Mleko mamy to najcenniejszy pokarm dla każdego dziecka. Dostarcza ono wszystkich niezbędnych składników i zapewnia właściwy rozwój. Okazuje się, że ten życiodajny pokarm może mieć wpływ na wiele aspektów rozwoju malucha również w późniejszym okresie jego życia i decydować, np. o wyższym poziomie inteligencji.
Korzyści wynikające z naturalnego karmienia
Mleko mamy jest bogate w składniki odżywcze i ciągle dopasowuje się do zmieniających się potrzeb maluszka. Karmienie piersią zabezpiecza dziecko przed chorobami dzięki przeciwciałom odpornościowym chroniącym przed zachorowaniem. Co więcej, dzieci karmione naturalnie są w mniejszym stopniu narażone na choroby układu oddechowego, astmę, nadwagę, otyłość, a także cukrzycę.
Karmienie to ogromne korzyści także dla mamy. Dzięki wytwarzającej się w trakcie karmienia oksytocynie, młoda mama znacznie lepiej znosi trud opieki nad maleństwem, jest bardziej pewna siebie, dobrze odnajduje się w nowej roli i ma lepszy nastrój. Częste przystawianie smyka do piersi sprzyja głębokiej relacji pomiędzy mamą i dzieckiem i sprawia, że kobieta odczuwa przyjemność wynikającą z bliskości.
Dodatkowo, naturalne karmienie ułatwia powrót do formy sprzed porodu, a nadprogramowe kilogramy (przy zachowaniu racjonalnej diety), praktycznie same znikają.
Naturalne karmienie to także spora oszczędność, zarówno pieniędzy, jak i czasu. Kupowanie mleka modyfikowanego jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem. Co więcej, naturalny pokarm ma zawsze odpowiednią temperaturę, nie wymaga wcześniejszego przygotowywania, wyparzania i mycia butelek.
Karmienie wpływa korzystnie również na zdrowie mamy, minimalizując ryzyko wystąpienia raka piersi, raka jajników czy osteoporozy.
Karmienie naturalne a inteligencja
Wielu naukowców stara się udowodnić zależność pomiędzy karmieniem piersią a inteligencją.
W 1982 roku w Pelotas w Brazylii zebrano dane około 6000 dzieci dotyczące, m.in. sposobu karmienia czy środowiska, w którym dorastały. Po 30 latach badaczom udało się dotrzeć do niemal 3500 osób i zbadać zależność pomiędzy długością naturalnego karmienia i ilorazem inteligencji. Okazało się, że dzieci karmione mlekiem mamy 12 miesięcy lub dłużej, osiągnęły w dorosłym życiu o średnio 4 punkty wyższy iloraz inteligencji, o 1/3 lepszy dochód, a ich edukacja trwała rok dłużej w porównaniu do tych karmionych naturalnie przez mniej niż miesiąc.
Wyżej przedstawione badanie potwierdza pozytywny wpływ mleka kobiecego na rozwój umysłowy dzieci. Badacze nie są jednak do końca zgodni, co tak naprawdę w procesie karmienia piersią przyczynia się do wyższych wyników testów. Mogą to być składniki zawarte w mleku, więź tworząca się pomiędzy dzieckiem a mamą, a także stymulacja dziecka podczas karmienia. Dużą rolę odgrywają z pewnością nasycone kwasy tłuszczowe (DHA) zawarte w mleku, oddziaływujące na mózg dziecka. Co bardzo istotne, specjaliści podkreślają, że ważna jest tutaj długość karmienia oraz ilość spożytego przez malucha pokarmu.
Z różnych przyczyn wiele mam nie może lub nie chce karmić piersią. Nie oznacza to jednak, że ich pociechy będą gorzej radziły sobie w życiu czy będą osiągały słabsze wyniki w szkole. Czynników determinujących wartość ilorazu inteligencji jest dość sporo. Istnieją również takie zależności, jak wykształcenie rodziców, ich status społeczny czy środowisko, w którym dorastało dziecko. Warto jednak wiedzieć, jak ogromne korzyści może mieć karmienie naturalne, także te długofalowe i propagować ideę naturalnego karmienia.