Pytania są jak okna. Dopiero kiedy próbujemy sobie na nie odpowiedzieć i zadajemy sobie trud szukania własnej prawdy, otwieramy okno i rozglądamy się po swoim wewnętrznym świecie – twierdzi Ula Krasny, counsellorka i terapeutka Gestalt oraz autorka Talii Ja-Ty, która niedawno miała premierę na polskim rynku.
Talia Ja-Ty to gra psychologiczna stworzona po to, aby pogłębiać relacje z innymi i poszerzać swoją świadomość. Można z niej korzystać w parze, w małych i dużych grupach oraz samodzielnie. Autorka zachęca, aby wypróbować Talię Ja-Ty na randce, chociaż przestrzega, aby nie była to pierwsza randka. Twierdzi również, że z pomocą kart można odświeżyć związki z wieloletnim stażem.
Talia składa się ze 100 pytań. 50 pytań to najczęściej otwarte pytania dotyczące osobistej historii, przekonań i relacji, a pozostałe 50 to pytania relacyjne, dotyczące emocji, przekonań i interakcji między osobami, które grają.
Na stronie Talii Ja-Ty można przeczytać: „Pytania w Talii są prywatne. Bywają trudne. Odnoszą się do osobistej historii i jej wpływu na teraźniejszość. Zachęcam Cię, abyś spróbował/a odpowiedzieć na każde pytanie zadane Ci podczas gry. Potraktuj to jako eksperyment. Nawet jeśli masz za sobą wiele lat własnej terapii i warsztatów rozwojowych, warto przyjąć perspektywę: jakie to jest/jak to wygląda dla mnie teraz?”
Talia Ja-Ty jest inspirowana psychoterapią i filozofią Gestalt. Ula Krasny prowadzi praktykę w Krakowie, pracuje m.in. z osobami chorymi na nowotwory i przewlekle chorymi, jest prezeską Polskiego Stowarzyszenia Counsellingu i rozwija autorski cykl warsztatów na temat wstydu.