergicznych w postaci uogólnionej pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego, osłabienia czy najgorszego powikłania jakim jest wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu przez osę czy pszczołę. Osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny powinny – ze względu na zagrożenie życia – być poddane immunoterapii. Bezpośrednim zagrożeniem życia jest też wystąpienie obrzęku Quinckiego – jest to naczynioruchowy obrzęk krtani, charakteryzujący się dusznością typu wdechowego. W tym przypadku wskazana jest szybka pomoc medyczna.
Grunt, aby Dobra diagnoza!
Podstawą zdiagnozowania i prawidłowego leczenia alergii jest dobrze przeprowadzony wywiad: lekarz pyta o początki i objawy alergii, sezonowość, przypadki zachorowań na choroby alergiczne w rodzinie, itd. Niezwykle wartościową metodą diagnostyczną są dobrze wykonane i właściwie interpretowane testy skórne, wykonywane na ogół w pierwszej kolejności. Wykonuje się też testy prick-by-prick z tzw. alergenami natywnymi, czyli testy ze świeżymi alergenami (szczególnie w alergii pokarmowej) oraz testy płatkowe – z alergenami kontaktowymi. Oznaczane jest również IgE całkowite i IgE specyficzne dla danego alergenu, które mają największą wartość diagnostyczną. Poziom immunoglobuliny E (czyli IgE) zaleca się badać u niemowląt i małych dzieci, u których testy skórne są niemiarodajne oraz gdy istnieje duże ryzyko reakcji (np. w alergii na owady błonkoskrzydłe testy skórne mogą być niebezpieczne). Badanie wykorzystuje się także w sytuacji, kiedy pacjent przyjmuje leki uniemożliwiające wykonanie testów skórnych (np. leki antyalergiczne) oraz u chorych, u których nie można wykonać testów skórnych z powodu chorób skóry.
Jak (wy)leczyć z alergii?
Dzięki coraz lepszym metodom diagnostycznym i leczniczym, przebieg chorób alergicznych jest coraz łagodniejszy. Jest kilka metod leczenia alergii. Np. metoda przyczynowa polega na odstawieniu alergenu ( usunięcie z diety alergizującego pokarmu). W przypadku pyłków roślin lub roztoczy stosuje się immunoterapię. Immunoterapia ma na celu zmniejszenie objawów chorobowych, związanych z ekspozycją na alergen poprzez systematyczne podawanie wzrastających dawek szczepionki alergicznej, która powoduje zmiany w układzie immunologicznym. To daje szansę na trwałe wyleczenie lub znaczne ograniczenie objawów. Jest to metoda zalecana jako profilaktyka astmy oskrzelowej. Trzeba bowiem pamiętać, że bez odpowiedniego leczenia, każdy – nawet łagodny „początek” alergii (katar czy łzawienie) – może skończyć się astmą oskrzelową. Metoda objawowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na ograniczaniu objawów alergii poprzez podawanie odpowiednich leków. Minusem tej metody jest powrót choroby po odstawieniu leków, gdy alergen znajduje się w środowisku, gdzie przebywamy.