Rusza kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Architektury (10.1019.10) organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Wrocław. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem MIASTO W RUCHU i koncentruje się wokół zagadnień związanych z mobilnością i przemieszczaniem się w mieście, przeobrażaniami, transformacją jakim ulega przestrzeń miejska, a także kwestiami związanymi z transportem. Celem DoFA jest szeroko pojęta edukacja społeczna, promowanie jakości architektury, aktywizacja lokalnych społeczności i współpraca z oddolnymi organizacjami działającymi na rzecz ładu przestrzennego i partycypacji miejskiej.
Jak co roku DoFA oferuje stałe bloki programowe, odnoszące się do myśli przewodniej IV edycji festiwalu, są to między nimi : Otwarte Miasto czyli wycieczki po nowopowstałych, zabytkowych lub niedostępnych budynkach Wrocławia, Projekcje czyli Blok Filmowy DoFA organizowany wraz z Kinem Nowe Horyzonty i Wrocławską Fundacją Filmową, cykl wykładów o architekturze Duże A, którego gościem honorowym jest Hans Ibelings, a także Krzysztof Nawratek, Jan Sebka oraz Ladislaw Pilar, a także działania odbywające się pod hasłem Przestrzeń oferujących otwarte wykłady dla seniorów, warsztaty studenckie, edukacyjne gry miejskie oraz działania skierowane do dzieci.
W tegorocznej edycji chcemy dotrzeć do najmłodszych mieszkańców miasta, uważamy, że przestrzeń dzieci to ważny element przestrzeni miasta. Przygotowaliśmy pakiet 4 warsztatów prowadzonych przez Spółdzielnię PANATO oraz 3D czyli Dizajn dla dzieci.
Animatorki ze Spółdzielni PANATO: Anna Nosowicz i Dorota Gawarkiewicz poprowadzą warsztat :
MOBILNE MIASTO – który skupi się na przemieszczaniu się po mieście i dostępnych rodzajach komunikacji. Zapytamy najmłodszych o ich punkt widzenia w sprawach miejskiej codzienności. Pomysły zostaną przedstawione za
pomocą makiety „Idealnego miasta”, gdzie wspólnie zaprojektujemy ścieżki rowerowe, pasy dla pieszych, parkingi. Rozwinięciem Mobilnego miasta będą warsztaty „JAK POWINNA WYGLĄDAĆ ULICA?”. Pod lupę weźmiemy ulice miast i określimy ich jakość dla mieszkańca. Zwrócimy uwagę na problemy ciągów komunikacyjnych w różnych częściach miasta. Spojrzymy z różnych stron, aby następnie poszerzyć wiedzę najmłodszych na temat bezpiecznego poruszania się w mieście. Efektem zajęć będą makiety ciągów komunikacyjnych zawierające ścieżki rowerowe, ulice, chodniki.
3D czyli Dizajn Dla Dzieci czyli Madzia Kreis i Natalia Romaszkan poprowadzą :
PARASOLKI czyli warsztat dla dzieci zachęcający do niezwykłego spojrzenia na parasolkę, która nie będzie służyć ochronie przed deszczem i słońcem, ale dzięki twórczemu działaniu dzieci stanie się środkiem transportu po mieście oraz MOBILNY DOM , gdzie najmłodsi zmierzą się z możliwością mieszkania i życia w nietypowym domu. Prototyp budynku zostanie zbudowany przy pomocy różnego rodzaju typu odpadków pochodzących z codziennego „używania miasta”.
Zapraszamy wszystkie dzieci do współtworzenia z nami DoFA. Miasto jest także dla dzieci!
