Nie ma nic lepszego niż smaczne domowe pesto zrobione ze świeżej bazylii, a zdrowszą wyhodujecie w domu na parapecie lub w ogrodzie. Nie tylko zaoszczędzicie pieniądze na kupowanej w sklepie bazylii, ale będziecie też mieli pewność, że zioła nie są niczym pryskane. Bazylia jest łatwa w uprawie i możecie ją hodować w domu przez cały rok oraz wykorzystać do wielu potraw.
Jaką bazylię wybrać do domowej uprawy?
Istnieje mnóstwo odmian bazylii. Klasyczną odmianą jest słodka bazylia, czyli tukmaria, która najczęściej stosowana jest do pesto. Liście słodkiej bazylii mają intensywny smak, ale odmiany, które są dostępne, mogą się znacznie od niej różnić – od wyglądu (istnieją odmiany o liściach fioletowych, takich jak Dark Opal i Red Rubin) po wielkość liści i smak (niektóre z nich zawierają aromat cynamonu, goździków, cytryny i limonki). Różne odmiany bazylii są doskonałe nie tylko do pesto, ale również jako dodatek do sałatek, kanapek czy potraw na bazie pomidorów, w tym nie tylko w kuchni włoskiej, ale i tajskiej.
Jak uprawiać bazylię w domu? Kilka wskazówek
Jeśli chcesz uprawiać bazylię w domu, musisz wiedzieć, że bazylia to roślina tropikalna, która nie lubi zimna. Roślina najlepiej będzie rosła w pełnym słońcu, w dobrze przepuszczalnej glebie wzbogaconej kompostem lub innymi środkami organicznymi.
Bazylia potrzebuje też dużej ilości wody. Dobrze jest ściółkować ziemię wokół rośliny (na przykład łuskami kakaowca), aby zatrzymać wilgoć, zapobiec nagrzewaniu gleby i nadmiernemu parowaniu wody. Często zraszaj bazylię wodą, aby stymulować roślinę do krzaczastego wzrostu (możesz też przycinać „uszczykiwać” wierzchołki) oraz regularnie zbieraj kwiaty roślin, aby wkładały one więcej energii we wzrost liści. W czasie suszy pamiętaj o regularnym podlewaniu.
Jak uprawiać bazylię na zewnątrz
Jeśli chcesz uprawiać bazylię na zewnątrz, posadź najpierw nasiona w pojemnikach w domu, a na zewnątrz, gdy miną przymrozki i gdy ziemia jest już ciepła, lub kup rośliny rabatowe. Odmiany roślin o dużych liściach, takie „bazylia sałatowa”, przesadź do ogrodu w odległości około metra od siebie, a odmiany o małych liściach, takie jak na przykład „bazylia grecka”, w odległości około 0,5 metra.
Jeśli chcesz uprawiać bazylię przez cały rok, w ciepłym sezonie wyhoduj kilka roślin bazylii w pojemnikach na zewnątrz, aby można było je zabrać do domu przed jesiennym mrozem lub wykonaj drugi siew w czerwcu, aby mieć małe rośliny do sadzenia i przyniesienia do domu na zimę. Gdy zbliża się mróz, możesz również odciąć niektóre pędy roślin i ukorzenić je w wodzie.
Bazylia może być podatna na różne choroby, takie jak pleśń czy więdnięcie. Możesz uniknąć tych problemów, sadząc ją według powyższych wskazówek, czyli w odpowiednich odległościach od siebie i kiedy gleba będzie odpowiednio nagrzana.
Kiedy i jak zbierać bazylię?
Możesz zacząć zbierać liście, gdy tylko roślina będzie wystarczająco duża. Zbieraj je z wierzchołków rośliny, odcinając kilka gałązek z liśćmi na wysokości około 2 centymetrów. Delikatnie obchodź się z bazylią, aby jej nie uszkodzić, co może doprowadzić do więdnięcia czy czernienia liści.
Bazylię można wysuszyć na powietrzu w małych, luźnych pęczkach, ale najlepszy smak zachowa dzięki zamrożeniu. Możesz to zrobić za pomocą pojemników na kostki lodu.
Zebrane liście umyj i zmiksuj w blenderze lub robocie kuchennym, dodaj wodę w razie potrzeby, aby uzyskać gęsty, ale płynny przecier. Tak przygotowane puree wlej do tacek na kostki lodu. Po zamrożeniu bazyliowe kostki przełóż do oznakowanych torebek i posegreguj w zamrażalniku – przez cały rok będziesz mogła użyć kostek do sosów, zup i pesto.
A jeśli nie zużyłaś całego pesto, kremowe puree z bazylii, czosnku, tartego sera i oliwy z oliwek, możesz dłużej przechowywać w lodówce z warstwą oliwy z oliwek na wierzchu.
Do czego jeszcze można wykorzystać liście bazylii oprócz pesto?
To szeroko stosowane zioło poprawia smak pomidorów, papryki i bakłażana. Świetnie nadaje się do sosu spaghetti, sosu do pizzy i ratatouille. Doskonale nadaje się również do potraw z ryb lub mięsa, dobrze komponując się z tymiankiem, natką pietruszki, szczypiorkiem, cytryną i czosnkiem. Wypróbuj bazylię również w warzywnych zapiekankach.
Świeże liście bazylii są pyszne w sałatkach. Używaj odmian o zapachu cytryny i limonki do sałatek owocowych. Bazylia jest również podstawowym składnikiem kuchni tajskiej i wietnamskiej – odmiany takie jak Siam Queen („bazylia tajska”) nadają tajskim potrawom charakterystyczny orientalny smak. Bazylię możesz również użyć jako przyprawy na bazie octu jabłkowego, który świetnie nada się do sosów sałatkowych.
Magdalena Zaporowska