Wspaniała!
Ciekawe książki dla dziewczynek zawdzięczamy także amerykańskim autorom. Na rynku polskim ukazały się właśnie dwie pierwsze części serii dla dziewczynek w wieku wczesnoszkolnym stworzonej przez nowojorską autorkę Larę Bergen: Zośka Wspaniała i Zośka Bohaterka.
Czego dotyczą książeczki?
Zosia uważa, że jej życie jest nudne. Przeciętne. Takie sobie. Nie jest najstarsza ani najmłodsza, najwyższa ani najniższa. Nie jest nawet jedyną Zosią w swojej trzeciej klasie. Mimo to wie, że jest wyjątkowa. I chcąc to wszystkim pokazać, dodaje sobie drugie imię: Wspaniała.
Zośka to niezwykle interesująca bohaterka, zwłaszcza w zestawieniu z innymi bohaterkami książek adresowanych do dziewczynek. Jest śmiała, impulsywna, nawet trochę pyszałkowata i z prawdziwą determinacją zabiera się do udowadniania światu, że zasługuje na jego podziw i uwielbienie. Wybierane przez nią sposoby pokazania własnej wielkości – rywalizowanie w skokach ze schodów, ilości frytek, które zmieszczą się w ustach, grze w gumę czy umiejętności zadawania dziennikarskich pytań – swobodnie przenikają sfery zabaw tradycyjnie postrzeganych jako dziewczęce i chłopięce.
Zośka bez problemu podejmuje koleżeńską rywalizację z chłopcami i dziewczynkami, i warto zauważyć, że płeć w żaden sposób nie jest tu wyeksponowana i niczego nie determinuje. Dziewczynki bawią się z chłopcami, przyjaźnią się z nimi i konkurują. Mogą robić wszystko to, co robią ich koledzy i nikogo to nie dziwi.
Po wielu nieudanych próbach zdobycia podziwu rówieśników, Zośka w końcu dokonuje prawdziwie bohaterskiego czynu: ratuje młodszą koleżankę przed pędzącym samochodem. W tym momencie dziewczynka pokazuje zarówno troskliwość, jak i odwagę. Jest wyjątkowo dzielna, ale też opiekuńcza. W spontanicznym odruchu pokazuje swoją prawdziwą wspaniałość, zawartą nie w zmyślnych osiągnięciach, ale w gotowości bycia dla drugiej osoby.
Książka Bergen robi wrażenie, bo jest lekka i zabawna, a przy tym w nienachalny sposób przedstawia wyjątkowość solidarności, odpowiedzialności i troski, które nie są tu pokazane, jako typowo „dziewczyńskie”, miękkie postawy, ale są godne bohaterki.
Przyszość zaczyna się dziś
Bruno Bettelheim, psycholog i psychiatra dziecięcy, zauważa, że literatura nie tylko sprawia dziecku przyjemność, ale pomaga odkryć własną indywidualność, niepowtarzalność oraz sens życia. Wspiera nie tylko w trudnościach związanych z procesem dojrzewania i integracji osobowości, ale również zachęca dziecko do aktywnego zmieniania rzeczywistości zewnętrznej. Przyszłość zaczyna się dziś. To my pomagamy dzieciom odkrywać swoją tożsamość, my akceptujemy, wzmacniamy, pokazujemy opcje i dostarczamy wzorów, dlatego stojąc w księgarni i przebierając w książkach dla najmłodszych, przebieramy równocześnie w modelach świata, z których dziecko będzie czerpało wzory.