Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, oraz Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Ignacy Góra, wzięli udział w lekcji kolejowego bezpieczeństwa. W wyjątkowych zajęciach Kampanii Kolejowe ABC brały udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Duchnicach pod Warszawą. Pierwsza Dama aktywnie uczestniczyła w lekcji poświęconej bezpieczeństwu na kolei.
Czy można wchodzić na tory kiedy podnosi się szlaban, jak zachować się na peronie i co oznacza żółta linia, kto sprawdza bilety w pociągu? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie drugich i trzecich klas ze Szkoły Podstawowej w Duchnicach – jednej z 500 placówek znajdujących się w pobliżu torów kolejowych, w których Urząd Transportu Kolejowego organizuje zajęcia w ramach Kampanii Kolejowe ABC. W interaktywnej lekcji wzięła udział Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, oraz Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
– Ogromnie się cieszę i dziękuję za zaproszenie na tak wyjątkowe zajęcia. Celem lekcji jest uczenie dzieci wzorców bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego oraz właściwego zachowania na obszarach kolejowych. Jestem pełna uznania dla Urzędu Transportu Kolejowego za działania skierowane do najmłodszych – tymi słowami Agata Kornhauser-Duda rozpoczęła spotkanie z uczniami. ¬– Nie mam żadnych wątpliwości, że cel przyświecający akcji zostanie osiągnięty. Życzę wszystkim dzieciom, aby wiedza, którą zdobędą podczas lekcji pomogła im bezpiecznie docierać do różnych celów podróży – dodała Pierwsza Dama.
Pierwsza Dama przeczytała dzieciom fragment książki „Rogatek z Krainy Niekończących się Torów”. W trakcie lekcji wykorzystana została multimedialna aplikacja i gra symulacyjna, które ułatwiają uczestnikom zajęć odpowiadać na pytania dotyczące bezpieczeństwa. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w zadaniach, dzięki którym przypominali sobie zasady dotyczące poruszania się na drodze i w pobliżu przejazdów kolejowych. Małżonka Prezydenta pomagała dzieciom odpowiadać na trudniejsze pytania. Wraz z uczniami Pierwsza Dama i Prezes UTK przeszli również przez miasteczko kolejowe, w którym najmłodsi poznali znaczenie znaków drogowych ustawianych przed przejazdami kolejowymi.
W odpowiednim zrozumieniu znaków pomagał im bohater Kampanii Kolejowe ABC, sympatyczny nosorożec Rogatek. – W ramach Kampanii Kolejowe ABC odwiedziliśmy kilkadziesiąt szkół, spotkaliśmy się z tysiącami uczniów, którzy chętnie poznawali tematy związane z bezpieczeństwem na kolei. Jednocześnie utrwalali wiedzę, którą przekazywali im rodzice czy dziadkowie – mówił Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Podczas zajęć opowiadamy o bezpieczeństwie na kolei i wszystkich jej aspektach: jak zachowywać się na przejazdach strzeżonych i niestrzeżonych, na peronie, dworcu i w pociągu. To elementy, które muszą poznać dzieci, aby wiedzieć na co zwrócić uwagę i tym samym zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Propaguje zasady bezpieczeństwa dotyczące korzystania z transportu kolejowego oraz wzorce odpowiedzialnego zachowania na obszarach stacji, przystanków i przejazdów kolejowych.
Lekcje w ramach Kampanii Kolejowe ABC realizowane są na terenie gmin, w których doszło do wypadków i niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych czy tzw. dzikich przejściach. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.