Ciąża nie jest powodem do rezygnacji z aktywnego życia. O ile nie ma przeciwwskazań lekarskich, przyszła mama może śmiało podróżować. Obawy o zdrowie własne i dziecka są tutaj jak najbardziej uzasadnione, z tego względu przed wyjazdem warto zakupić polisę. Jakie warunki powinna ona spełniać?
Ciężarna kobieta mająca w planach wyjazd powinna przede wszystkim porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeżeli okaże się, że z uwagi na ciążę nie ma ograniczeń, można śmiało przygotowywać się do wycieczki. Najważniejsze, aby podróż nie była męcząca i nie trwała zbyt długo – paniom w zaawansowanej ciąży odradza się wyprawę samolotem z racji na wysokie ryzyko porodu podczas lotu. Wybór kierunku również ma niebagatelne znaczenie – warto upewnić się, czy w danym miejscu nie ma problemu z dostępem do usług medycznych i czy w razie potrzeby zostanie udzielona profesjonalna pomoc.
Polisa turystyczna dla ciężarnej – pakiet standardowy czy rozszerzony?
Porównując ubezpieczenia turystyczne online, trzeba mieć przede wszystkim na uwadze koszty leczenia. Polisa będzie skuteczna, jeśli pokryje je w całości. Suma gwarantowana kosztów ubezpieczenia kosztów leczenia musi być zatem odpowiednio wysoka – to minimum 30 tys. euro na wyjazdy europejskie i co najmniej dwa razy tyle na wyjazdy poza Europę.
Jednak sam fakt ubezpieczenia kosztów leczenia na stosowną kwotę zazwyczaj jest niewystarczający. Wszystko w tym momencie zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej ubezpieczyciele godzą się na opłacenie tylko jednej wizyty lekarskiej bez opcji pokrycia kosztów porodu, dlatego konieczne jest wykupienie odpowiedniego rozszerzenia. W większości przypadków w rachubę wchodzi ubezpieczenie od chorób przewlekłych, niektóre firmy proponują zaś ubezpieczenie dla kobiet w ciąży – dopiero wtedy można liczyć na pokrycie wydatków związanych z ciążą, rzecz jasna do wysokości sumy gwarantowanej ubezpieczenia.
Kompleksowe wsparcie podczas podróży
Ciężarna kobieta wybierająca się w podróż powinna mieć zapewnione kompleksowe wsparcie ze strony ubezpieczyciela. W ubezpieczeniu turystycznym dla ciężarnych, o którym możesz przeczytać na rankomat.pl – oprócz wspomnianych już kosztów leczenia – muszą się też znaleźć inne ważne elementy. Są to:
• OC w życiu prywatnym: pokrywa szkody wyrządzone przez właścicielkę polisy osobom trzecim,
• ubezpieczenie NNW: czyli następstw nieszczęśliwych wypadków – zapewnia wypłatę odszkodowania za szkody i cierpienie doznane wskutek wypadku,
• ubezpieczenie bagażu na wypadek kradzieży bądź zniszczenia.
Przyszłym mamom przyda się również pakiet assistance – na ogół towarzystwa ubezpieczeniowe oferują go w standardzie. Należy także sprawdzić, jakie dodatki proponuje dane towarzystwo. Opcji jest wiele, np. ubezpieczenie sprzętu fotograficznego czy mieszkania lub domu na czas podróży. Szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej dopasowany do indywidualnych potrzeb to najlepszy sposób na zapewnienie kobiecie w ciąży bezpieczeństwa na czas podróży.
Polisa turystyczna dla ciężarnej – o czym pamiętać?
Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie podchodzą do kwestii ubezpieczania kobiet w ciąży. Niektóre nie biorą odpowiedzialności za związane z ciążą zdarzenia, do których doszło w zaawansowanej ciąży (powyżej 32. tygodnia). W każdym razie nie wolno zatajać przed ubezpieczycielem informacji o ciąży, ponieważ pociąga to przykre konsekwencje. W takiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Podobnie jest w sytuacji, gdy istniały przeciwwskazania lekarskie do wyjazdu, a ciężarna ukryła to przed ubezpieczycielem. Trzeba mieć świadomość, że koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie – w przypadku braku dostatecznej ochrony należy pokryć je z własnej kieszeni.
Ciąża to stan wyjątkowy, który przez ubezpieczycieli jest traktowany jako czynnik podwyższonego ryzyka. Dla kobiety spodziewającej się dziecka ochrona zdrowia to absolutny priorytet – na solidnym ubezpieczeniu nie ma co oszczędzać. Wydatek nieduży, a korzyści ogromne.
(materiał zewnętrzny)