Zachwyć się latem w Muzeum Pałacu w Wilanowie! Oferta dla placówek prowadzących akcję „Lato w mieście”
Latem wilanowski pałac i okalający go park przyciągają wszystkich, którzy tak jak sam król pragną chwili wytchnienia od zgiełku Warszawy. Nasi goście mogą latem w szczególny sposób doświadczyć atmosfery Wilanowa. Po przypałacowym parku nie wystarczy się przespacerować, trzeba go osłuchać i powąchać. Małym i dużym mieszkańcom stolicy Wilanów pozwala zachwycić się latem. W lipcu można powąchać heliptrop, podejrzeć, jak wiele kształtów i barw mają róże w wilanowskich ogrodach, usłyszeć mieszkańców wilanowskiego parku czy też zaszyć się w altanie chińskiej i spojrzeć w oczy smoka. Propozycje edukacyjne pozwolą Państwa uczniom poznać przyrodę i historię wilanowskiego parku.
Dla uczestników akcji „Lato w mieście” zostały wybrane najciekawsze zajęcia w wilanowskim parku. Organizatorzy liczą, że zechcą Państwo odwiedzić Wilanów, a potem z przyjemnością będą Państwo do tam wracali.
Zielona wyprawa (klasy I–III)
Dzieci zostaną zaproszone na niezwykłą wyprawę w świat parkowej przyrody. Podczas spotkania dowiedzą się, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w królewskich ogrodach i jak je rozpoznawać. Poznają także historię wydry zwanej Robakiem i inne wilanowskie przyrodnicze opowieści.
Król ogrodnik (klasy I–III)
Praca w ogrodzie jest ciężka, ale przynosi bardzo dużo radości i satysfakcji. Nawet sam król Jan III Sobieski z przyjemnością zajmował się ogrodami i dbał o to, aby zachwycały pięknem i oryginalnością. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzą się, jak dawniej tworzono ogrody, poznają zioła hodowane przez króla oraz sprawdzą, jakie znaczenie odgrywał kolor w ogrodzie barokowym. Następnie jak prawdziwi architekci krajobrazu samodzielnie zaprojektują barokową rabatkę.
Śladami hrabiego Stanisława Kostki Potockiego (klasy IV–VI) (park)
Stanisław Kostka Potocki to ogarnięty pasją podróżowania oraz kolekcjonowania dzieł sztuki zręczny polityk i postępowy pisarz oświecenia. Przez ponad 20 lat był on właścicielem pałacu w Wilanowie, w którym niegdyś rezydował król Jan III Sobieski. Pragnąc udostępnić szerszej publiczności zgromadzone przez siebie dzieła sztuki, hrabia Potocki otworzył w Wilanowie (1805 r.) jedno z pierwszych na ziemiach Rzeczypospolitej muzeów. Co w spadku, poza muzeum, przekazał nam jeszcze Stanisław Kostka Potocki? W jaki sposób odwdzięczyli mu się potomni za osobliwy dar? Na te pytania uczestnicy wycieczki (połączonej z konkursem) znajdą odpowiedzi sami, podążając śladami Stanisława Kostki Potockiego, które zaprowadzą ich do bajecznego ogrodu roztaczającego się na tyłach królewskiej rezydencji.
Dzieci, które przekażą przewodnikowi wycieczki karty z rozwiązanymi zadaniami, wezmą udział w losowaniu nagród, które odbędzie się 30 sierpnia br.
CENA ZAJĘĆ W PARKU WILANOWSKIM
3 zł/osoba + 100 zł/grupa
Grupa może liczyć nie więcej niż 25 osób. W przypadku większych grup konieczne jest ich podzielenie. Możliwe jest prowadzenie równolegle zajęć dla dwóch grup, uczestnictwo w następnych należy zorganizować z zachowaniem odstępu czasowego (10 minut).
Spotkania odbywają się w poniedziałki, wtorki, środy i piątki. Zajęcia odbywają się w plenerze lub w namiocie edukacyjnym. Wykorzystujemy karty pracy, książeczki edukacyjne, rozmaite narzędzia edukacyjne, które uatrakcyjniają spotkanie, ułatwiają zdobywanie wiedzy i wzmacniają doświadczenie wizyty w muzeum.
Krol ogrodnik (2).JPG
REZERWACJA:
tel. 22 842 07 95
e-mail: rezerwacja@wilanow-palac.pl (rezerwacja jest wiążąca po otrzymaniu listu e-mail potwierdzającego)
DODATKOWE INFORMACJE o ofercie edukacyjnej:
tel. 22 842 81 12
e-mail: edukacja@muzeum-wilanow.pl
Tematy wszystkich prowadzonych w Muzeum Pałacu w Wilanowie zajęć oraz przykładowe materiały edukacyjne można znaleźć na stronie www.wilanow-palac.pl/przestrzen_edukacyjna.