15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Avatar
15 kwietnia 2021

Bezpieczny fotelik samochodowy musi spełniać kilka warunków; między innymi powinien zostać dobrany do masy i wzrostu dziecka. Z poniższego tekstu dowiesz się, który model będzie odpowiedni dla twojego malucha.

Fotelik dla dziecka – co mówią przepisy?

Jeszcze kilka lat temu obowiązek przewożenia dziecka w foteliku uzależniony był od jego wieku. Dziecko musiało mieć więcej niż 12 lat, żeby mogło jeździć w fotelu pasażera. Te przepisy zostały zmienione 15 maja 2015 roku – dziś istotny jest wyłącznie wzrost. Z fotelika muszą korzystać dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm – bez względu na wiek.

Jaki fotelik dla dziecka wybrać? Sposób montażu

Wybór pod tym względem jest bardzo prosty. Fotelik dla dziecka może być montowany w aucie albo przy pomocy systemu ISOFIX, albo pasami bezpieczeństwa. O tym, który wybrać, decyduje to, czy samochód został wyposażony we wspomniany system. Jak to sprawdzić? Jeśli jest obecny, na tylnej kanapie samochodu, między oparciem a siedziskiem użytkownik znajdzie metalowe zaczepy. Mogą być wyeksponowane lub ukryte na łączeniu tych dwóch elementów kanapy.

Foto: materiały Partnera

Jego zastosowanie ma szereg zalet; to przede wszystkim bardzo solidne umiejscowienie fotelika w samochodzie. Jednak montaż siedziska bezpośrednio do zaczepów ISOFIX (jak również demontaż) jest dość czasochłonny. Warte uwagi są pod tym względem bazy ISOFIX. To rodzaj platformy, którą montuje się do wspomnianych zaczepów i dodatkowo stabilizuje przy pomocy specjalnej długiej nóżki. Zostaje ona w pojeździe na stałe (a przynajmniej do czasu, kiedy jest potrzebna), a fotelik można sprawnie wyciągać z samochodu. Umiejscowienie go na platformie wymaga bowiem wyłącznie wpięcie w automatycznie zaciski – aż klikną.

Warto pamiętać także o tym, że część fotelików montuje się przodem do kierunku jazdy (FWF – front way facing), część tyłem (RWF – rearward facing) – a niektóre są „obustronne”. Podział ten uzależniony jest od wieku dziecka – i wskazujemy go w dalej części tekstu.

jaki fotelik dla dziecka wybrać ze względu na wiek malucha?


Foto: materiały Partnera

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka? Grupy wagowe

Fotelik dobiera się do malucha nie ze względu na jego wiek, a grupę wagową. Grupami tymi oznaczone są same produkty, wystarczy więc zorientować się, do której aktualnie należy maluch, by wiedzieć, jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka:
• Grupa 0 – dla niemowląt o wadze od 0 do 10 kg, do montażu tyłem do kierunku jazdy (zgodnie z wymogami prawa), o budowie praktycznego nosidełka.
• Grupa 0+ – dla niemowląt o wadze od 0 do 13 kg, do montażu tyłem do kierunku jazdy (zgodnie z wymogami prawa), także w formie nosidełka.
• Grupa I – dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg. Dostępne są zarówno modele montowane przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.
• Grupa II – dla dzieci o wadze od 15 do 26 kg, montowany przodem do kierunku jazdy.
• Grupa III – dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg, montowany przodem do kierunku jazdy.

Na jaki fotelik warto się zdecydować? Więcej możliwości

Powyższe grupy nie muszą oznaczać, że średnio co niecałe 10 kg trzeba kupować nowy fotelik samochodowy. Na rynku można znaleźć także modele rozsuwane, które „rosną” razem z maluchem – takie foteliki będą miały wskazaną kategorię wagową np. od 9 do 36 kg, a więc będą odpowiednie dla dzieci z grupy I, II i III. To niewątpliwie wybór warty uwagi ze względów ekonomicznych, należy jednak pamiętać o jego wymianie w przypadku ewentualnej, nawet z pozoru niegroźnej kolizji. Nawet drobne, niewidoczne gołym okiem uszkodzenie może zagrażać życiu i zdrowiu malucha przy dalszych podróżach.

Sprawdź aktualną ofertę fotelików dla dzieci i wybierz model odpowiedni dla twojej pociechy – i samochodu!