Już w najbliższą sobotę obchodzić będziemy „Imieniny Jana”. O tym dlaczego warto być tego dnia w Ogrodzie Krasińskich rozmawiamy z Kaliną Cyz, Kuratorem Programu dla dzieci „Na oko i ucho” – Imieniny Jana Kochanowskiego 2015.
W czerwcu, przed wakacjami dzieje się sporo. Jeśli planujemy sobotę z dziećmi, dlaczego powinniśmy przyjść właśnie na Imieniny Jana?
Rzeczywiście, weekendy majowe i czerwcowe aż roją się od fantastycznych pikników, rodzinnych warsztatów i akcji edukacyjnych. Imieniny Jana Kochanowskiego odbywają się jednak w takim terminie, kiedy w szkole są już wystawione oceny i jesteśmy „jedną nogą” na urlopie. To wspaniała perspektywa, by już za niczym nie gonić, odpocząć w parku, spotkać się z ulubionymi pisarzami, no i kupić kilka książek na wakacje. I najważniejsze – jesteśmy w Ogrodzie Krasińskich, w samym sercu Warszawy!
Czy podczas kolejnych edycji, jako organizatorzy, zauważacie większe zainteresowanie dzieci literaturą? Czy jest nadzieja, że rośnie nam przyszłe pokolenie dorosłych czytelników?
Spotkanie z literaturą na Imieninach Jana ma wiele wymiarów, smaków i kolorów. To z jednej strony spotkania z autorami, dyskusje, mecze poetyckie czy dansingi, ale także warsztaty ilustratorskie dla dzieci, podchody literackie, koncerty, spektakle. To wszystko jest inspirowane książką. Staramy się pokazać, że nie ma takiej aktywności artystycznej, która nie mogłaby mieć swojego początku na kartkach lektury. I chyba się to udaje, bo dzieci chętnie do nas przychodzą, a o Imieninach mówi się dużo i dobrze – także tych dziecięcych Imieninach.
Co koniecznie powinny zobaczyć nasze dzieci podczas Imienin?
Ja nie mogę odpowiedzieć inaczej, jak tylko: wszystko!W tym roku będą to aż dwa spektakle teatralne. Po ogromnym sukcesie ubiegłorocznej Wieczorynki, czyli spektaklu „Chodź na słówko” do tekstu Maliny Prześlugi, zaplanowaliśmy spektakl otwierający program dziecięcy i tradycyjną już Wieczorynkę. Zatem maluszki zapraszamy na godzinę 12 do Ogrodu Krasińskich na spektakl muzyczny „Franek” w reżyserii Anny Gryszkówny, z udziałem studentów warszawskiej Akademii Teatralnej. A nieco starsze dzieci, tak od 8-9 roku życia, na godzinę 19 do Muzeum Archeologicznego na wyjątkowy spektakl oparty na motywach libretta opery Stefana Themersona „święty Franciszek”. Pomiędzy nimi jeszcze „Koncercik na oko i ucho” w wykonaniu dzieci z zerówki muzycznej Gama i absolutny rarytas, czyli ilustratorskie spotkanie z Józefem Wilkoniem.
Program jest tak ułożony, by nie pominąć młodzieży. Dla nich spotkanie poetycko-ilustratorskie z autorkami książki „Franciszka”, wydanej przez Zeszyty Literackie i próba zmierzenia się z pierwszym w życiu wierszem.
A dorośli w tym czasie…
To już chyba w myśl zasady „dla każdego coś…”. Nie powiedziałam jeszcze, że w tym roku gościem Imienin będą Franciszka i Stefan Themersonowie, małżeństwo awangardowych artystów, wokół twórczości których będziemy się poruszać 20 czerwca. Ale nie tylko, bo i Jan Długosz, i ks. Jan Twardowski „odwiedzą” Ogród Krasińskich tego dnia. Ja na pewno rekomenduje mecz poetycki, „Pieśń świętojańską o sobótce” i dansing z grupą „Mitch&Mitch”. Ale nade wszystko polecam ubrać się bardzo wygodnie, zabrać dzieci, koc i zaplanować fantastyczną zabawę.
Bardzo liczę, że i w tym roku będzie nas spore grono. Serdecznie zapraszam!