Kolacja wigilijna to potrawy postne, w większości zdrowe. Odpowiednio przyrządzone, będą pełnowartościowym posiłkiem. Jednak nie dla dzieci. Wiele potraw goszczących na wigilijnym stole nie powinno się pojawiać w diecie małych dzieci, dlatego warto spojrzeć na wigilijny stół z perspektywy dziecka i jego potrzeb.
Smażone ryby, śledzie w oleju, ostry barszcz, grzyby, kiszona kapusta – to nie są wymarzone potrawy dla dzieci. Przy próbie wmuszenia ich w nasze dziecko, częściej napotykamy na opór. Nie warto zmuszać dzieci do ich jedzenia, gdyż może się to skończyć bólem brzucha. Wiele potraw można podać w zdrowszej wersji, która być może przypadnie do gustu nie tylko maluchom, ale też pozostałym członkom rodziny. Warto wcześniej pomyśleć o menu dla dzieci, aby nie sięgały po słodkości w zamian za wartościowe dania wigilijne.
Na jakie potrawy należy uważać?
Grzyby, tak często goszczące na wigilijnym stole w postaci uszek czy grzybowej, to nieodpowiednia potrawa dla dzieci. Dzieci do trzeciego, a według części specjalistów aż do czwartego roku życia, w ogóle nie powinny jeść grzybów! Zakaz dotyczy również osób uczulonych na nie. Wszystko dlatego, że są one ciężkostrawne, za sprawą budulca – chityny. Chityny nie rozpuszczają kwasy żołądkowe, dlatego grzyby najpierw długo zalegają w żołądku, a potem tylko przechodzą przez układ pokarmowy.
Rodzina kapustnych to skarbnica witaminy C, jednak gotowana kapusta jest ciężkostrawna. To dlatego w diecie może pojawić się dopiero u półtorarocznego dziecka.
Ryba, chociaż zdrowa, to ości nie będą zbyt zachęcające dla dzieci i ich rodziców, którzy muszą się z nimi zmierzyć. Te tłuste, smażone i obsypane grubą warstwą panierki, można zastąpić rybą gotowaną na parze, w wywarze jarzynowym bądź w wersji pieczonej. Kupując rybę, wybierzmy filet z dorsza lub soli, a dla młodszych dzieci możemy zrobić pulpeciki rybne. Odpowiednio przygotowane danie rybne będzie wartościowym źródłem białka i cennych, wielonasyconych kwasów tłuszczowych.
Barszcz spróbujmy podać dziecku z ziemniakami. Lepiąc pierogi, zróbmy wersję z ziemniakami. Ugotowaną pszenicę w kutii można zastąpić ryżem lub kluskami, aby całe danie było bardziej strawne dla dziecka.
Przy wigilijnym stole, zarówno dzieci, jak i rodzice muszą pamiętać o umiarze. Dlatego nie przesadzaj z ilością potraw dla dziecka, przygotuj jedną, dwie tradycyjne potrawy z myślą o maluchu. Ten wyjątkowy dzień nie może być odstępstwem od zasad rozszerzania diety, a niemowlęciu nie wolno podawać na raz kilku nowych produktów.