Terminy :
MOBILNE MIASTO: 11.10 (sobota), godzina:12.00-14.00, wiek dzieci : 812 lat, limit: 12 osób Miejsce: siedziba SARP, ul. Oławska 21, p. III
JAK POWINNA WYGLĄDAĆ ULICA 12.10 (niedziela), godzina: 12.0014.00, wiek dzieci : 812 lat. Limit: 12 osób miejsce: siedziba SARP, ul. Oławska 21, p. III
zapisy : d.gawarkiewicz@panato.org
PARASOLKI : 17.10 (sobota), godzina: 15.00-17.00, wiek dzieci: 610 lat, limit: 20 osób
miejsce: siedziba SARP, ul. Oławska 21 p. III
zapisy: parasolkidofa@gmail.com
MOBILNY DOM 18.10 (niedziela), godzina 15.00-17.00, wiek dzieci 812 osób, limit : 20 osób miejsce: siedziba SARP, ul. Oławska 21 p.III
zapisy: mobilnydomdofa@gmail.com
więcej informacji : www.facebook/DolnoslaskiFestiwalArchitektury , www.dofa.pl
O prowadzących :
Warsztaty dla Dzieci prowadzone przez Spółdzielnię PANATO
MOBILNE MIASTO
Mobilne miasto to temat, którym zainteresujemy najmłodszych. Na warsztatach przekażemy dzieciom informacje dotyczące przemieszczania się w mieście. Wspólnie zastanowimy się, jakie są rodzaje komunikacji miejskiej: jak wygląda, a jak powinna wyglądać. Wszystko zilustrujemy przykładami. Zapytamy najmłodszych o ich punkt widzenia w sprawach miejskiej codzienności: korków w mieście, przejść dla pieszych itp. Efektem rozważań będzie konstruowanie komunikacji miejskiej od nowa, według zasad zrównoważonego transportu. Nasze pomysły przedstawimy za pomocą makiety „idealnego miasta”, gdzie wspólnie zaprojektujemy miejsce na obwodnice, ścieżki rowerowe, ścieżki dla pieszych, parkingi itd. Na poszczególnych warsztatach weźmiemy pod lupę najbardziej newralgiczne miejsca we Wrocławiu, które borykają się z problemami złych rozwiązań komunikacyjnych, w ten sposób dając dzieciom możliwość bycia kreatorami nowych, wspaniałych rozwiązań.
miejsca: pl. Dominikański, pl. Jana Pawła II, ul. Podwale, ul. Legnicka (jesteśmy też otwarci na Wasze sugestie)
JAK POWINNA WYGLĄDAĆ ULICA? (rozwinięcie punktu 1)
Na tym warsztacie wspólnie z dziećmi weźmiemy pod lupę ulice miast. Zastanowimy się: czy jakość współczesnych ulic, chodników i ciągów komunikacyjnych jest dobra czy zła? Jak wygląda idealny chodnik, ulica? Jakie elementy powinny je charakteryzować? Na problem konstruowania ulic w miastach spojrzymy z różnych stron: z punktu widzenia najmłodszych uczestników ruchu, rowerzystów, osób niepełnosprawnych i ludzi starszych. Pokażemy również, czym różni się ulica w centrum miasta od tej w środku osiedla czy tej na peryferiach. Efektem rozważań i dyskusji będzie wiedza na temat bezpiecznego poruszania się w mieście, a także makiety ciągów komunikacyjnych zawierających ścieżki rowerowe, ulice i chodniki.
PANATO – Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna PANATO jest podmiotem ekonomii społecznej powołanym do życia w kwietniu 2012 roku przez grupę twórczych i zdeterminowanych ludzi, którzy postanowili samodzielnie stworzyć dla siebie miejsca pracy. Są wśród nas projektanci wnętrz i wzornictwa przemysłowego, rękodzielnicy, artyści oraz specjaliści od marketingu i promocji. Wspólnymi siłami dążymy do tego, aby pracować w swoich zawodach, nie poddajemy się marazmowi, wszechobecnemu kryzysowi ani bylejakości.
animatorki warsztatów:
DOROTA GAWARKIEWICZ
Absolwentka ochrony dóbr kultury oraz etnologii w Toruniu. Ukończyła kurs liderski w Polskoangielskiej Szkole Liderów Młodzieżowych przy Instytucie Edukacji Społecznej we Wrocławiu. Energiczna działaczka mająca na koncie współpracę m.in. z Europejskim Kongresem Kultury, Brave Festiwalem, społecznymi akcjami Splot Szewska oraz Dbam, to mam, a także uczestnictwo w projekcie Integracji Polskolitewskiej we wsi Glinciszki na Litwie. W 2010 roku współorganizowała z We Create Foundation warsztaty ekologicznoartystyczne Re New w Wielkiej Brytanii. Do jej zainteresowań należą przede wszystkim aktywizacja edukacyjnowychowawcza dzieci i młodzieży, edukacja artystyczna, a także działania i projekty na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz propagujące ekologiczny styl życia. W PANATO zajmuje się
organizacją warsztatów, jak również projektowaniem i szyciem toreb oraz gadżetów kreatywnych. Uwielbia jeździć na rowerze, odkrywać zapomniane zakątki miast i podróżować w nieznane.
