Badanie polega na pobraniu krwi pępowinowej igłą punkcyjną pod kontrolą USG. W ten sposób można ocenić stan niedotlenienia płodu, grupę krwi, wykonać diagnostykę wrodzonych infekcji, wykryć zaburzenia hormonalne, zespół Downa i wady serca. Coraz częściej kordocentezę wykonuje się w przypadku leczenia konfliktu serologicznego, czyli wtedy, gdy występuje u rodziców różnica w grupie krwi – kobieta ma czynnik Rh-, a mężczyzna Rh+.
Zabieg wykonuje się od 18. tygodnia ciąży w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu, a czas jego trwania wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Na wynik czeka się około 7. dni i jest on przedstawiony w formie opisu.
W jednym przypadku na sto badanie kończy się poronieniem. Dodatkowo może dojść do utraty krwi w miejscu wbicia igły, zakażenia, zmniejszenia tętna płodu, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, krwiaka pępowinowego lub zakrzepu w pępowinie. Powikłania są najczęstsze przed 19. tygodniem ciąży.
Wskazania do wykonania badania:
- obrzęk płodu o nieznanej przyczynie, czyli gromadzenie się płynu przedostającego się poza układ naczyń
- anemia
- małopłytkowość, czyli niedobór płytek krwi
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- zakażenia wewnątrzmaciczne – toksoplazmoza, cytomegalia lub różyczka,
- niedobór immunologiczny, czyli osłabienie układu odpornościowego
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest wirusowe zapalenie wątroby typu B i C oraz wirus HIV u matki, ponieważ choroby te mogą zwiększyć ryzyko infekcji wirusowych lub nasilić ich rozwój u płodu.