MOSAIC funkcjonuje na pograniczu muzyki dawnej i tradycyjnej. W repertuarze grupy znajdują się barwne autorskie aranżacje utworów z różnych tradycji i czasów, szczególnie chętnie MOSAIC sięga po archaiczne motywy z tradycji polskiej. Muzycy grają na zrekonstruowanych instrumentach dawnych oraz instrumentach tradycyjnych, jakich do tej pory używa się w różnych zakątkach świata.
MOSAIC występuje na festiwalach muzyki dawnej i tradycyjnej. W roku 2008 został zwycięzcą Festiwalu Muzyki Ludowej “Mikołajki folkowe” oraz laureatem 3 nagrody na XI Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia “Nowa Tradycja”. Jury przyznało też nagrodę specjalną Jolancie Kossakowskiej.
Podczas 5. edycji festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2009 zespół wystąpił na wspólnym koncercie z Al Andaluz Project. W styczniu 2010 roku w Studiu Polskiego Radia im.W.Lutosławskiego MOSAIC zaprezentował program bożonarodzeniowy wraz z gośćmi: Weroniką Grozdew i Marią Bienias, śpiewaczką ludową z Woli Koryckiej.
"Na nasz program składają się utwory oparte na tradycyjnych motywach muzycznych z wielu kultur. Pierwszą inspiracją do poszukiwań brzmienia zespołu był dla nas Zamość z jego wielokulturową historią. Miasto zamieszkiwali Grecy, Ormianie, Żydzi sefardyjscy, Włosi, Ukraińcy, a nawet Szkoci. Kupcy przybywający z Persji, Turcji i innych odległych miejsc przywozili nie tylko dobra materialne, ale również muzykę.
Z całej tej różnorodności wyłoniła się muzyczna mozaika, w której dawne i tradycyjne motywy polskie przeplatają się z motywami z czterech stron świata. Podczas grania poszukujemy wspólnych ścieżek i wspólnego języka dla odległych geograficznie tradycji.”
W skład zespołu MOSAIC wchodzą:
Zofia Kolbe-Wojdyr – gaita gallega, flety, instr. perkusyjne, śpiew
Jolanta Kossakowska – fidel średniowieczna, gęśle, śpiew
Wojciech Lubertowicz – instr. perkusyjne
Mateusz Szemraj – lutnia arabska, cymbały, tar
Sebastian Wielądek – lira korbowa, ney, duduk, dudy szwedzkie
Więcej informacji: www.mosaic.art.pl