Rozwód jest trudnym przeżyciem dla każdego członka rodziny, również dla dziecka. Ta nagła zmiana sytuacji życiowej jest bowiem dla niego niezrozumiała. Gniew i złość, często towarzyszące rozstaniu małżonków, mogą negatywnie odbić się na jego psychice. Jak zadbać o dziecko w czasie rozwodu – radzi Joanna Salbert, psycholog z CM ENEL-MED.
Małe dziecko postrzega świat przez pryzmat własnej osoby, dlatego winą za kłótnie rodziców zazwyczaj obarcza siebie, nie rozumiejąc, że powód rozpadu małżeństwa leży poza nim. Rozwód jest dla niego szczególnie trudny, zwłaszcza, gdy dorośli nie potrafią rozmawiać ze sobą inaczej niż podniesionym głosem. Pełna napięcia i konfliktów atmosfera nie pozwala mu czuć się bezpiecznie.
Rodzice, jeśli są skupieni przede wszystkim na konflikcie, nie są dostępni dla dziecka. Pozostaje ono osamotnione z własnymi uczuciami. Nie ma obok dorosłego, który może w pełni przyjąć jego lęki, złość, żal, nazywać i wspierać w wyrażaniu i radzeniu sobie z trudnymi emocjami.
Dlatego tak ważna jest w tym czasie umiejętność oddzielania przez dorosłych roli rodzicielskiej od partnerskiej. To pozwoli zapewnić dziecku akceptację i wsparcie, które w tym momencie są mu szczególnie potrzebne. Będzie to ważne dla jego dalszego rozwoju i budowania przez niego relacji z drugim człowiekiem w życiu dorosłym.
To ty jesteś zły…
Rozwód wpływa na wszystkich członków rodziny. Koniec starego i budowanie nowego porządku w rodzinie jest jego integralną częścią. To trudne zadanie związane z kosztami, które ponoszą wszyscy.
Zdarzają się sytuacje, w których strona pokrzywdzona, np. zdradzony/a małżonek/małżonka zdaje się nie dostrzegać cierpienia innych. W bólu i złości rodzice nierzadko zapominają, że biernymi obserwatorami ich kłótni, poniżania siebie nawzajem czy nawet bijatyk są dzieci. Zostają one nagle wyrwane z bezpiecznego i stabilnego świata, nie umieją odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Poza tym dziecku często brak oparcia w postaci osoby dorosłej. Rodzice zajęci swoimi sporami i rozwodem, nie zauważają jego potrzeb. Czuje się więc ono odrzucone, brak mu akceptacji, a to wpływa na poczucie własnej wartości i postrzeganie samego siebie.
Co może zrobić rodzic?
Rola rodzica jest bardzo trudna, a w przypadku rozwodu to szczególnie zadanie. Od niego jednak zależy, jak ta sytuacja odbije się na dziecku. Zachowania typu: „To ty jesteś zły…” nie powinny się pojawiać w obecności dziecka. Dobrze, jeżeli uzgodnienia dotyczące przyszłości rodziny przebiegają w spokojnej atmosferze. Jednym z pomocnych rozwiązań może być mediacja rodzinna, która pozwoli uzgodnić kluczowe kwestie dotyczące organizacji przyszłego życia – miejsca zamieszkania, finansów, opieki nad dzieckiem.
Tatuś jest zły…
Wyprowadzka jednego z rodziców nie zawsze rozwiązuje problem. W wielu sytuacjach dorośli potrafią odpowiedzialnie podejść do kwestii rozwodu, tzn. zachowują kontakt, nie obwiniają siebie nawzajem i nie komentują osobistych spraw przy dziecku. Jest to najbardziej optymalna sytuacja, która pozwala młodemu człowiekowi zachować dobre relacje z obojgiem rodziców, a tym samym poczucie akceptacji i zrozumienia.
Niestety nierzadko małżonkowie tracą kontrolę nad sobą i okazują złość na partnera czy partnerkę w obecności dziecka. Dla dziecka jest to dramatyczna sytuacja, gdy jeden z rodziców każe mu wybierać pomiędzy tatą i mamą. Poszkodowany partner ma prawo cierpieć i czuć żal do małżonka, ale dziecko nie jest w tej sytuacji niczemu winne, więc nie powinno uczestniczyć w konflikcie dorosłych.
Jak powinien wyglądać rozwód – o tym pamiętaj!
Jest kilka zasad, o których powinno się pamiętać, by nie zranić swojego dziecka:
- unikajmy kłótni w obecności dziecka;
- nie nastawiajmy dziecka przeciwko partnerowi;
- starajmy się zapewnić dziecku poczucie stabilności, spędzając z nim razem czas;
- nie ograniczajmy kontaktu z tatą/mamą; wspierajmy relację z drugim rodzicem;
- nie przekupujmy dziecka;
- nie traktujmy dziecka jako posłańca – nie przekazujmy informacji partnerowi za jego pośrednictwem;
- postarajmy się w prosty sposób wytłumaczyć dziecku, dlaczego rodzice się rozwodzą i pokazać mu, że nie wpłynie to na jego życie i relacje z obojgiem rodziców;
- niech dziecko usłyszy i poczuje, że to nie ono jest powodem rozwodu;
- w niektórych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wyprowadzka jednego z rodziców – to pozwoli uniknąć ewentualnych konfliktów z partnerem;
- starajmy się zadbać o pozytywną atmosferę w domu;
- pozostańmy rodzicami – budując dobrą relację z dzieckiem poprzez: rozmowę, wspólną zabawę, autentyczny kontakt oraz stawiając granice tam, gdzie są one potrzebne.
——————————————
Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. (www.enel.pl) zatrudnia wybitnych lekarzy w prawie 60 specjalnościach, m.in. ginekologów, kardiologów, ortopedów, neurologów, okulistów, pediatrów oraz psychologów. Kompleksowa oferta wieloprofilowych oddziałów obejmuje badania laboratoryjne, szeroki zakres badań USG, EKG, pracownie RTG, drobne zabiegi chirurgiczne i dermatologiczne. ENEL-MED świadczy też kompleksowe usługi dla dzieci i dorosłych w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii. Ma na koncie liczne wyróżnienia za osiągnięcia implantologiczne. Świetnie wyposażone oddziały rehabilitacji umożliwiają przeprowadzenie leczenia rehabilitacyjnego we wszelkich schorzeniach narządu ruchu o charakterze przeciążeniowym lub przewlekłym. PrestiżowyProgram 24h dla zdrowia pozwala na kompleksową ocenę stanu zdrowia w jeden dzień.