15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Jungowska znów czyta dzieciom

Kalina Cyz
28 września 2016

Edyta Jugowska to bezsprzecznie mistrzyni, jeśli chodzi o nagrywanie audiobooków dla dzieci. W serii czytanych przez nią książek Astrid Lindgren ukazały się właśnie dwie kolejne pozycje. Promienna aparycja, uśmiech i charakterystyczny głos aktorki są marką, która gwarantuje niezapomnianą przygodę z książką do słuchania.

Od kilku dobrych lat obserwujemy niemałe zainteresowanie audiobookami. „Książki czytane”, nagrywane na kasetach, płytach, a teraz także plikach w formacie MP3 i MP4 już dawno przestały być tylko dedykowane osobom niewidzącym.

Dziś szczególnie audiobooki dla dzieci święcą tryumfy, bowiem są zarówno fantastyczną rozrywką, ale i nieocenioną pomocą w literackiej edukacji. I tak, jak rośnie zainteresowanie audiobookami, wprost proporcjonalnie i niesłabnąco od lat rośnie zainteresowanie twórczością skandynawskich pisarzy – duńskich, norweskich czy szwedzkich. A jak myślimy: szwedzka literatura dla dzieci, to de facto przed oczyma mamy Pippi, Lottę, Karlssona, Lisę, Lassego, Bossego, Brittę, Annę i… Astrid Lindgren.

Od roku 2010 w swoim własnym wydawnictwie (jungoffska.pl) Edyta Jungowska zaczęła nagrywać książki i tak powstały serie audiobooków z przygodami Pippi, Dzieci z Bullerbyn, Karlssona z Dachu, Braci Lwie Serce, Emila ze Smalandii i innych. Wszystkie nagradzane, ale nade wszystko: uwielbiane przez dzieci.

Najnowszą propozycją czytaną przez aktorkę jest „Detektyw Blomkvist” oraz „Rasmus i włóczęga”. Powiedzieć, że Edyta Jungowska „czyta” te książki, to właściwie nic nie powiedzieć. Te nagrania – przez sposób narracji, przez wyrazistość mowy, sposób intonowania i zmiany barwy głosu, oprawę muzyczną (SzaZa – Szamburski/Zakrocki), wreszcie przez całą gamę zabiegów realizatorskich – to właściwie prawie słuchowiska. Nie można się oderwać od ich słuchania. Jest intryga, przygoda, wyraziste charaktery, szybkie zwroty akcji, dowcip i piękny język – nie dziecinny, a dziecięcy! Oto styl Astrid Lindgren, który w głosie Edyty Jungowskiej nabiera świeżości.

Gorąco polecam wybrać się w niezwykłą podróż z Rasmusem i Oskarem – tylko z pozoru zwykłym włóczęgą. A wraz z Kallem Blomkvistem zabawić się w detektywa i wytypować złodzieja drogocennej biżuterii. Wspaniała literacka przygoda dla dzieci i rodziców!