Koślawość kolan z powodu której nogi układają się w literkę X, to u małych dzieci powszechna przypadłość. I choć do pewnego momentu jest to niegroźna zmiana fizjologiczna, warto obserwować dzieci i w porę interweniować.
Skąd bierze się koślawość kolan?
Koślawe kolana to wada najczęściej pojawiająca się u przedszkolaków i dzieci rozpoczynających podstawówkę. Przyczynami bywają przeciążenia wynikające z szybkiego wzrostu dziecka, ale również krzywica i związane z nią niedobory witaminy D, urazy, złamania i obniżenia napięcia mięśniowego. Koślawość kolan bywa też następstwem niekorygowanego płaskostopia, bądź utrzymującej się nadwagi, która zbyt mocno obciąża kształtujące się stawy kolanowe. Dziewczynki mają koślawe kolana częściej niż chłopcy, co związane jest z odmienną budową miednicy.
Jak sprawdzić koślawość kolan?
W celu sprawdzenia, czy mamy do czynienia z koślawością, poprośmy dziecko, by stanęło prosto i swobodnie złączyło kolanka. Kostki będą od siebie oddalone – i ta odległość jest niezwykle istotna. Jeśli wynosi 4 cm i mniej, nie ma powodu do obaw – należy jednak obserwować, czy wada się nie pogłębia. Odstęp między kostkami powinien się stopniowo zmniejszać do około 6. roku życia dziecka, do tego też momentu nie stosuje się żadnych inwazyjnych metod leczenia. U dziesięciolatka nie powinno być już śladu po koślawych kolanach.
Jeśli u dziecka w wieku przedszkolnym odstęp między kostkami jest większy niż 4 cm, warto sprawę skonsultować z lekarzem, ponieważ czym wcześniej rozpoczniemy niwelowanie tej wady, mamy większą szansę na to, by pozbyć się jej całkowicie. Jeżeli dziecko nie chodzi pewnie, jego krok jest chwiejny, podczas marszu narzeka na ból, szybko się męczy, a najchętniej chciałoby uniknąć chodzenia – koniecznie należy wybrać się do lekarza, który skieruje na badania diagnostyczne takie jak RTG, bądź nawet USG.
Jak przebiega leczenie koślawości kolan u dzieci?
Kiedy lekarz potwierdzi koślawość kolan, najprawdopodobniej diagnozie będą towarzyszyć niektóre z poniższych zaleceń:
– wzbogacenie diety o produkty dostarczające wapń i suplementacja witaminy D w odpowiedniej dawce,
– noszenie butów korekcyjnych lub specjalnych: dobranych indywidualnych wkładek,
– unikanie długich marszów i długiego stania, szczególnie w rozkroku,
– siadanie po turecku, unikanie siadu klęcznego ze stopami skierowanymi na zewnątrz,
– wybór dyscyplin sportowych, które nie obciążają stawów kolanowych, czyli pływania (szczególnie polecany jest kraul), jazdy na rowerze, jazdy konnej, piłki nożnej, gimnastyki korekcyjnej; dzieciom z koślawością kolan nie zaleca się jazdy na rolkach, łyżwach i nartach,
– wykonywanie odpowiednich technik masażu i ćwiczeń domowych, których celem jest rozpychanie kolan.
Jeżeli wada jest zaawansowana, ortopeda może zalecić stosowanie aparatu na noc, albo w bardzo trudnych przypadkach zarekomendować leczenie operacyjne.
Koślawość kolan można całkowicie wyeliminować, jeśli wcześnie zareagujemy na nieprawidłowe ułożenie nóg u dziecka. Warto więc obserwować, a jeśli tylko mamy wątpliwości – skonsultować nasze obawy z lekarzem specjalistą.
—
Autorka zajmuje się coachingiem zdrowia, jest dietoterapeutką, terapeutką ruchową i specjalistką różnych form pracy z ciałem. Ponad dziesięć lat pracuje z grupami i indywidualnie. Więcej o autorce na stronie www.ewamoscicka.pl