Młodzi ludzie coraz rzadziej interesują się kolekcjonerstwem, uważając je za nudne i bezużyteczne. Bardziej niż zwykłe przedmioty, interesują ich najnowsze gadżety. Obecnie kolekcjonowanie kojarzy nam się z hobby starszych osób, które z powodu braku innego zajęcia zbierają rozmaite przedmioty.
Mimo że moda na tworzenie kolekcji zanika, wśród młodych ludzi znajdziemy jeszcze amatorów tego bardzo ciekawego hobby.
Co kolekcjonują?
Wśród młodych kolekcjonerów panują różne mody, zmieniające się często pod wpływem tego, co jest obecne na ekranach kin czy w telewizji. Figurki przedstawiające postacie, kubki z bajkowymi motywami, koce ze zdjęciem bohatera czy bohaterki, stają się gadżetami, bez których żaden mały fan nie może się obejść. Najczęściej jednak chęć posiadania wszystkich gadżetów związanych z filmem znika równie szybko, jak się pojawiła, a gromadzone zbiory trafiają do zapominanego pudła z zabawkami.
Dzieci zachęcone przez rodziców lub dziadków chętnie zbierają znaczki, puszki, kapsle, monety, muszelki, przybory szkolne, pocztówki, a nawet kamyki. Dla nas bezużyteczne przedmioty są dla nich wielkim skarbem i niejednokrotnie powodem do dumy. Takie gromadzenie przeróżnych zbiorów i posiadanie hobby niesie za sobą mnóstwo korzyści. Dlatego warto rozwijać w dziecku już od najmłodszych lat pasję właśnie do kolekcjonowania.
Zalety kolekcjonerstwa
Kolekcjonowanie przedmiotów jest formą spędzania wolnego czasu, która może dać mnóstwo radości i nauczyć dziecko cierpliwości.
Segregowanie zbiorów, ich selekcja, umieszczanie we właściwym miejscu uczy malucha dokładności, odpowiedzialności oraz dbania o swoje rzeczy. Dzięki takiej pasji smyk może poszerzać zasób wiedzy, pogłębiać zainteresowania, lepiej poznawać świat.
Dziecko może także rozwijać swoją pomysłowość i wyobraźnię. Kontakt z różnymi przedmiotami kształtuje wrażliwość estetyczną.
Po pewnym czasie może się okazać, że przez lata zbierana kolekcja jest naprawdę sporo warta. A nawet jeśli nie, to zyska ona charakter pamiątki przywołującej piękne wspomnienia z czasów młodości.
Współczesna młodzież ma zupełnie inne spojrzenie na świat, inne rzeczy są w stanie ją zainteresować. Młodzi posiadają zupełnie inny system wartości niż chociażby ich rodzice 20 lat wcześniej. To, co nam wydawało się niezwykle cenne i interesujące, dla nich nie ma już takiego znaczenia. Rozwój technologii i media społecznościowe sprawiły, że bardziej niż zbieranie przedmiotów, interesuje ich chociażby kolekcjonowanie wspomnień (np. na blogu) czy zdjęć publikowanych w sieci. Kolekcjonerstwo weszło na inny poziom i przybrało zupełnie inną formę, co oczywiście nie oznacza, że i dzisiaj nie znajdziemy amatorów numizmatyki czy filatelistyki.
Warto zachęcać dziecko do tworzenia kolekcji, opowiadać o swoich zbiorach z dzieciństwa, odwiedzać muzea, w których prezentowane są zbiory tematyczne. Dzięki temu możemy sprawić, że więcej czasu będzie ono poświęcać realizacji swojego hobby, niż grom komputerowym.