W czasie gdy pogoda nie sprzyja wycieczkom po powierzchni, można skryć się pod ziemią. Na licznych podziemnych trasach turystycznych czeka mnóstwo atrakcji. Zwłaszcza dla dzieci takie wycieczki są pełne emocji.
Tym razem zapraszam w Tarnowskie Góry. Będziemy szukać srebra. Ponoć już w XV wieku wykopywano tu z ziemi grudy srebra podczas prac polowych. Nic dziwnego, że tej w srebrodajnej okolicy powstała kopalnia. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach w czasach prosperity miała długość 150 kilometrów. Dziś możemy zobaczyć 1740 metrów, z czego 270 metrów przepłyniemy pod ziemią łodziami.
Czekają na nas zrekonstruowane wyrobiska z XVII i XIX wieku. Szybem „Anioł” zjeżdżamy 40 metrów w dół i wędrujemy chodnikiem Staszica do Komory Srebrnej. Ma 500 metrów kwadratowych powierzchni, na których zobaczymy pracę górników i stertę urobionej rudy ołowiu. W komorze Zawałowej czekają efekty świetlne uwypuklające kamienne wnętrze. Na stojakach wiszą górnicze kaganki, obok stoją drewniane wózki z końca XVIII wieku z załadowanym urobkiem. Potem idziemy do komory Niskiej (naprawdę niska – metr wysokości, 200 m kwadratowych powierzchni), mijamy Źródełko z piękną wodą i docieramy do przystani chodnika wodnego, którym przepłyniemy łodziami do trzeciego szybu zwanego „Żmiją”. Łodzie płyną powoli, ale emocje gwarantowane.
Jeśli komuś spodoba się podziemna podróż łodzią, powinien kontynuować przygodę w Sztolni Czarnego Pstrąga. Wiedzie przez nią najdłuższa w Polsce, 600-metrowa podziemna trasa łodzi. Mierząca 15 kilometrów sztolnia służyła kiedyś do odwadniania kopalni. Po drodze mijamy wzniesione przez górników specjalne obudowy zwane bramami. Każda ma swoją nazwę. Jest brama Odwagi i brama Temidy. Tutaj osoby, które chcą pozbyć się lenistwa bądź innych wad, powinny trzy razy zapukać w ścianę. – Są tacy, którzy nie pukają – mówi przewodnik. – To jednak nie oznacza, że nie mają wad. Są po prostu tak leniwi, że palcem im się ruszyć nie chce.
Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Zwiedzanie odbywa się ruchem wahadłowym (informacja przy wejściu do szybów). Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10 stopni C.
Więcej o kopalni: www.kopalniasrebra.pl
———————————————————————
Inspirację do podróży z dzieckiem znajdziecie na stronie autorki – www.monikawegrzyn.pl