A gdy już będziecie w Kowarach, zajrzyjcie do Sztolni Kowary, aby przejść podziemną trasę w dawnej kopalni. Poznacie tu historię wydobycia w Karkonoszach drogocennych minerałów, a także poszukiwania rud uranu. Piękne kamienie warte są obejrzenia. Jest też element humorystyczny – wystawa bardzo poważnych, urzędowych tabliczek z napisami typu: „Rolniku, myj jaja przed skupem!”. Jeśli będziecie mieli szczęście, traficie w Kowarach na zjazd saniami rogatymi. Impreza odbywa się w jeden z lutowych lub marcowych weekendów (więcej na www.sanierogate.kowary.pl).
Dla miłośników dinozaurów niewątpliwym przeżyciem stanie się zwiedzanie ich parku w Szklarskiej
Porębie. Najfajniej jest po zmierzchu. W ośnieżonym parku łby prehistorycznych potworów w migotliwym świetle pochodni wyglądają dość tajemniczo.
Po drodze do Kotliny Jeleniogórskiej warto odwiedzić słynną fabrykę fajansu w Bolesławcu. Dobrze przy tym mieć trochę wolnego miejsca w samochodzie, bo z przyfabrycznego sklepu nikt nie wychodzi z pustymi rękami. Wyroby przepiękne, a ceny umiarkowane.
W Cieplicach z kolei warto zobaczyć niezwykle ekspresyjne nagrobki rodziny Schaffgotschów oraz ich pałac,
w którym obecnie mieści się politechnika. Ciekawym celem spaceru jest huta szkła „Leśna” w Szklarskiej Porębie. Dzieciaki z zapartym tchem obserwują tu, jak powstają kruche dzieła sztuki – kolorowe szklane zwierzątka.
Z topowych atrakcji turystycznych w pobliżu kotliny warto wybrać kościół Wang w Karpaczu. Niezwykła bryła i takaż historia tej budowli sprawią, że nie będziemy żałować wycieczki. Najpiękniej kościół prezentuje się właśnie zimą, gdy zdobią go czapy śniegu. W Mysłakowicach poza szczękami wieloryba obejrzymy domy tyrolskie. Wybudowali je przyjęci tu gościnnie przez hrabinę Fryderykę Reden, uchodzący w XIX wieku przed prześladowaniami religijnymi mieszkańcy doliny Zillertal. Piękna karta w historii tolerancji, po której nam pozostały domki jak z bajki. A dla najmłodszych jest jeszcze Zamek Śląskich Legend w Pławnej. Ogromne marionetki ożywają w rękach dzieci, a z głośników płyną miejscowe bajki. Na miłośników górskich wycieczek czeka masyw Śnieżki. Można wdrapać się na szczyt od strony polskiej lub przejechać do sąsiadów i wjechać wygodnie wyciągiem po stronie czeskiej.
Jak widać z tego krótkiego przeglądu, zima pod Śnieżką to moc atrakcji. Jest to przy tym teren przyjazny turystom. Łatwo znaleźć tutaj nocleg w każdym standardzie i wyżywienie według gustu.
——————–
Inspirację do podróży z dzieckiem znajdziecie na stronie autorki – www.monikawegrzyn.pl