15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Jesienne zabawy na świeżym powietrzu

Magda Przypłata
22 września 2016

Jesień to czas, kiedy nie możemy zapomnieć o aktywności na świeżym powietrzu. Ta piękna pora roku daje mnóstwo możliwości kreatywnych zabaw. Nie zrażajcie się zmienną aurą na dworze – wystarczy lekka kurtka i kalosze, by wyruszyć na rodzinną eskapadę.

Zalety jesiennych spacerów

Dzięki temu, że maluch przebywa w niższych temperaturach, hartuje się, wzmacnia odporność i jest mniej podatny na infekcje. Organizm dziecka dotlenia się, jesienne słońce służy wytwarzaniu witaminy D – niezbędnej szczególnie dla kości najmłodszych.

Ruch i zabawa na powietrzu zaostrzają również apetyt. Nawet największy niejadek po długim i męczącym spacerze zje ze smakiem ciepły posiłek.

Jesień to czas, w którym na dworze dzieje się mnóstwo ciekawych rzecz. W przyrodzie zachodzi wiele zmian: pojawiają się kolorowe liście, kasztany, żołędzie. Wszystkie te elementy sprzyjają rozwojowi i pomagają w lepszym poznawaniu świata.

W co się bawić…

• Jesienne skarby
W trakcie jesiennego spaceru zamieńcie się w poszukiwaczy skarbów. Kasztany, żołędzie, kolby kukurydzy, szyszki, kolorowe liście czy jesienne kwiaty posłużą wam później do zabawy. Wszystkie te przedmioty możecie układać w różne kształty, stworzyć tor przeszkód, rzucać do wyznaczonego celu, a nawet rozegrać mecz hokejowy z użyciem kasztana zamiast krążka.

• Kolorowe bukiety
Będąc w parku lub w lesie, poszukajcie kolorowych liści o przeróżnych kształtach. Zorganizujcie zawody w tworzeniu największego bukietu z liści. Odnajdywanie liści jest również świetną okazją do rozpoznawania poszczególnych gatunków drzew.

• Podchody
Jeśli chcesz zapewnić maluchowi dawkę ruchu, zorganizujcie zabawę w rodzinne podchody. To świetna propozycja dla większej liczby osób. Pierwsza drużyna wyrusza kilkanaście minut wcześniej w teren, pozostawiając za sobą ślady, np. strzałki z patyków, linie z kasztanów, a także zadania. Następna grupa musi odnaleźć i rozwiązać wszystkie zadania pozostawione przez uciekających.

• Na deszczowe dni
W kolorowych kaloszach i z wesołą parasolką nawet deszczowa pogoda nie będzie wam straszna. Maluchy wprost uwielbiają bieganie i podskoki w kałużach. Warto im na to pozwolić.

• Poszukiwacze
To zabawa wymagająca, podobnie jak podchody, odrobiny zaangażowania z waszej strony. Wcześniej w domu poszukaj w Internecie i wydrukuj zdjęcia najpopularniejszych drzew liściastych. Zadaniem malucha będzie odnalezienie wszystkich wskazanych gatunków i zabranie do domu ich liści.

• Jesienne historie
W trakcie spaceru ułóżcie wspólnie ciekawą historię związaną z jesienią. Rodzic może zacząć pierwszy, mówiąc np.: „Pewnego pięknego, słonecznego dnia, mały Piotruś wybrał się na spacer do parku…”. Poproś smyka, aby kontynuował opowieść. Opowiadając na zmianę kawałek po kawałku, stworzycie z pewnością zajmującą historię.

Do wesołej zabawy na dworze nie potrzebujecie specjalnego sprzętu. Rozejrzyjcie się wokół i wykorzystajcie znalezione skarby. Korzystajcie z pięknych chwil na świeżym powietrzu i cieszcie się wspólnie spędzonym czasem.