ANNA NOSOWICZ
Artystka, malarka. Absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz stypendystka słowackiej akademii sztuk pięknych VSVU w Bratysławie. Należy do grupy artystycznej „Błond w sztuce” oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Ma za sobą udział w licznych wystawach – zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Jej artystyczna działalność skupia się przede wszystkim na malarstwie abstrakcyjnym. Kolor traktuje jako najbardziej wyrazisty nośnik emocji. Bliska jest jej sztuka współczesnych kolorystów i abstrakcyjny ekspresjonizm malarzy nowojorskich.
3D, czyli Dizajn Dla Dzieci
Działania dla dzieci odwołują się do tegorocznego hasła Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA’14, czyli „MIASTO W RUCHU”. Podejmowane w trakcie warsztatów tematy mają na celu twórcze rozprawienie się z zagadnieniem mobilności. Jak poruszamy się po miastach? Jakie środki transportu lubimy najbardziej? Co jeszcze wymyślą projektanci, by ułatwić nam codzienne podróżowanie? Czy możemy się przemieszczać nie tylko my, ale także nasze domy, szkoły, a nawet całe miasta? To pytania będące punktem wyjścia do dyskusji o tym, jak dzieci widzą miasto i ruch w nim.
PARASOLKI
Działanie Parasolki to propozycja dla dzieci zachęcająca je do spojrzenia w niezwykły sposób na parasolkę. Nie będzie ona już tylko chronić przed deszczem lub – jak wskazuje nazwa – przed słońcem, ale stanie się wyjątkowym środkiem transportu. Jak? Wszystko za sprawą dziecięcej wyobraźni i twórczej ingerencji w ten przedmiot codziennego użytku. Inspiracją do działania jest postać Mary Poppins, nietuzinkowej niani o magicznych zdolnościach podróżującej na parasolce poruszanej siłą wiatru. Każde dziecko będzie miało okazję zmienić parasolkę w niezwykły środek transportu. Będziemy zastanawiać się nad tym, czy dodać skrzydła, silnik czy może wiatraki. Przemyślimy kolory i kształty parasolek, by stworzyć szalone przyrządy do przemieszczania się po mieście.
MOBILNY DOM
Drugi warsztat, pod tytułem Mobilny dom, będzie okazją do zmierzenia się z możliwością mieszkania i życia w nietypowym domu. Czy dom musi stać cały czas w tym samym miejscu? Czy tylko na czas wakacji jesteśmy gotowi zamieszkać w niewielkich przyczepach, niedużych namiotach, koślawych domkach? Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić życie w małym mobilnym domu, w którym każda rzecz i jej ustawienie są bardzo przemyślane? Prototyp takiego domu zbudujemy podczas warsztatów, używając różnego typu śmieci i odpadków. Z resztek pochodzących z naszego codziennego „używania miasta” stworzymy nowy obiekt mieszkaniowy.3D
3D, czyli Dizajn Dla Dzieci to projekt edukacyjnoartystyczny będący częścią programu edukacyjnego Galerii Dizajn BWA Wrocław, realizowanego dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach projektu, trwającego od 2010 roku, organizowane są warsztaty dla dzieci, warsztaty rodzinne, pikniki oraz duże projekty zmieniające galerię w przestrzeń świetlicy, kawiarni i pracowni. Znaczącą część projektu stanowią też działania poza Wrocławiem, na zaproszenie instytucji i organizatorów wydarzeń z całej Polski (m.in. Łódź Design Festival, Design Festival 2012 – Edycja dziecięca w Szczecinie, Galeria Kordegarda, Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie, BWA Tarnów, BWA Katowice). 3D, czyli Dizajn Dla Dzieci jest jedynym w Polsce tak regularnym i kompleksowym projektem edukacyjnym dotyczącym dizajnu dla dzieci i ich najbliższych.
Twórczynie i realizatorki: MAGDALENA KREIS I NATALIA ROMASZKAN – duet PRZEtwórczy. Studentki i absolwentki kierunków humanistycznych oraz artystycznych. Współpracują od 2010 roku, realizując działania twórcze i edukacyjne. Ich autorski projekt 3D, czyli Dizajn Dla Dzieci tworzony w ramach programu Galerii Dizajn BWA Wrocław cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony dzieci i ich najbliższych. Na swoim koncie mają także projekty takie jak Teraz dizajn! (2011), Dizajn dla wszystkich! (2012), Przepis na mały dizajn (2013). Są również autorkami książki Zeszyty do dizajnu. Z działaniami warsztatowymi podróżują po całej Polsce. Za projekt 3D, czyli Dizajn Dla Dzieci nominowane były do wrocławskiej nagrody WARTO (2014).
więcej: