Noc Naukowców stanowi część ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej realizowanej w ramach 7. Programu Ramowego. Również w 2010 roku odbędzie się w miastach całej Europy.
24 września 2010 r. Małopolskę już po raz czwarty zafascynuje świat naukowców i nauki. Każdy będzie miał szansę wyruszyć po przygodę z naukowcem w trzech miastach regionu – w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Małopolska Noc Naukowców 2010 będzie okazją do spotkania naukowców nie tylko w laboratoriach, salach wykładowych, gdzie pracują na co dzień, ale i w nietypowych sytuacjach i fascynujących miejscach. Tej niepowtarzalnej nocy naukowcy odkryją przed uczestnikami tajemnice świata, odpowiedzą na pytania, które nurtują nas od zawsze, a tak naprawdę dotyczą naszej codzienności, każdej sfery życia – techniki, biologii i zdrowia, energii, fizyki, chemii, rozrywki.
Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, a także przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej.
Program wydarzenia został przygotowany tak, aby każdy uczestnik w zależności od wieku lub zainteresowań znalazł coś ciekawego dla siebie.
W czasie „Małopolskiej Nocy Naukowców 2010” odbędą się pokazy, eksperymenty z udziałem publiczności, warsztaty, spotkania z naukowcami, otwarte zostaną drzwi laboratoriów naukowych, zorganizowane zostaną liczne konkursy, gry i zabawy.
szczegółowy program: www.nocnaukowcow.malopolska.pl/index.php