MAŁA WARSZAWSKA JESIEŃ 2012
FESTIWAL MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ DLA DZIECI
Rekomendowany dla dzieci w wieku 4 – 12 lat
Muzyka współczesna jest również dla dzieci! Pod takim hasłem zainaugurowano w ubiegłym roku pierwszy w Polsce festiwal muzyki współczesnej dla dzieci. Stało się jasne, że w kolejnych latach Małej Warszawskiej Jesieni nie może zabraknąć. Entuzjazm odbiorców, a także dobre przyjęcie przez krytyków muzycznych i media, utwierdzili organizatorów w sens kontynuacji i zmotywowaly do przygotowywania coraz bogatszej oferty programowej.
Misja i ogólna koncepcja Małej Warszawskiej Jesieni pozostają bez zmian. Zamiarem jest oswojenie młodych słuchaczy z intrygującymi dźwiękami,zachęcając ich i rodziców do uczestniczenia w różnego rodzaju wydarzeniach muzycznych (koncertach, warsztatach), dostosowanych do możliwości percepcyjnych dziecka. Celem jest nauka słuchania, nawet tych utworów, które niektórzy rodzice mogą uważać za trudne, a które taknaprawdę są tylko „nieoswojone”. W ofercie „Małej Warszawskiej Jesieni” zawsze znajdą się interaktywne instalacje i muzyczne przestrzenie dające dzieciom radość zabawy i tworzenia. Zamówione zostaną nowe utwory, ale też zostaną przybliżone dziecięcej publiczności takie działania z dziedziny muzyki, które w Warszawie, a także w Polsce, nie są znane.
W tym roku, w gościnnych progach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki: koncert, instalacja i warsztaty. W programie koncertu: Federico’s Little Songs for Children George’a Crumba, cykl siedmiu krótkich utworów na sopran, flet i harfę do wierszy Federico Garcii Lorki oraz Cinqétudes de bruits pioniera muzyki elektronicznej Pierre’a Schaeffera. W ramach interaktywnej instalacji Łukasza Szałankiewicza – „Dźwiękoświsty” – odkryjemy kosmiczne dźwięki.
Warsztaty dla dzieci poprowadzą Dagna Sadkowska i Michał Górczyński z Kwartludium – wszechstronni, kreatywni muzycy, o dużym doświadczeniu w pracy z dziećmi. Zostaną wydobyte wspólnie z nimi (za sprawą preparacji) dzikie zwierzęta, drzemiące w instrumentach. Dzieci zajrzą do muzycznej kuchni i będa mogły sprawdzić czy muzycy orkiestry współczesnej mogą zamienić się w kucharzy. Publiczność zostanie tez zaproszona do zaprzyjaźnionych Łazienek Królewskich, tym razem na muzyczny spacer po zmierzchu – kompozycję plenerową, przygotowaną przez Jerzego Kornowicza.
Festiwal Warszawska Jesień zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne” oraz Instytutu Muzyki i Tańca.
Partnerzy festiwalu i Małej Warszawskiej Jesieni
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Patroni medialni Małej Warszawskiej Jesieni
qlturka.pl, miastodzieci.pl, miesięcznik „Gaga”, gogaga.pl